O şimdi pivot!

O şimdi pivot!

Cleveland Cavaliers cephesinde geçen sezon, Kyrie irving, JR Smith, Lebron James, Channing Frye ve Kevin Love 5’ini sadece 71 dakika izleyebildik ve fakat ortalama 100 pozisyon üzerinden rakiplerine 27.9 sayı fark attılar. Andre Drummond ve Detroit Pistons’a karşı playoffların ilk turunda da bu 5’i biraz kullanmış ve hiç de fena bir sonuç almamışlardı.

Tyronn Lue, yeni sezonda Kevin Love’ı pivot pozisyonunda başlatabilir ve böylece Tristan Thompson planın dışında kalabilir. Dave McMenamin’in ESPN’ye verdiği rapora göre: “Love, hazırlık kampının ilk haftası boyunca pivot pozisyonunda biraz oynadığını söyledi…”

“Tristan çok dinamik bir uzun ve bire birde gerçekten çok iyi bir savunmacı. Benim içten-dışa oynayıp, oyunumu olabildiğince değiştirip, defansın bana sunduğu pozisyonları değerlendirmem gerekiyor. Bu bize farklı bir görüntü veriyor. Farklı 5’lerin sahada yakaladığı farklı dinamiklerden bahsetmiştim, şu anda kadromuz o kadar derinki her pozisyon da nerdeyse 4-5 oyuncumuz var ve bu yüzden değiş tokuş yapan oyuncuları çok göreceğiz.”
Klasik basketbol mantığında 5 numara savunmanın simgesidir, ancak Tyronn Lue 4 numarda Jae Crowder’ı oynatarak savunma yönüne gerçekten çok büyük bir güç katacaktır ve bunun verdiği referans ile 5 numarada Tristan Thompson gibi iyi bir savunmacı yerine savunması Tristan’nın seviyesinde olmayan Kevin Love’ı oynatmanın planlarını yapıyor. Lue’nun, Love’ı kadroya sokmak istemesinin sebebi ise skora destek vermek olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Normal sezonda ara sıra oyuncularının pozisyonları veya pozisyonlardaki isimleri değiştirip sonuç almaya çalışan diğer usta isim ise Gregg Popovich. Gregg Popovich bunun sonuçlarından yararlanarak playofflar da karşıya gelen takıma uygun bir 5’i sahaya sürmesine bu rotasyonlar gerçekten fazlasıyla yardımcı olmuştur.

Love’ın ise sürekli pivot pozisyonunda devam edip etmeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Tyronn Lue’nun bu deneyi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

HerseyNBA / Umut Aytekin

Tarih: 02.10.2017 13:09
;