''Teodosic koçtan torpilliydi, idman yapmıyordu''

''Teodosic koçtan torpilliydi, idman yapmıyordu''

Avrupa’da sekiz yıl oynayıp birçok şampiyonluk kazanan ve 2016’da CSKA Moskova ile EuroLeague şampiyonu olan Aaron Jackson, bu yaz bavulunu toplayıp Çin’in yolunu tuttu.

31 yaşındaki oyuncu son beş sezonunu da Rus devi CSKA Moskova’da geçirdi. Ancak CSKA’nın sözleşmesini uzatmaması Amerikalı oyuncuyu rahatsız etti ve daha önce bu karara da tepkisini gösterdi.

Nate Duncan’la yaptığı podcast röportajında birçok konuya değinen Amerikalı guard, NBA’deki ve Avrupa’daki oyuncuların yaşantıları arasındaki farklılıklardan da bahsetti. Aslında NBA’in oyuncuları fiziksel olarak Avrupa’ya göre daha az yorduğunu düşünüp düşünmediği şeklindeki soruya yanıtı çok açıklayıcı oldu.

“Ah tanrım evet. %100. NBA, Avrupa’dan bu açıdan daha kolay. Özellikle de EuroLeague seviyesine geldiğinizde. CSKA Moskova’da oynarken takımda birçok NBA oyuncusu vardı. Nenad Krstic, Andrei Kirilenko ve diğerleri (Sasa Kaun, Viktor Khryapa). NBA’cilere baktığınızda vücutlarını nasıl tedavi ettiklerini görüyordunuz. Bu tamamen oyuncu odaklı olmakla alakalı. Avrupa’da Rusya – Kazan’da maçınız oluyor ve sonrasında Madrid’e uzun bir uçuş yapıyorsunuz. Bu kendi uçağınız da değil. Sonra sabah antrenman yapıp akşam da maça çıkıyorsunuz. Bu vücudunuzu çok yıpratan bir şey. NBA’de ise bu kadar fazla antrenman yapmıyorsunuz. Onlar vücudunuzun değerini biliyor. Şu anda Avrupa’da bu tarz bir vücut dinlendirme eksikliği var.”

Jackson geçen sezon EuroLeague’in fikstüre çok daha fazla maç koymasıyla birlikte haftalık ortalama çalışma programını paylaşmaya devam etti.

“Pazartesi günü tatil gününüz. Salı günü çift antrenman yapıyorsunuz. Çarşamba antrenman yapıyorsunuz. Perşembe antrenman yapıyorsunuz. Cuma günü EuroLeague maçı oynuyorsunuz. Seri başı olma durumu nedeniyle her maç final maçı gibi. Dolayısıyla Cuma günü elinizden gelenin en iyisi için zorluyorsunuz. Cumartesi günü de Pazar günü oynayacağınız lig maçı için seyahat ediyorsunuz. Pazar sabahı şut antrenmanı yapmalısınız, çalışmanız gereken setler var. Bir ayda muhtemelen üç günlük dinlenme süreci oluyor. Geri kalan zamanlar antrenman veya maçla geçiyor.”

Avrupa’da oynadığı dönemde Jackson’ı en fazla hüsrana uğratan durum çok fazla antrenman yapmaları olmuş ve ona göre oyuncuların NBA’e göç etmesinin en basit sebebi de bu. Tıpkı eski takım arkadaşı Milos Teodosic’in Los Angeles Clippers’a gitmeyi tercih etmesi gibi.

“Milos’un koçla arası iyiydi bu yüzden de pek antrenman yapmazdı. Ancak Nando De Colo gibi maç başına 30 dakika oynayan oyuncular? Her gün antrenman yapardı. Vücudunun tamamen çürüdüğünü görebiliyordunuz. Eminim o da bu yıl bir sözleşme fesih imkanı bulsaydı NBA’e giderdi. Kontratına sıkışıp kaldı.”

“Ayrıca antrenmanlar rekabetçi oluyor. Koçlarınız tamamen eski Yugoslavlardan ya da Sırp koçların elinden yetişmiş kimseler oluyor. 1’e 1 setler çalıştırıyorlar. Sanki lisede ya da üniversitedeymişsiniz gibi. Avrupa’nın üniversite takımlarında harika oyuncuların olduğu bir ortam olduğunu söyleyebilirim.”

Eurohoops

Tarih: 25.07.2017 13:43
;