İstiklal Yolu ve Zafer Turu Bisiklet Yarışı başladı..

Tarih26 Ağustos 2010 , 15:05

İstiklal Yolu ve Zafer Turu Bisiklet Yarışı başladı..

İstiklal Yolu ve Zafer Turu Bisiklet Yarışı'nın startı için İnebolu Türk Ocağı binası önünde tören düzenlendi.

Törene Kaymakam Kubilay Ant, Belediye Başkanı Engin Uzuner, Türkiye Bisiklet Federasyonu Genel Sekreteri Bekir Gezer, Türkiye Bisiklet Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanı ve yarışmanın koordinatörü Günal Genç katıldı. Yarışmanın koordinatörü Günal Genç, Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan silah ve cephanenin İnebolu'dan kağnılarla cepheye taşındığını belirterek, İstiklal Yolu ve Zafer Turu ile bu günlerin hatırlanmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Genç, şöyle konuştu:
''Milli mücadele yıllarında orduya cephane taşınan güzergahta, toplam 516 kilometre uzunluğunda 5 etapta koşulan tur, 'İstiklal Yolu ve Zafer Turu' adını taşımakta ve bisikletçiler tarafından bayrak, toprak ve merminin İnebolu'dan Dumlupınar'a taşınmasını simgelemektedir. Müsabaka 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda tamamlanacaktır.''

İstiklal Yolu ve Zafer Turu'na Türkiye, Bulgaristan, KKTC, Suriye ve Gürcistan'dan 53 bisikletçi katılıyor.

Bisikletçilerin ülkelere ve takımlara göre dağılımı şöyle: Türk Milli Takımı 11, Kocaeli Brisaspor 7, Konya Şekerspor 7, Bulgaristan 10, Suriye 7, KKTC 7, Gürcistan 5.

İnebolu'dan başlayan 5. İstiklal Yolu ve Zafer Turu Bisiklet Yarışı, 5 etapta koşulacak. Yarış, Kastamonu-Çankırı-Ankara-Eskişehir geçilerek 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Kütahya'nın Dumlupınar İlçesi'nde sona erecek.

Yarışçılar 5 gün süren turun sonunda 5 etapta toplam 516 kilometre yol kat etmiş olacak. Yarışın ilk etabı 87 kilometrelik İnebolu-Kastamonu arasında yapılacak. İkinci etabın startı yarın saat 14.00'de Kastamonu'dan Vali Mustafa Kara tarafından verilecek. Bisikletçiler turun 2. etabında Kastamonu-Çankırı, 3. etabında Çankırı-Ankara, 4. etabında Ankara-Eskişehir arasını koşacak.

Turun 5. ve son etabının startı ise 30 Ağustos Pazartesi günü saat 09.15'te Eskişehir'den verilecek. Son etap aynı gün saat 13.00'de Kütahya'nın Dumlupınar İlçesi'nde sona erecek.

5. İstiklal Yolu ve Zafer Turu'nda, İnebolu'dan alınan Türk Bayrağı, toprak ve temsili cephane Dumlupınar'da yetkililere teslim edilecek.

Bisikletçiler, bayrağı Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye, İnebolu'dan alınan toprağı Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya, temsili cephaneyi de Kütahya Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu'na sunacak. Sporcuların taşıdığı İnebolu toprağı Kütahya Şehitliği'ne konulacak.

YORUM EKLE
Yorumunuzu eklemek için tıklayınız.