Anadolu'nun zirvesi Erzurum!

Tarih29 Kasım 2010 , 19:00

Anadolu'nun zirvesi Erzurum!
HABER İLE İLGİLİ RESİM GALERİSİ

Erzurum'dan kareler..

Universiade 2011'e ev sahipliği yapacak olan Erzurum'dan kareler..

İNCELEME: SEZGİN CAN

Türkiye’de ilk kez Erzurum’da yapılacak olan 25. Dünya Üniversiteler Kış oyunları öncesinde Erzurum’daydık.
27 Ocak – 6 Şubat 2011 tarihlerinde yapılacak organizasyon öncesinde bir test yarışması olan “Hız Pateni Anadolu Kupası”nı izledik. Şimdi Erzurum’la ilgili izlenimlerimizi aktarma zamanı.

Öncelikle şunu belirteyim, yazacaklarımı Erzurum’a daha önce hiç gitmemiş biri olarak anlatacağım, sizin de bu şekilde değerlendirmenizi dilerim. Zaten tek günlük bir gezinti ile Erzurum ve Universiade otoritesi kesilemem.
Ancak gördüklerimi, beğendiklerimi, beğenmediklerimi anlatmak istiyorum.

1,5 saatlik uçak yolculuğunun ardından vardığımız Erzurum’da yoğun bir gezi programı ile tesisleri gezintiye başladık. Daha öncesindeki cağ kebabı ziyafetimizi ise uzun uzun anlatıp ağzınızı sulandırmak istemiyorum. Ancak Erzurum’a yolu düşen herkesin tadına vardığı bu eşsiz lezzet beni de cezp etti. Ben "yediğin içtiğin senin olsun gördüklerini anlat" prensibi ile değerlendirmeye başlıyorum.

Cemal Gürsel Stadyumu:
İlk durağımız.. İnanın yenilenen stadyumu gördüğümüzde, Erzurumspor’un bu hallerde olması kafiledeki hemen herkesi üzdü. Stadyumu Erzurum Büyükşehir Belediyesi takımı kullanacak. Ancak ben şehrin adını taşıyan Erzurumspor’un bu statta Süper Lig’de yer almasını çok isterdim. Açılış ve kapanış organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan stat 3 Aralık’ta tamamlanacak. Şu sıralarda koltukları takılıyor ve 20 bin kişilik kapasitesi ile göz alıyor.

Stadyum gezimizde basın kafilesine Gençlik Spor İl Müdürü Fatih Müdürü Fatih Çintımar da katıldı. Kendisi stadyum hakkında bilgiler verirken, gururu gözlerinden okunuyordu. Stadyumda bizlerle hatıra fotoğrafı çektirirken yaşadığı keyif, gördüklerimiz kadarıyla haklıydı. Çintımar’la yaptığımız röportajı da birazdan sizlere aktaracağım.

Gençlik ve Spor Kampüsü mevkiinde bulunan Universiade Arena ve Cemal Gürsel Stadyumu hakkında biraz da farklı bilgiler sunayım. 12,500 metrekare kapalı, 100x75 çim sahaya sahip olan alanda, IBC (Uluslar arası yayın merkezi), MPC (Ana basın merkezi), atletizm salonu ve kulüp odaları da yer almakta. Gerçekten de Anadolu’nun incisine yakışan bir stadyum, emeği geçenleri tebrik ederim.3000 seyirci kapasiteli buz hokeyi salonu:
Erzurum’un kış sporlarındaki gelişimine stadyum gezisi ile değil, bu noktadan sonra göreceklerimizle şahit olduk. Bana salonun fotoğraflarını gösterip, “bu tesis hangi şehrimizde” deselerdi; İstanbul veya Ankara derdim sanırım.
Ancak Erzurum’da, Avrupa standartlarında bir tesis geziyordum. Eksiği neredeyse yok gibi. Gezimiz sırasında sadece buz pistinin rötuşları yapılıyordu.

60x30 metre ölçülerinde, çok amaçlı kullanıma açık olan salon, 14288,49 metrekare kapalı alanda inşa edilmiş. 2 VIP salonu, basın ofis, toplantı salonları, sauna, kondisyon salonu ve nice özelliği ile inanın çok ihtişamlı. Sadece her tesiste olduğu gibi, burada da dış kısmın bazı hafriyat, yol ve çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanması gerekmekte.

Kiremitliktepe:
Erzurum’a gelmeden önce en merak ettiğim tesis burasıydı. Türkiye’de kış sporlarının zirveye ulaştığı noktaya şahit olduk. Atlama Kulesi, Türkiye ve Erzurum’un tanıtımını en fazla yapacak olan nokta. Benim gibi bazı Erzurumlular ve şehir dışından gelen diğer misafirlerin de en merak ettiği yer burası olacak ki, çoluk çocuk gelerek tesisi gezenleri gördük.

Sanırım burayı anlatmam çok da mümkün değil. Fotoğraf kareleri size daha iyi bir fikir verecektir. Sadece bazı teknik detayları yazmakta fayda var; Kiremitliktepe mevkiinde bulunan K125 Atlama Kulesi; 1033,90 metrekare kapalı alana inşa edilmiş. İçerisinde kondisyon salonundan, restorana, ısınma odasından ofislere kadar her türlü imkan mevcut. K95 Atlama kulesi ise 423,15 metrekare alanda yükseliyor ve onun da içinde internet sistemine kadar her şey düşünülmüş.

Bu tesiste karşılaştığımız tek sıkıntı şiddetli rüzgar oldu. Ayrıca bazı çalışmalar da halen devam ediyor. Ancak kısa sürede tamamlanacağı bilgisini aldık. Şehre çok yakın bir mevkide olması büyük avantajı olan Kiremitliktepe atlama kulelerinde Gençlik Spor İl Müdürü Fatih Müdürü Fatih Çintımar’dan da bilgi aldık. İşte Çintımar’la yaptığımız mini röportaj.
-EYFEL KULESİ’Nİ YAPANLAR NE DÜŞÜNMÜŞTÜ?-
Çintımar’la yaptığımız söyleşiye öncelikle şiddetli rüzgarın sorun yaratıp yaratmayacağını sorarak başladık. Kendisi şiddetli rüzgarın kulede her zaman yaşanmadığını dile getirdi ancak bu şiddetteki rüzgarda kayakla atlama oyunlarının ertelenebileceğini de ekledi.

Kuleden izlediğimiz muhteşem görüntünün dünyaya çok güzel şekilde yansıyacağını da öğrendik Çintımar’dan. Tesisin karşısında yer alan Oyunlar Köyü’nden çekilecek karelerde hem atlama kulesi, hem de meşalenin görüleceğini ifade eden Gençlik Spor İl Müdürü, kuleden Oyunlar köyü tarafına doğru çekilen karelerde ise tüm dünya bayrakları ile birlikte dev bir Türk bayrağının görüneceğini ifade etti.

“Peki organizasyon bittikten sonra ne olacak bu tesisler” dedik başkana..
“Eyfel Kulesi’nin yapanlar, o demir yığınını yaparken neler düşünmüştür?” diye yanıtladı ve şunları aktardı;
“Biz burayı yaparken bir beton yığını değil, spor tesisi inşa ettik. Ayrıca alt kısmında 5 yıldızlı otel, sporcu evleri, spor salonu ve benzeri ile burası bir kış sporları merkezi. Erzurum’a gelenler için de bir cazibe merkezi”.

Aklımızdaki bir diğer önemli soru da şuydu; “Erzurum gençleri, bu tesislerden her zaman faydalanabilecek mi?”..
Bu sorunun yanıtına tesislerin yaz ve kış için kullanılacağını belirterek yanıt vermeye başlayan Çintımar şöyle devam ederek sözlerini noktaladı;
“Erzurum, her bölgesine yayılan tesisleriyle bir spor ve olimpiyat şehri oldu. Ciddi bir yatırım yaptık. Özellikle genç nesillerin gelişimi için de bu tesisleri kullanacağız. Okullarda beden eğitimi derslerinin burada yapılmasını sağlayacağız. MEB ile de bu konuda görüşürüyoruz”.

O ilk atlayışı görmek..
Röportajın ardından uzun süre hatıra fotoğrafları çekmeye vakit ayırdık Kiremitliktepe’de. Ancak veda sırasında içimi bir sabırsızlık dalgası kapladı. Universiade başlasın, o ilk atlayış gerçekleşsin, Türk bayrağının Erzurum’la birleşeceği eşsiz görüntüyü izleyelim istedim.. O anları çok yakında görecek olmak bile büyük bir heyecan..Gezinin sürprizi: Cirit
Gezide basın mensuplarına bir de sürpriz yapıldı ve cirit organizasyonu izletildi. Ata sporumuzu bu kadar yakından izlemek büyük bir keyif oldu. Havanın soğuğuna aldırış etmeden çok sayıda izleyici tribündeydi. Kurallarını az da olsa öğrenme fırsatı bulduğumuz atların ve stratejinin bu eşsiz oyununun tadı adeta damağımızda kaldı. Kısa süreliğine de olsa bu keyifli anları yaşmamızı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

İLK BÖLÜM - İZLENİM:

Öncelikle Erzurum’dan başlayalım.. Erzurum’u ilk kez gördüğümü söylemiştim. Ancak organizasyon süresince benim gibi Erzurum’a ilk kez gidecek bir çok insan olduğunu varsayarak kısa bir değerlendirme yapmak isterim.

Uçaktan iner inmez bizi karşılayan ve genişletilme çalışmaları yapılan havalimanı ile söze başlayayım.. Kent için yeterli durumda, organizasyon sırasında bu konuda sıkıntı çekilmeyecektir. Ayrıca çoğu kentte havalimanından sonra karşılaştığınız kötü şehirleşme görüntüsü Erzurum’da yok. Havalimanından sizi şehre ulaştıran yollar düzgün, yeni bir kavşağın yapımı ile yol kenarı düzenleme çalışmaları sürüyor.

Kısa gezimiz sırasında şehirle ilgili de değerlendirme yapacak veriler edindim. Örneğin gezdiğimiz kısmıyla bence hayli temiz bir şehir Erzurum. Tesislere gitmek için şehirde birkaç kez tur attık ve genel görünüm beni memnun bıraktı. Ancak 27 Ocak’a kadar bazı yollardaki bozukluğun düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tesislere geçelim..
Gezdiğimiz tesisler harika, ancak sorunlar tesislerin dışında..
2 ay kadar kısa bir süre kalmasına rağmen bazı çalışmaların bitmemesi kafalarda soru işareti bırakıyor. Umarım hafriyat ve çevre düzenleme çalışmaları kısa sürede tamamlanır. Bir de bazı tesislerin “varoş” olarak tabir edilen kesimlere inşa edildiği eleştirilerine değinelim. Yakından göremediğim için curling salonuna yapılan eleştiriler hakkında konuşamam.. Ancak gördüğüm tesisler itibariyle bence çok büyük bir sıkıntı yok. Bu tür tesislerle birlikte Erzurum’un topyekün gelişebileceğini düşünüyor ve umutlu olduğumu dile getirmek istiyorum.

Trafik kurallarına pek uymasa da hayli sempatik olan şoförümüzle de halkın nabzını tespit etmeye çalıştım. Erzurum’un son yıllarda çok geliştiğini, eğer göstermelik olmazsa yapılanların memnuniyet verici olduğunu söyledi. Sanıyorum halkın büyük kısmında da “göstermelik” bir şeyler yapılmaması umut ediliyor. Yani ‘tesisler yapılıyor, her şey güzel ama 7 Şubat itibariyle Erzurum'dan eller çekilmesin’ isteniyor.
Bir de unutmadan; güvenlik zafiyetinin yaşanmayacağını da düşünüyordu şoförümüz. Erzurum’un çok güvenli bir şehir olduğunu “Burada adım başı polis var ağabey” sözlerini ekleyerek dile getirdi.

Erzurum gezimizde İkinci ve son bölümü yarın okuyabilirsiniz..

YARIN:
- HIZ PATENİ ANADOLU TURNUVASI’NDA YAŞANANLAR..
- HIZ PATENİ HAKKINDA BİLGİLER
- DİĞER TESİSLER HAKKINDA BİLGİLER
- BELEDİYE BAŞKANI AHMET KÜÇÜKLER ZİYARETİ
- SON İZLENİM
YORUM EKLE
Yorumunuzu eklemek için tıklayınız.

se