Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜyeler  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Genel Konular
 AjansSpor Forumları : Ajansspor Genel : Genel Konular
Mesaj icon Konu: Yeşilçamın Figüranları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
arselis
10 Numara
10 Numara


Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Gönderilenler: 8591

Alıntı arselis Cevaplabullet Konu: Yeşilçamın Figüranları
    Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 01:37
Yeşilçamın figüranlarını tanıyalım bu bölümde
ismi hiçbir film afişinde bulunmayan yüzünü çok iyi bildiğimiz
ama adını dahi bilmediğimiz yitirilip giden isimler...
gelin tanıyalım tek tek..
İilk ben ekleyeyim
 
YADİGAR EJDER
 
 
Herhangi biri.
Ya da çok özel biri.
Yüzleri çok tanıdık ama adları bilinmeyen insanlar vardır hayatın bir yerinde. Varlıkları sadece başkalarının varlığını güçlendirmekle tanımlanan insanlar vardır. Herhangi birileri, falanca ya da filanca. Adı, soyadı hiç önemli değil. Başkalarının statüleri uğruna aşağılanan, itilen, hırpalanan gerektiğinde ölümlere gidip gelen insanlar.

Ya da figüranlar diyelim biz bunlara.

Perdenin hazin yüzleri.

Adları sinema afişlerine yazılmayanlar. Yüzleri tanıdık, isimleri bilinmeyen insanlar. Belki de kahvedekilere en çok benzeyenler. Yeşilçam'da da kahvede oturmazlar mı iş beklemek için. İnşaat işçilerine ne çok benzerler. Bir yapımcının kahveye girip de iş dağıtmasını beklemek.

Makyajsızlar...

Senaryoyu okuma ihtiyacı olmayanlar. Filmin bir yerinden girip, öylece yok olanlar. Dayak yiyip, ölüp, çay dağıtıp, durakta bekleyip filmden kopup gidenler. Hayatın ıssız sokaklarında gezip, filmin ayrıntı karelerinde yer bulanlar. Makyaja ihtiyaç duymayan figüranlar.

Onlardan biriydi Yadigar...

İri gövdeli, uzun boylu, seyrek dişli, çirkin bir adam. Kötüler hep çirkin olmalıdır değil mi?

Filmlerde eşşek sudan gelinceye kadar dayak yerken tanıdık bu iri adamı. Bazen Cüneyt Arkın dövüyordu bazen de Kemal Sunal. Şaban'dan dayak yemesi ne kadar da trajiktir. Eğer günlük hayatta olsa hepsini dövebilecek niteliktedir Yadigar. Gel gör ki dayak yemek için para almaktadır. O da dayağın en iyisini yer.

O dayak yerdi biz gülerdik. Kahramanımız gözümüzde büyürdü ona dayak atarken. O kadar iri bir adamı dövebilmesine hayran olurduk kahramanımızın. O ise sesini çıkarmadan içtenlikle yerdi dayağı. Hep kötü bir babanın adamıydı Yadigar. İyi insanlara saldırır, kötülüğe hizmet eder, haince kahkahalarla gülümserdi.

Sahiden o kadar kötü olabilir miydi?

Diğer figüranlar onun kadar iri olmadığı için onun dayak yemesinin ayrı bir anlamı olurdu. İşi daha önemli hale getirirdi. En son o dayak yerdi. Final döğüşü olurdu. Onu dövmenin önemi hepsinden çoktu. Çünkü en dövülemez olanı oydu.

Bu sahneler hiç değişmedi. Yani onun bir kez olsun dövebildiğini ve böylece filmin bittiğini görmedik. Senaristler hiç sürpriz yapmadılar bu iri adama. Günlük hayatın akışı, kaderin tecellisi hiç değişmedi. İsmi anılmayanlar, makyajsızlar hiç finalde tutunamadılar. Filmin acı karelerine malzeme olup, yitip gittiler öylece.

Yeşilçam'ın figüranlar kahvesinin kasvetli havası sinmişti Yadigar'ın üzerine. Gülümsemiyordu koca adam. Günler boyu iş beklemek sonra filme girip bir ton dayak yiyip çekip gitmek. Yediremiyordu kendine ama ekmek parası işte. Emekçisi olmuştu sinemanın. Öyle bar köşelerinde değil filmin içinde emeğini konuşturuyordu Yadigar. Türk sinemasının binlerce karesine görüntü vermişti. Varsın ismi de bilinmesindi.

Gerçi hayat zordu. İki film yapıp imaj yapanlar, soyunanlar, dünkü çocuklar parayla oynarken yılların sinema emekçisinin karnı günlük doyuyordu.

Bugün doyuyor yarını bekliyordu koca adam.

Son zamanlarda işleri iyi değildi Yadigar'ın. Parasızlık çekiyordu. Birileri ün, para, imaj peşinde koşarken Yadigar'ın durumu gitgide kötülüyordu.

Hey gidi koca adam.

Her yanını utanç kaplamıştı. Dayak yemekten büyük bir utanç. İyice parasız kalmış karnını doyurmakta güçlük çekiyordu. Kirasını ödemeyeli çok zaman olmuştu. Tek göz bir odaydı kaldığı. Buna rağmen kira parası bulmakta güçlük çekiyordu.

Bir gün evinden çıkardılar Yadigar'ı. Kimi kimsesi yoktu İstanbul'da. Buz gibi soğuk bir gece vakti Taksim'e çıktı birkaç parça eşyasıyla.

Havada hain bir soğuk kol geziyordu. Kimsecikler yoktu koca meydanda.

Buralarda ne kadar çok dolaşmıştı.

Bir banka uzandı. Ellerini bacaklarının arasında ısıtmaya çalıştı.

Öksürüyordu epeydir koca adam. Uyku girmedi önce gözlerine. Yarını düşünüyordu.

Sonra yorgunluk çöktü. Ağır ağır kapandı gözleri.

Bir uyudu, bir daha uyanmadı.

Bir uyudu, bir daha dayak yemedi kimseden.

Bir uyudu kimseler bilmedi ismini.

Bir öldü yalnız Taksim Meydanı ağladı koca adama. Sokak köpekleri tuttu yasını.

Yaşamın son karesini asillere yakışır bir onurla oynadı adam.

Bir figüran gibi öldü; kimsesiz, yalnız, gözyaşı dökmeden....

Tarık Tufan...
IP
arselis
10 Numara
10 Numara


Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Gönderilenler: 8591

Alıntı arselis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 01:48

Hüseyin Baradan

(d. 1932 - İzmir, ö. 30 Haziran 2004 - İzmir) Sinema ve tiyatro sanatçısı, gazeteci.

"En iyi kötü kalpli adam" olarak tanınan Hüseyin Baradan; oğlunun ifadesine göre [1] 450 filmde, kendisinin bir röportajında yaptığı açıklamasına göre de 467 filmde [2] oynamış bir sanatçıdır.

Gazetecilik ve foto muhabirliği ile başlayan çalışma hayatında, Demokrat İzmir, Hürriyet, Ege Ekspres gazetelerinde çalıştı. İzmir'de bir lokantada otururken, tesadüfen sinemeya başlayan (1950) Hüseyin Baradan, sinemada bazen "kötü adam", bazen "arkadaş canlısı, sevimli dost" karakterlerini başarı ile canlandırmış bir sanatçıdır. 1970'lerde yükselen seks filmleri furyasına uymayı benimsemeyen Baradan; eski mesleği foto muhabirliğine döndü. Bir süre de halkla ilişkiler alanında çalıştı. Ulusal Radyo Televizyon'un İzmir temsilciliğini yaptı. Ege-Koop basın ve halkla ilişkiler anışmanlığı yaparken, sıgara yüzünden hastalanarak, 72 yaşında öldü.

Uzun süre sanat hayatına sinema filmleriyle devam eden Baradan, yazdığı kitapta, bir dönem Lütfi Kopan ile Karakediler isimli bir ikili oluşturarak tiyatro yaptıklarını da anlatır.

Birçok ödül ve sürekli basın kartı sahibi olan Hüseyin Baradan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Foto Muhabirleri Derneği üyesiydi.

Eşini kaybettikten sonra (2000) sağlık konusunda gençliğin bilinçlenmesi için de etkinlikler gösteren sanatçı; bir hastanenin onarımı için başlatılan kampanyaya da büyük destek vermişti. 1965 yılında ilk kez başrol oynadığı[1] Hüseyin Baradan-Çekilin Aradan filminin adı yıllarca sinemaseverlerin diline dolanmış adeta bir özdeyiş gibi her yerde söylenir olmuştu. Hüseyin Baradan sanat yaşantısından arda kalan anılarını 1988 yılında kitap haline de getirdi. Bu Gözler Neler Gördü adlı anı kitabı Ege-Koop yayınlarından çıkmıştı.Düzenleyen arselisunited - 21 Ocak 2009 Saat 01:49
IP
inadınaksk
Moderatör
Moderatör
Simge
ÖZGÜR SOYLU

Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Konum: İzmir
Gönderilenler: 29071

Alıntı inadınaksk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 10:15

güzel olmuş hüso

Rahat uyu kardeşim
IP
elmacho
10 Numara
10 Numara
Simge
Paşalı

Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 3553

Alıntı elmacho Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 10:20
Lise Hayatım Taksimdeki Yeşilçam sokağına çok yakın bir okulda geçti.. Orada pek çok figüranı görme, konuşma fırsatım olmuştu.. ancak Sami HAZİNSES'in yeri ayrıdır bende..

Rahmetli, Büyük emektar Oradaki Bakkalın, Börekçinin verdikleriyle karnını doyuruyordu.. Gelen, geçen bir çay ısmarlarsa içini ısıtabiliyordu.. Onu O halde her gördüğümde içim sızlardı.. Mekanı Cennet Olsun...
IP
arselis
10 Numara
10 Numara


Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Gönderilenler: 8591

Alıntı arselis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 10:47
 
 

Behçet Nacar

Behcet Nacar , 1970'li yılların Türk erotik filmlerinin başrol oyuncusu. 7 Nisan 1934'de İstanbul'da doğmuştur.İstanbul Erkek Sanat Enstitüsü mezunudur.Asıl mesleği dökümcülüktür, ancak taksi şoförlüğüde yapmıştır.Taksicilik yaparken 1960'lı yılların ortalarında sinemaya figüran olarak başlamıştır. Takriben 142 filmde oynamıştır.Ayrıca türk sinemasının ilk araba patlatma sahnesi, yapımcılığınıda kendisinin üstlendiği bir fimlde kendisi uygulamıştır. İlyas Salman,Müslüm Gürses,Fatma Girik gibi birçok ünlü ile filmleri vardır.

1970'li yılların ikinci yarısında Türk tipi erotizm filmlerle ün kazanıp genelde erotik aksiyon tipi filmler çevirmiştir.Parçala Behcet olarak akıllarda kalmıştır

 


Düzenleyen arselisunited - 21 Ocak 2009 Saat 11:26
IP
arselis
10 Numara
10 Numara


Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Gönderilenler: 8591

Alıntı arselis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 10:50
çetin başaran
1940 zonguldak doğumludur 1958 yılında sinemaya siyah beyaz filmlerle girmiştir toplan 100 ün üzerinde filmde oynamıştır filmlerinde her türlü rolde oynamıştır genelde bir patronun sağ kolu veya mafianın bir adamıdır çok iyi bir karekter oyuncusudur sinemaya girdiği 1958 yılından bu zamana hemen her başrol oyuncusunun filminde oynamıştır 1975 yılında başlayan erotik furya filmlerinde oynamıştır 1979 yılı sonundan itibaren ise erotik üstü filmleri vardır erotik üstü filmlerinde meltem ışık gonca gülüm oya başak arzu aycan ile erotik üstü filmleri vardır 1980 yılından sonrada birçok filmde oyunculuğu vardır başrolde filmi yoktur günümüzdede oyunculuğunu sürdürmektedir.
 
IP
arselis
10 Numara
10 Numara


Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Gönderilenler: 8591

Alıntı arselis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 10:51
 
Ünal Gürel, (d. 1935 - ö 8 Nisan 2002), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.


Sanat yaşamına tiyatro ile başlayan Ünal Gürel, çeşitli topluluklarda görev yaptı. Tiyatronun dışında, 1964 yılında kamera karşısına geçerek, sinema filmlerinde de rol alan sanatçı, aynı zamanda seslendirme çalışmaları yapmaktaydı. Özellikle Kemal Sunal ile birlikte rol aldığı Sakar Şakir filmindeki rolüyle anımsanır. Komedi ağırlıklı filmlerde yardımcı oyuncu olarak rol almıştır.

IP
yesilinciler16
10 Numara
10 Numara
Simge

Kayıt Tarihi: 07 Mayıs 2007
Konum: Bursa
Gönderilenler: 4338

Alıntı yesilinciler16 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 10:58
Hüso güzel çalışma sağolasın...


Düzenleyen yesilinciler16 - 21 Ocak 2009 Saat 13:12
Hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda utanç ve kötülük vardır!
IP
arselis
10 Numara
10 Numara


Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Gönderilenler: 8591

Alıntı arselis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 11:27
DÜZELTTİM ULAŞ İLGİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
SORUN KOPYALAMA YAPTIĞIM SİTEDEYMİŞ SANIRIM
IP
since1910
10 Numara
10 Numara
Simge
Efelerin Efesi

Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Konum: Sinop
Gönderilenler: 18910

Alıntı since1910 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 18:10

Ahmet Danyal Topatan

1916 yılında doğan Ahmet Danyal Topatan (Gerçek ismi Danyel) sinemaya 1953 yılında çekilen Drakula İstanbul'da filmi ile giriş yaptı. Ortaokul 1. sınıftan ayrılıp seçimini Yeşilçam'dan yana yapan oyuncu, yüzlerce filmde rol aldı. Topatan, 26 Eylül 1975 tarihinde vefat ettiDüzenleyen since1910 - 21 Ocak 2009 Saat 18:10
İNADINA BURSANKARA
IP
since1910
10 Numara
10 Numara
Simge
Efelerin Efesi

Kayıt Tarihi: 20 Nisan 2007
Konum: Sinop
Gönderilenler: 18910

Alıntı since1910 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 18:10
MEKANLARI CENNET OLSUN. ALLAH RAHMET EYLESİN
İNADINA BURSANKARA
IP
versy
10 Numara
10 Numara
Simge

Kayıt Tarihi: 21 Nisan 2007
Konum: Muğla
Gönderilenler: 13454

Alıntı versy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2009 Saat 18:44
Hepsi birbirinden önemli ve günümüzde unutulmaya maalesef yüz tutmuş Yeşilçam'ın direkleri. Hangisinin oyunculuğunu eleştirebiliriz? Sinemanın yükünü çeken bu değerli insanları saygıyla ve sevgiyle anıyoruz.

GALATASARAYIM BANA BABAMDAN KALAN MİRAS DEĞİL ÇOCUKLARIMA OLAN BORCUMDUR !!!
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma