Mesut tek değil, olmayacak!

Tarih10 Şubat 2009 , 13:51

Mesut tek değil, olmayacak!

HABER İLE İLGİLİ TAKIMLAR

Haber Analiz: Koray Düşova / Ajansspor.com
koraydusova@turksportal.net

Almanya A Milli Futbol Takımı'nda oynamaya karar veren Werder Bremenli futbolcu Mesut Özil, tüm Türkiye'nin ve Almanya'nın gündeminde..

Kimilerine göre doğru bir karar verdi, kimilerine göre ise bühyük bir yanlış yaptı!

Peki Mesut çok daha önceden yazılmış senaryonun bir parçası mı, Almanya'daki yeni Türk jenerasyonunun bir aynası mı?

İşte merakla okuyacağınız bir makale..
-SOĞUK SAVAŞ-
Werder Bremen'de oynayan Türk futbolcu Mesut Özil'in Türk Milli Takımı'nda mı yoksa Alman Milli Takımı'nda mı oynayacağı tartışması uzun süredir gündemdeydi.
Mesut sonunda seçimini yaptı ve doğup büyüdüğü Almanya'yı tercih ederek hem gurbetçi hem de Türkiye'deki vatandaşlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Geçmişte Mehmet Scholl ve Mustafa Doğan ile başlayan iki ülke arasındaki soğuk savaş, son olarak Mesut Özil'in Almanya Milli takımını tercih etmesi ve Mesut Özil'in resmi internet sitesine çok sayıda Türk vatandaş tarafından tepki yağmasıyla ciddi bir boyuta ulaştı.
Almanlar, Türkiye ile itilaf halinde olduğu futbolcu kapma savaşında; Yıldıray, Halil, Hamit ve Nuri Şahin'in Türk Milli takımını tercih etmesiyle ciddi bir öfke beslediler.
O kadar çok üzüldüler ki, ZDF kanalındaki bazı televizyon spikerleri, gurbetçi gençlerimizden herhangi birinin ayağına top geldiğinde o futbolcunun Almanya doğumlu olduğunu maçları anlatırkan sıkça dile getiriyordu.

Buna karşın Malik Fathi, Serdar Taşçı, Selim Teber, Nizamettin Çalışkan, Barış Özbek, Serkan Çalık ve son olarak Mesut Özil'i kaparak intikam aldılar.

-HEP DIŞLANDILAR.. OLİMPİYAT STADI'NDAKİ MAÇA KADAR..-
Son onbeş yılda Almanya 1. ve 2. lig takımlarının alt yapılarında çok sayıda Türk genci oynamasına rağmen gençlerimizin sürekli dışlanması herkesçe bilinen bir gerçek.

Aynı kalitede futbol oynayan iki futbolcudan Alman olanı tercih edildiği için Türk gençleri bir anda ikinci sınıf vatandaş pozisyonuna düşüyorlar.

Çocukluğundan bu yana bu haksızlıkları yakından yaşayan Nuri Şahin'in, Almanya yerine Türkiye'yi seçerken kurduğu cümle hayli etkileyiciydi:
"Bana kimse Alman Milli Takımı'nın formasını giydiremez. Ben Ay- Yıldızlı formanın hayaliyle oynuyorum."

Almanya'nın İstanbul'daki kadrosunda ilk 11'de yer alan futbolcuların yarısına yakınının yabancı kökenli olmasına rağmen, içlerinde hiçbir Türk futbolcunun olmaması olayın sosyal boyutunu gözler önüne sermeye yetiyor.

Bunun neden böyle olduğunu 40 yıldan bu yana Almanya'da yaşayan Türkler çok iyi biliyor. Türkleri yıllardır görmezden gelen Almanya, bunun faturasını Atatürk Olimpiyat Stadı'nda ödemişti.

Almanlar yıllardır dışlayarak kalbini kırdığı Türkler'in gönlünü nasıl yapacak bilinmez ama Halil ve Nuri'nin attığı iki golden sonra yaşadığı sevinç, 4 milyon gurbetçinin duygularının dışa vurumu gibiydi.

-HALİL VE HAMİT'İ İSTEDİLER, AMA..-
Aslında Halil ve Hamit Altıntop'u Alman vatandaşlığına geçirmek için girişimde bulunan Gelsenkirchen Belediyesi, bu iki futbolcu için de pasaport çıkarmıştı.
Beckenbauer'de dahil tüm Almanya futbol kamuoyu Hamit-Halil kardeşleri etkilemeye çalışıyordu. Hatta Alman futbolunun efsane ismi Franz Beckenbauer, Hamit'i Almanya milli takımında hayal ettiğini söyleyerek, Alman futbolunda yeni star olacağını söylüyordu.
Beckenbauer'in o zamanki sözleri şöyleydi;
"Sadece attığı gollerle değil, oynadığı futbolla da beni mestetti. Hamit de Yıldıray gibi oynuyor. Ancak takım için daha faydalı. Hamit'le yeni bir şut yıldızına sahip olduk"..

Ancak Halil ve Hamit bu pasaportları almaya bile gitmedi.
Altıntoplar'ın annesinin o günlerde basına yansıyan şu sözleri Almanya'daki acı gerçeği ortaya koyuyordu:
"Almanya gibi bir ülkede çocuklarımı çok zor şartlarda yetiştirdim. Yabancı olmamızdan dolayı da problemler yaşadık."

Mesut Özil ve Barış Özbek gibi Alman milli takımını tercih edip, Türk milli takımı ilgisiz kaldı gibi ithamlarda kastedilen de buydu; sadece 1 adet Alman pasaportu..-FATİH TERİM ALMANYA'YA EL ATINCA..-
Almanya'daki Türk toplumu futbola yöneldikçe genç Türk futbolcularının önüne çıkan engeller fazlalaşıyor. Bu durumun farkına varan Almanya'daki Türkler, Türkiye Futbol Federasyonu'na çağrıda bulundu. Federasyon 1998 yılında Almanya'nın Dortmund kentinde açtığı irtibat bürosuyla potansiyele ulaştı.
Kısa süre önce Almanya'nın Köln kentine taşınan Türkiye Futbol Federasyonu Avrupa Bürosu bugün 14 ayrı antrenörle Almanya'yı tarıyor. Raporlar hazırlanıp, Fatih Terim ve ekibine ulaştırılıyor.

Almanya'ya 24 Ekim'de gelecek olan Fatih Terim mutlaka yeni Nuri'ler, Hamit'ler bulacaktır.
Fakat işte ne olduysa bu merkez kurulduktan ve Terim Almanya'ya elini attıktan sonra oldu.. Almanlar işin ciddiyetine daha da çok vardı..

-FARKLI TAKTİKLER-
Şimdilerde Türkçe konuşan Türk futbolculara disiplini sağlama bahanesiyle Almanca konuşmaları konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Anne ve babası Türk olan ve çok iyi Türkçe bilen Mesut Özil'in Türkçesinin aşırı bozuk olması da bu uygulamayı doğruluyor.

Bununla beraber Türk antrenörler futbolcuları taramak için maçları takip ediyorlar ancak özellikle Dortmund ve bazı futbol kulüpleri, Türk milli takımının dikkatini çekmesin diye Nizamettin Çalışkan ve Mehmet Akgün gibi şans tanıdığı genç isimleri takımdan kesmeye başlıyor.-AMAÇLARI: "BAŞKALARI KAPMASIN"-
Almanya'da, "Alman milli takımında sürekli oynayan Türkler olsun" diyebilenlerin sayısı henüz çok az. Mesut Özil'in ısrarla Alman milli takımı için oynamak istemesini dile getirmesine rağmen Löw'ün buna isteksiz yaklaşması da bu bakış açısını ortaya koyuyor. Özellikle Alman futboluna yön veren Franz Beckenbauer, Sepp Maier, Gerd Müller, Paul Breitner, Bernd Schuster, Klaus Augenthaler, Lothar Matthaus, Dietmar Hamann ve Uli Hoeness'in başını çektiği Bavyeralılar, Türkleri dışlama politikasını sürdürüyor.
Türkler futbolcuların Bayern Münih'te oynamalarına sıcak bakıyorlar ancak aynı bakış açısını Alman milli takımı için taşımıyorlar. Amaçları yetenekli gençleri oynatmak değil, rakip milli takımlara kaptırmamak..

Öyle ki Hamit Altıntop'tan önce Bayern Münih başkanı Beckenbauer, 2002 yılında Şampiyonlar ligi finali oynayan Leverkusen orta sahasının müthiş triyosu Ballack-Ze Roberto-Yıldıray' paket olarak transfer etmek istemişti. Ancak Yıldıray Baştürk bu transferde isteksiz davrandı ve Leverkusen'de kaldı.

Fakat Mesut Özil'i Fatih Terim'in sık sık milli takıma davet etmesi Almanları oldukça rahatsız etti. Çünkü Alman futbolu son yıllarda büyük çöküş içinde ve yıldız futbolcu çıkarma sıkıntısı yaşıyorlar.
82 milyon nüfuslu Alman nüfusunun % 3'ünü oluşturan ve en kalabalık etnik kökeni oluşturan Türkler, Almanlar gibi yetenek sıkıntısı çekmiyor.

Almanlar sonunda Nuri, Halil ve Hamit'de yaşadıkları pişmanlığı yaşamamak adına Mesut'u elimizden kaptılar.

Bu soğuk savaşın yaşlı kadrosunu gençleştirmek isteyen Almanlar ve Türkiye arasında daha da devam edecek gibi görünüyor. Karl-Heinz Feldkamp'ın son 5 yılda tercüman ve danışmanlığını yapan Seyfi Alp'te bu konuda aynı fikirde..


-YETENEKLERİ KURBAN ETTİLER-
Almanlar bu planı sadece bize uygulamıyorlar.
Mesut Özil'in kaderi de onlara benzeyebilir.
Açıkçası Almanya'nın uyguladığı bir plan var ve çok sayıda yetenekli genç futbolcu bu planın kurbanı oldu.

Barış, Nizamettin, Serdar, Malik Fathi ve Mesut'a Almanya'yı seçmelerinden dolayı kızılabilir hatta vatan haini olarak itham edilebilir. Ancak onların hepsi bu kötü niyetli sistemin yuttuğu masum isimler.

Aynı planı Fransa ve İngiltere de uyguluyorlar. Fransa'nın bu sistemle Dünya kupası ve Avrupa şampiyonu olması, Almanya ve İngiltere'nin de iştahını kabarttı!
Ancak İngiltere Almanya kadar katı bir tutum sergilemiyor ve forma şansı verdiği isimleri bir kalemde silmiyor. Bu yüzden Almanya'nın uyguladığı sistem, uluslararası çapta adını duyurabilecek yetenekli futbolcuları yutuyor.

-DİĞER KURBANLAR..-
Alman milli takımında Mesut Özil gibi farklı etnik kökenlere mensup başka oyuncuları da kattı. FIFA kuralına göre genç milli takımlarında forma giyen futbolcuların en geç 21 yaşına kadar milli takım tercihi yapması gerekiyor.

Aşağıdaki Alman milli takımlarında oynayan futbolculardan 21 yaş altında olanlar henüz genç milli takımlarda forma giyiyorlar ve tercihlerini Almanya'dan yana kullanmayabilirler. Ancak 21 yaşını geçmiş futbolcular resmen Almanya'yı seçtiler.

Buna rağmen bugün Podolski, Kuranyi, Gomez, Klose ve birkaç isim dışında hiçbiri Alman milli takımında kadroya dahi çağrılmıyor. Mesut Özil gibi kendi ülkeleri yerine Almanya'yı tercih eden ve diğer etnik kökenlere mensup Alman milli takımı forması giyen futbolcular şöyle;

Enis Alushi - 23 yaşında (Arnavutluk)
Faton Toski - 22 yaşında (Arnavutluk)
Mergim Mavraij – 23 yaşında (Arnavutluk)
Nando Rafael – 25 yaşında (Angola)
Kevin Kuranyi – 27 yaşında (Brezilya)
Kosi Saka – 23 yaşında( Kongo Cumhuriyeti)
Mustafa Kucukovic – 23 yaşında (Bosna Hersek)
Aaron Hunt – 23 yaşında ( İngiltere)
Gerald Asamoah – 31 yaşında (Gana)
Jerome Boateng - 21 yaşında (Gana)
Kevin-Prince Boateng – 22 yaşında (Gana)
David Odonkor – 25 yaşında (Gana)
Ioannis Masmanidis – 26 yaşında ( Yunanistan)
Ashkan Dejagah – 23 yaşında (İran)
Massimilian Porcello – 29 yaşında (İtalya)
Giovanni Federico – 29 yaşında (İtalya)
Giuseppe Gemiti – 28 yaşında (İtalya)
Salvatore Gambino – 26 yaşında (İtalya)
Kevin Pezzoni – 20 yaşında ( İtalya)
Patrick Owomoyela – 30 yaşında (Nijerya)
Chinedu Ede – 22 yaşında (Nijerya)
Dennis Aogo – 22 yaşında (Nijerya)
Adam Bodzek - 24 yaşında (Polonya)
Christoph Dabrowski – 31 yaşında (Polonya)
Paul Freier – 30 yaşında (Polonya)
Miroslav Klose – 31 yaşında (Polonya)
Lukas Podolski – 24 yaşında (Polonya)
Eugen Polanski – 23 yaşında (Polonya)
Lukas Sinkiewicz – 24 yaşında (Polonya)
Piotr Trochowski – 25 yaşında (Polonya)
Sebastian Tyrala – 21 yaşında (Polonya)
Mario Gomez – 24 yaşında (İspanya)
Gonzalo Castro – 22 yaşında (İspanya)
Mounir Chaftar – 23 yaşında (Tunus)
Mehmet Akgün – 23 yaşında ( Türkiye)
Malik Fathi – 26 yaşında ( Türkiye)
Serdar Tasci - 22 yaşında ( Türkiye)
Christian Demirtas – 25 yaşında ( Türkiye)
Daniyel Çimen – 24 yaşında ( Türkiye)
Omer Toprak – 19 yaşında ( Türkiye)
Deniz Naki – 19 yaşında ( Türkiye)
Ilkay Gündogan – 18 yaşında ( Türkiye)
Mehmet Ekici - 19 yaşında ( Türkiye)
Barış Özbek - 23 yaşında ( Türkiye)
Nizamettin Çalışkan - 22 yaşında ( Türkiye)
Richard Sukuta-Pasu – 19 yaşında ( Kongo Cumhuriyeti)
Sami Khedira – 22 yaşında ( Tunus)
Anis Ben-Hatira - 20 yaşında ( Tunus)
Jermaine Jones - 28 yaşında ( Amerika B.D.)

İngiltere Milli takımlarında yer alan ve yabancı etnik kökene mensup futbolcular ise şöyle...

İngiltere Milli Takımı
Gabriel Agbonlahor: 21 yaşında - Yarı Nijerya yarı İskoçya kökenli
Jermain Defoe: 25 yaşında - Dominik Cumhuriyeti kökenli
Shola Foluwashola Ameobi:26 yaşında – Nijerya kökenli
Jermaine Pennant:25 yaşında – Jamaika kökenli
Nigel Reo-Coker:23 yaşında - Sierra Leone kökenli
Ledley King:27 yaşında - Antigua kökenli
Theo Walcott:19 yaşında - Karayipler kökenli
Andrew Johnson:27 yaşında - Polonya kökenli
Kieran Richardson:23 yaşında İrlanda kökenli
Owen Hargreaves:27 yaşında - Kanada kökenli
Carlton Cole:24 yaşında Nijerya kökenli
Leroy Halirou Lita: 23 yaşında - Kongo Cumhuriyeti kökenli

İngiltere 21 yaş altı
Nedum Onuoha: 21 yaşında - Nijerya kökenli
Ishmael Anthony Miller: 21 yaşında - Afrika kökenli

Michael Mancienne: 20 yaşında - Afrika kökenli (Seyşel Adaları)
Cameron Zishan Jerome: 21 yaşında - Afrika kökenli
Fabrice Muamba: 19 yaşında – Kongo Cumhuriyeti kökenli

İngiltere 19 yaş altı
Curtis Obeng: 17 yaşında - Gana kökenli
Hal Robson-Kanu: 19 yaşında - Afrika kökenli
Junior Stanislas: 18 yaşında – Brezilya kökenli
Sone Aluko: 19 yaşında - Nijerya kökenli
Febian Brandy: 19 yaşında - Afrika kökenli
Temitope Obadeyi: 17 yaşında - Nijerya kökenli

İngiltere 18-17 ve 16 yaş altı takımlarındaki futbolcular
Seth Nana Ofori-Twumasi: 16 yaşında - Gana kökenli
Medy Elito: 18 yaşında - Kongo Cumhuriyeti kökenli
Tristan Daine Plummer: 17 yaşında - Fildişi Sahilleri kökenli
Victor Moses: 18 yaşında - Nijerya kökenli
Tom Taiwo: 18 yaşında - Nijerya kökenli
Emmanuel Frimpong: 16 yaşında - Gana kökenli
Eddie Oshodi: 16 yaşında - Nijerya kökenli
Ahmad Benali: 16 yaşında - Afrika kökenli
Chucks Aneke: 16 yaşında - Afrika kökenli
Lateef Elford-Alliyu: 16 yaşında - Afrika kökenli
Abdulai Baggie: 16 yaşında - Afrika kökenli
Ibrahim Sekajja: 16 yaşında - Afrika kökenli
Jose Baxter: 16 yaşında - İspanya kökenli
Jacob Walcott: 16 yaşında - Karayipler kökenli
Oliver Nicholas: 16 yaşında - Fransa kökenli
Giuseppe Sole: 16 yaşında - İtalya kökenli

YORUM EKLE
Yorumunuzu eklemek için tıklayınız.
Reklam