VAR resmen geliyor ! İşte tarih ve detaylar

VAR resmen geliyor ! İşte tarih ve detaylar

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Video Hakem uygulamasına ocak ayında geçeceklerini açıkladı. Öte yandan Ntv Spor yayınında soruları yanıtlayan Demirören, Arda Turan'la ilgili sorulan soruya ise, "Türk Milli Takımı'nın çok önemli bir maçı var. Gerekleri cevapları -futbolcumuzu kastetmiyorum- pazar günü vereceğiz." yanıtını verdi.

Futbolun teknolojiden faydalanmasını sağlayarak hataların en aza indirilmesini amaçlayan Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) ilk testi, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda yapıldı. 
Medipol Başakşehir Kulübü'nün alt yapı takımları arasında saat 11.00'de başlayan maçta hakemler Video Yardımcı Hakem Sistemi'ni bir müsabakada ilk kez uyguladı. 
Türkiye'deki ilk VAR testini, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Yönetim Kurulu üyeleri, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK üyeleri ile Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ da izledi. 
 
Sistemin donatıldığı minibüsün içinde bulunan teknik elemanlar her kamera açısından kayıt alıp, tekrar izleme imkanı buluyor. Tartışmalı pozisyonlar için stad içinde hakemlerle kontakt sağlanıyor. Sistem ile ilgili MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören açıklamalarda bulundu.
 
TFF Başkanı Yıldırım Demirören: Futbolumuza hayırlı olsun

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Video Hakem Uygulaması hakkında, "Futbolun içinde hakem hataları muhakka olur ama kimse hakemlerin adaletsiz olduğunu söyleyemez. Futbolun gelişmesiyle farklı ülkeler bu uygulamaya başlıyor. Biz de bu sistemin Türkiye'de başlaması için çalışmaları yaptık. Hedefimiz ocak ayında hazır olarak bu sisteme geçiş yapmak. Ligin başlangıcı öncesi mümkün gözükmüyor. Kurallar aynı olacak. Sadece hatalar video aracılığıyla ekrandan izlenecek. Futbolumuza hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ARDA SORUSUNA CEVAP

Öte yandan Ntv Spor yayınında soruları yanıtlayan Demirören, Arda Turan'la ilgili sorulan soruya ise, "Türk Milli Takımı'nın çok önemli bir maçı var. Gerekleri cevapları -futbolcumuzu kastetmiyorum- pazar günü vereceğiz." yanıtını verdi.

Göksel Gümüşdağ: Uygulamadan uzak kalamayız

Konuyla ilgili konuşan Göksel Gümüşdağ ise, "1 yıldır Video hakem konusunda talebimiz vardı. Düşme veya şampiyonluğu etkileyecek bir ortamda bu uygulamadan uzak kalamayız. Serie A'daki tüm çalışmalara Yusuf Namoğlu da katıldı. Ocak ayında inşallah başlarız." şeklinde konuştu.

Hakemlerin görüşleri:

Fırat Aydınus: "Video hakem sistemi 4 tip pozisyonda kullanılacak. Yanlış ihraç, penaltı, goller ve bariz gol şansları değerlendirilecek."

Bülent Yıldırım: Yoruma açık bir pozisyonda video hakemin müdahale etme şansı yok. Sadece yüzde 100 yanlışlarda var." (Skorer)

Tarih: 08.06.2017 11:29
;