TFPD'den olay açıklaması ve TFF'ye çağrı!

TFPD'den olay açıklaması ve TFF'ye çağrı!

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği, Kastamonuspor 1966 ile Hatayspor arasında yapılan 2. Lig Kırmızı Grup çeyrek final play-off ikinci maçı sonrasında yaşananlar üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

"Dün oynanan Kastamonu 1966 - Hatayspor maçından sonra yaşanan olaylar, futbol ve ülkemiz adına üzücüdür.

Maçın bitiminde sahada ve stadın dışında gerçekleşen saldırılar hepimizi üzmüş, futbolumuzu lekeleyen şiddet tekrar kendini göstermiştir. Öncelikle, İlhan Palut hocaya ve Hataysporlu futbolcu kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Özellikle Alt ligler olarak bilinen Spor Toto 2. ve 3. Lig'de bu ve benzeri olaylar sezon içerisinde bir çok takımın başına gelmiş, sanki normal bir durummuş gibi karşılanmış ve gündem bile olmamıştır.

Alt liglere olan ilgisizlik yüzünden, şiddet ve haksızlık hat safhada kendini göstermektedir. Şu da bilinmelidir ki, şiddet sadece fiziki olarak değil oyuncuların hakkını gasp ederek, tehdit ve şantaj ile varlığını sürdürmektedir. Özellikle deplasmana giden takımların sıkıntı yaşadığı Spor Toto 2. ve 3. Lig'in Federasyonumuz tarafından mutlak daha sıkı denetlenmesi ama olmazsa olmazı olarak da maçlarının yayınlanması gerekmektedir.

Çünkü maçların yayınının, oyuncuların performansından hakemin maç yönetimine, kulüp yöneticilerinin tavırlarından taraftarların davranışlarına kadar uzanan geniş yelpazede etkisi vardır ve olacaktır.

Bu sebeple, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan bir kez daha ricamız, Spor Toto 2. ve 3. Lig maçlarının canlı yayınlanması için başlatılan çalışmayı kısa sürede sonuçlandırmasıdır. Son olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun, güvenlik ve futbol kalitesini düşünerek, Play-off maçlarının tek maç üzerinden tarafsız sahada oynaması fikrini de gündeme almasının daha iyi olacağını düşünmekteyiz.

Saygılarımızla..."

Tarih: 09.05.2017 17:12
;