Bu ligde küme düşen zengin oluyor

Bu ligde küme düşen zengin oluyor

AJANSSPOR - Premier Lig’de takımların gelirleri açıklandı. Ligi şampiyon olarak tamamlayan Chelsea 153 milyon pound’u kasasına koyarken küme düşen Sunderland 100 milyon pound gibi inanılmaz bir gelir elde etti.

İngiltere Premier Lig’de takımlar TV gelirlerinden çok önemli gelirler elde ediyor. Her takıma 13.6 milyon pound garanti ücret veriliyor ve bir takımın sezon boyunca 10 ve üzeri canlı yayınlanan maçı olursa, bu tutar daha da artıyor.

Bu alanda 29 maçı canlı yayınlanan Liverpool zirvede bulunurken kasasına yayın geliri olarak 31.4 milyon pound koydu. Chelsea, Manchester City ve Manchester United’ın 28’er maçları canlı yayınlanırken, 25 maçla Tottenham ve Arsenal bu takımları takip etti.

Sadece 8 maçı canlı yayınlanan Sunderland, 10 maç barajını geçemediği için sadece garanti ücret olan 13.6 milyon pound kazandı.

Ligdeki sıralamalara göre de kazanç elde eden takımlardan Chelsea, zirvenin sahibi olduğu için 38.4 milyon pound gibi inanılmaz bir gelir daha elde etti. İkinci Tottenham 36.5 milyon pound kazanırken, 3.sıradaki Manchester City 34.6 milyon pound gelir elde etti.

Bunun dışında Premier Lig’de mücadele eden takımlara, deniz aşırı TV yayınları ve reklamlardan oluşturulan havuzdan 84.4 milyon pound pay veriliyor.

Bu hesaba göre şampiyon olan Chelsea bu sezon toplamda sadece Premier Lig geliri olarak 153.2 milyon pound kazanırken, 2. sıradaki Tottenham 148.5 milyon pound gelir elde etti.

Son sırada yer alan ve küme düşen Sunderland ise bu sezon 99.9 milyon pound gelir elde ederek Premier Lig’in ne kadar önemli bir değere sahip olduğunu göstermiş oldu

Tarih: 23.05.2017 17:48
;