"24 milyon TL bulamazsak, puanlarımız..."

"24 milyon TL bulamazsak, puanlarımız..."

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Sinan Özeçoğlu ES TV’de katıldığı 90+3 Programı’nda FIFA ve TFF’de ki dosyalar hakkında açıklamalarda bulundu. Eskişehirspor Başkanı Sinan Özeçoğlu 18-23 Eylül tarihleri arasında 24 milyon lira ödenmediği takdirde puan silme cezası geleceğini söyledi.

Alacaklı çıkarmışlar
Özeçoğlu yaptığı açıklamada FIFA’daki tüm dosyaları açıkladı. Özeçoğlu, “Elimizde FİFA dosyaları var. Oyuncu yetiştirme bedelleri var ödenmemiş olan. Kulüplerle yapılan anlaşmalar var ödenmeyen. FİFA’da bekleyen oyuncu alacaklarımız var. Hepsi dosyalar halinde duruyor. Birçok oyuncu kulüpten elini kolunu sallayarak gitmiş. Bir de kendisini alacaklı çıkarmış. Bu oyuncular şimdi tek tek kulübün kapısına dayanıp borçları tahsil ettirmeye çalışıyor.”

Herkese para dağıtılmış
“O kadar çok paramız varmış ki kulüp herkese para dağıtmış. 4-5 yıl öncesinden oyuncu alacakları menajer alacakları mevcut. 218 dakika oynayan Berkay Dabanlı ile 875 bin Euro’ya anlaşma yapılmış. Bu kulübün parasını sokakta mı buldular? TFF’deki dosyalar ayrı FİFA’daki dosyalar ayrı, bankalar ayrı kulüp her yönden borç batağında. Bir kulüp ancak bu kadar kötü yönetilebilir.”

Acil ödenmesi lazım
Acil olarak 18-21 Eylül tarihlerine kadar FIFA’ya 23 milyon liralık ödeme yapmamız gerekiyor. TFF ve FIFA’da ki dosyalarımızı kapatmamız için ise 57-60 milyon civarında ödeme yapmamız lazım. Eğer FIFA’daki dosyalarımızı ödemezsek puan silme cezası gelecek. Bu kulüpte her şey gizlenmiş. Artık hiçbir şey gizlenmeyecek. Daha önce dediğim gibi de her şey şeffaf olacak.

İbrahim Sissoko: Yetiştirme bedeli için Yunanistan kulübü Panathinaikos’a 55 bin Euro ödenmesi gerekiliyor. Bu rakamda ödenmemiş. Ayrıca mahkeme masrafı için 10 bin İsviçre frangı ödenmesi gerekiyor. Oyuncuya ise toplam 233 bin Euro ödenmesi lazım. Ödenmezse 6 puan silme cezası verilecek. Ayrıca 2 bin İsviçre frangı mahkeme dosyalarını da kulüp ödeyecek.

Henri Bienvenu: 325 bin Euro alacağı var. Bu rakamı 7 taksitle ödemek için başvuru yapılmış ve bu başvuruda kabul edilmiş. Ama hiçbir taksit ödenmemiş. Ayrıca FIFA disiplin kurulu tarafından kulübe 60 bin İsviçre frangı cezası verilmiş. Ödemenin tamamlanmaması nedeniyle böyle bir ceza almışız.

Sebastian Pinto: 450 bin Euro alacağı var bu kulüpten. Pinto futbolculuk kariyerinin son döneminde kulübe transfer oldu. Kulüp çok düşünülmüş. Süre almayan oyunculara paraları dağıtmışız. Pinto’da bunlardan bir tanesi. Pinto yüzünden kulübe 2 dönem transfer yasağı verilmiş. FIFA bu kararı 15 Aralık 2016’da çıkarmış. Bu kulübün parası çöpe atılmış. Çok yazık edilmiş Eskişehirspor’a.

Vladyslav Kulach: 150 bin dolar alacağı var. 30 bin liralık taksitlerle ödenmesi lazım. Dosya FIFA’lık olmuş ve sadece 25 bin dolar ödenmiş. Daha sonra Kulach 17 Mayıs 2017’de FIFA’ya başvurmuş. CAS’a gidilmiş ama davaya devam edilmemiş. Kulübün hakkı dahi korunmamış. Avukatlarıyla görüşme halindeyiz.

Raheem Lawal: 300 bin Euro alacağı var. Bu dosya yüzünden lisans çıkartılmıyor. Oyuncunun alacakları için yapılandırma yoluna gidiyoruz. Lawal biliyorsunuz bu kulübe para kazandırılıp gidebilirdi. 4 buçuk milyon Euro’luk bir teklifte geldiğini duyduk. Ama satılmadı daha sonra serbest kaldı.

Funes Mori: Eskişehirspor’a büyük katkı sağlamıştı. Hepimiz biliyoruz. Ama bu oyuncunun dahi alacağı ödenmemiş. 235 bin Euro alacağı var. Ayrıca Erkan Zengin’in menajeri Mörk’e de 134 bin Euro ödeme yapmamız gerekiyor.

Defederico: Biliyorsunuz Arjantin’inden transfer edilince ‘Maradona, Messi’ gibi komik şeyler söylenildi bu oyuncu için. Ama bu oyuncunun oynadığı süreye verdiği katkıya bakmak lazım… Defederico’ya 100 bin Euro ödeme yapmamız gerekiyor. Kulübün parası kimlere verilmiş bunları görünce içimiz sızlıyor.

Toko: 296 bin Euro ödeme yapmamız gerekiyor. Ayrıca Ben Khalifa’ya da 325 bin Euro ödeme yapmamız lazım. Bu kulüpte az süre alıp hiçbir fayda sağlamayan futbolculara ödeme yapılması gerçekten çok acı bir durum. Bunu taraftarımızın vicdanına bırakıyorum. Böyle bir kulüp yönetilmez.

Deniz Topçu: 4 kulübe yetiştirme bedeli ödenmesi gerekiyor. FSV Frankfurt’a 185 bin Euro, Eintracht Frankfurt’a 45 bin Euro ve Victoria’ya 18 bin Euro ödenmesi lazım. Bu kulüplerle uzlaşma anlaşması imzalanmış. Birde Clup Sopot kulübünün adı geçiyor. Onun içinde TFF’den dosyalar istendi.

Tarih: 30.08.2017 14:15
;