KONYA - GS MAÇI ERTELENDİ!

Tarih17 Şubat 2008 , 18:05

KONYA - GS MAÇI ERTELENDİ!

 

HABER İLE İLGİLİ TAKIMLAR

Galatasaray - Konyaspor maçı hakem kararı ile ertelendi. Konya'da tüm gün süren yağışa rağmen çalışmalar da devam etti fakat, son ana kadar saha çizgilerinin kömürle gözükür hale getirilme çalışmaları bile başlamamıştı. Barış Şimşek'in saat 18.00'de sahaya gelerek polis koruması altında yaptığı son kontrolde de, henüz çalışmalar bitirilmemişti. Soyunma odasına geçen Şimşek, kararını bir süre sonra açıkladı.

Maçı yarına erteleyen Şimşek, bu kararı sonrasında açıklamalarda buludu ve şunları söyledi;
"Maçı erteledik. Pazartesi günü federasyonun belirleneceği bir saatte oynanacak. Zemin futbol oynamaya elverişli değildi. Sporcu sağlığını düşünerek böyle bir karar verdik. Kar yağışı sürüyordu ve çalışmalar da ağır ilerlerdiği için böyle bir karara vardık."

Öte yandan önce saat 10.00'da yapılacak olan Eşgüdüm toplantısı sonrasında maçın saatinin açıklanacağı belirtilmesine karşın daha sonra yapılan açıklamada maçın 13.00'te oynanacağı belirtildi.

SEZGİN: "ÇOK İLGİNÇ ŞEYLER OLDU"
Erteleme kararı sonrasında Galatasaray cephesinden öfke yükselirken, sarı kırmızılı ekibin Futbol A.Ş. Sorumlusu Adnan Sezgin, gün içinde federasyonla aralarında ilginç diyaloglar geçtiğini belirtti.

Karar öncesinde federasyondan bir tepki beklediklerini ifade eden Sezgin; "Talimat gereği hakem müsabakayı bir sonraki güne erteler. Bu maçın böyle olacağını öğlen saatlerinden itibaren biz federasyona ulaştırdık. Burada sonuçta temsilciler ve gözlemciler var. Çok ilginç şeyler oldu. Bize fedrasyondan 'Orada kar yağışı durmuş' gibi haberler geldi." dedi.

Maçın başlama kararı için sadece oyun alanının değil, diğer alanlara da bakılması gerektiğini ifade eden Sezgin; "Zemin buz içinde. Sonuçta kar altında maçlar oynanır ama en azından çizgiler gözükür" diye konuştu.

Leverkusen maçı öncesindeki kaygılarını da dile getiren Sezgin, "Bu karar hakeme bırakılmamalıydı. Avrupa Kupası maçımız var. Bu tür maçlar, takımlar için önemlidir ve bu maçları oynayacak takımlara da kolaylık sağlamak Türk futbolu adına gereklidir. Ayrıca futbolcuların sağlığı da önemli. Burada yeneriz veya yeniliriz, her sonuç olabilir. Biz futbolun doğruları adına uğraşıyoruz ve bu doğrular adına isteklerimizi ilettik" ifadelerini kullandı.

-"İYİ DEĞERLENDİRSİNLER"-
Sezgin konu kahhında daha sonra yaptığı açıklamada da; "Maçı bu saate kadar bekleyip de topu hakemin kucağına atanlar, bunu daha iyi değerlendirsin" diye konuştu.

Sezgin, maçın ertelenmesiyle ilgili sorular üzerine yaptığı açıklamada, görevlilerin sahanın temizlenmesi için çaba gösterdiğini, ancak tam anlamıyla karın temizlenemediğini söyledi.

''Bu sahada maç oynanması futbolcuların sağlığı açısından da iyi olmazdı'' diyen Sezgin, şunları kaydetti:
''Hakem kararını verdi ve maç ertelendi. Ama maçı bu saate kadar bekleyip de topu hakemin kucağına atanlar bunu daha iyi değerlendirsin. Futbolun içinde olan tüm insanların düşüncelerine göre, skordan daha çok sporcu sağlığı ön plandadır. Yani bu maç oynansaydı burada birçok arkadaşımız saha şartları nedeniyle sakat kalabilirdi. Sadece sahaya bakmayın. Yedek oyuncuların bile ısınacağı alan da karla kaplıydı. Yeterli temizleme yapılamadı. Burada çalışanlar ellerinden geleni yaptılar ama bu koşulların daha iyi olması gibi bir olanak yoktu. Bizim Avrupa kupası müsabakamız var. Bugün sabahtan itibaren Konya hava alanı kapalıydı. Ülkemizde kar yağışı nedeniyle birçok hava alanı da kapalı durumda. Avrupa müsabakaları milli maç niteliğindedir. Futbol Federasyonu sezon planlamasını hazırlarken bile Avrupa Kupası müsabakalarını göz önünde tutarak hazırlıyor. Saat 10.00'dan itibaren bütün teşebbüslerimiz sonuçsuz kaldı ve topu hakeme attılar. Hakem de doğru olanı yaptı ve yarına erteledi. Bundan sonra gündemimizdeki en önemli madde (İstanbul'a nasıl gideceğiz ve Almanya'daki maça nasıl hazırlanacağız) olacak.''

-POLAT: "KARAR HAKEME BIRAKILMAMALIYDI"-
Galatasaray İkinci Başkanı Adnan Polat ise kararın hakeme bırakılmasının yanlış olduğunu kaydetti ve İstanbul'a dönüşlerinin gecikmesi konusu üzerinde durdu.
Kararın geç alındığını ifade eden Polat, "Biz saat 14.00 gibi federasona müracaat ettik ve bu maçın oynanamayacağını söyledik. Ama federasyon yetkilileri saat 17.00'ye kadar bize bir cevap vermediler. Neden cevap vermediklerini onlara sormak gerek. Saat 17.00'de de hakem sahaya çıktı ve konu hakemlerin taktirine bırakıldı. Son 2 saat içinde de zaten hakemler karar veriyor. Bizim istemediğimiz şey; bu kararın hakemlere bırakılmasıydı. Barış bey de sonuçta bu kararı verdi" dedi.

Konuyu federasyonda sadece Lütfi Arıboğan'a ilettiklerini ve aralarında bir tartışma olmadığını da kaydeden Polat, "Türkiye'de her şey polemik olduğu için bu da polemik haline getirilebilir" diye konuştu.

Konya'dan hem karayolu hem de havayolu ile çıkma şansları olmadığını ifade eden Polat, "Sonuçta maç oynansa bile ancak 24 saat sonra İstanbul'da olacağız. Salı günü havalimanı açılınca İstanbul'a gideriz ama çarşamba da Almanya yolculuğumuz var. Biz Leverkusen maçı öncesinde takımımızın bir hazırlık dönemi gerçirmesini de istiyorduk. Bu yüzden de kararın erken alınmasını istedik. Yetki sonuçta federasyonun ve topu hakeme attılar. Hakem de doğru kararı verdi. Maç yaın da oynanamazsa ileriki bir tarihe ertelenecek. Ama sonuçta Leverkusen maçı için handikapa girmiş olacağız. Buradan Ankara 2 saat, Antalya ise daha uzak 6 saat.. Karayolları yetkililerimize güveniyoruz, o yollar açılır ve gideriz diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

-ÜSTÜNEL DE ÖFKELİ: "ACEMİCE"-
Galatasaray yöneticisi Haldun Üstünel de federasyonu eleşltiriken, "Federasyon cesur olamadı. Topu hakeme atarak çok acemice bir harekette bulundular. Hafta içinde çok önemli bir maçımız var. Bu maç öncesinde da dikkatli karar verilmesi gerekiyordu. Sonuçta bu maçın bir hazırlık dönemi de olacak" ifadelerini kullandı.

Galatasaraylı futbolcular, maçın ertelenmesinin ardından sahaya çıkarak yaklaşık 45 dakika antrenman yaptı. Daha sonra da ev sahibi takım sahada antrenman yaptı.

YORUM EKLE
Yorumunuzu eklemek için tıklayınız.