Dünya Kupası
Dünya Kupası
Dünya Kupası Canlı

Bakan Osman Aşkın Bak Rize'de!

Bakan Osman Aşkın Bak Rize'de!

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, bütün vatandaşların hareket etmesini, sağlıklı bir yaşama sahip olmak için yürümesini tavsiye ettiklerini söyledi.

Osman Aşkın Bak, Fındıklı ilçesinde 15 Temmuz şehitleri anısına düzenlenen Yarı Maraton Dağ Bisikleti Yarışması'na katıldı. Burada bir süre bisiklete binen Bak, sporculara başarı diledi. Yarışın geri sayımını Bakan Bak yaparken, start bayrağını ise Rize Valisi Erdoğan Bektaş salladı.

Yarışın başlamasının ardından açıklamada bulunan Bak, parkurun zorluğuna dikkati çekerek, Fındıklı Gürcü Düzü mevkisine kadar devam eden 35 kilometrelik bir yol olduğunu ifade etti.

Rize'de çayın dışında en önemli ekonomik gücün turizm olduğuna işaret eden Bakan Bak, doğa sporlarına önem verdiklerini dile getirdi. Osman Aşkın Bak, bu tür sporların doğa tutkunlarını bölgeye çektiğini kaydederek, rafting başta olmak üzere doğa sporlarının bölgeyi cazibe merkezi yapacağını vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Kaçkar Dağları bölgesine gençlerin gelmesi için gerekli destekleri sağladıklarına dikkati çeken Bak, "Derelerimiz ile birlikte Rize'mizi en önemli doğa sporları merkezi haline getirmek için çalışacağız. Kaçkar Dağlarının çok güzel bir potansiyeli var." değerlendirmesinde bulundu.

“Sağlık, bir kültür ve yaşam tarzı"

Bisikletin çok önemli bir spor dalı olduğunu belirten Bakan Bak, şunları aktardı:

"Toplum olarak hareket etmemiz, yürümemiz lazım. Eğer her gün en az 5 bin adım atarsak bunun faydasını hem sağlık olarak, vücut olarak biz göreceğiz hem de ekonomik olarak ülkemiz. Daha az hastalanacak, ilaç alacağız. Daha az doktora gideceğiz. Dolayısıyla sağlık, bir kültür ve yaşam tarzı. Bütün vatandaşlarımızın hareket etmesini, sağlıklı bir yaşama sahip olmak için yürümesini tavsiye ediyoruz."

Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının önemli çalışmaları olduğuna işaret eden Bak, "Bütün illerimizde statlarımızda, parkurlarda vatandaşlarımızın spor yapması için olanaklarımızı seferber ettik. Dolayısıyla, sağlıklı bir nesil ve güçlü Türkiye'nin adımlarını atacağız." diye konuştu.

Osman Aşkın Bak, daha sonra Pazar İlçe Spor Salonu'nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Bak, incelemelerinin ardından kara yolu ile Samsun'daki 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'na katılmak için Rize'den ayrıldı.

Alman polis üçlü çektiriyor

keyboard_arrow_up