Dünya rekorunu kırdı, şehitlerimize ithaf etti

20.03.2018 11:27 - Son Güncelleme -
Dünya rekorunu kırdı, şehitlerimize ithaf etti

Milli sporcu Birgül Erken, tek nefesle su altında bisikletle 59,6 metre kat ederek dünya rekoru kırma başarısı gösterdi. Erken, kırdığı bu rekoru Çanakkale Şehitleri ve Mehmetçiğe ithaf ettiğini belirtti.

Dünya rekorunu kırdı

Milli sporcu Birgül Erken, Çanakkale Valiliği’nin 18 Mart kutlama programında, Çanakkale’yi dünyaya duyuracak rekora imza attı. ‘Su altında tek nefesle bisikletle en uzun mesafeyi kat etme’ branşında 59,6 metreyi 2 dakika 24 saniye 29 salisede tamamlayan Erken, Guinness Dünya Rekoru'nu kırdı.

24 kişilik ekip karşıladı

Rekor denemesi bugün sabah saat 11.30’da Anafartalar Kapalı Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirildi. Çanakkaleli Milli Sporcu Birgül Erken’i Çanakkale halkı da yalnız bırakmayarak salonu doldurdu. Son hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte alkışlar eşliğinde havuza giren Erken, derin bir nefes alarak su altında bisikletiyle ilerlemeye başladı. Su altında 59,6 metreyi 02.24.96 saniyede tamamlayan Erken’i AKUT Spor Kulübü'nden 24 kişilik ekip karşıladı.

Şehitlerimize ithaf etti

Havuzdan çıktıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Birgül Erken, "Tabii bu rekoru ben kırmış görünsem de, arkamda büyük bir ekip vardı. Suyun altında bizler farklı bir spor yapıyoruz. Serbest dalışı tanıtmak anlamına da geliyor. Bu, daha fazla oksijensiz teneffüsle, daha fazla zor bir iş aslında. Biz bunu bilimsel olarak araştırdık ve 19 kat daha zor olduğunu tespit ettik. Ben şimdi dikey olarak suyun direncine karşı mücadele verdim. Gerçekten zordu. Bu rekoru şehitlerimize ithaf etmek benim için ayrıca bir gurur. Bu vatan için canlarını veren nice şehitlerimiz var. Çanakkale destanı burada yazıldı. Rekoru bugüne denk getirmek özellikle istediğim bir şeydi" diye konuştu.

Trabzonsporlu futbolculardan Anneler Günü'ne özel video

news Image

5 saniye sonra yeni habere geçilecek
keyboard_arrow_up