Dünya Kupası
Dünya Kupası
Dünya Kupası Canlı

Dünya şampiyonu Milli Takım yurda döndü!

Dünya şampiyonu Milli Takım yurda döndü!

4. Dünya Yaş Grupları Sualtı Hokey Şampiyonası'nda şampiyonluğa ulaşan Türkiye 23 Yaş Altı Milli Takımı, yurda döndü.

Avustralya'nın Hobart kentinde düzenlenen organizasyonun finalinde Fransa'yı 3-1 yenerek namağlup dünya şampiyonluğuna ulaşan milliler, Atatürk Havalimanı'na geldi.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen'in de eşlik ettiği ay-yıldızlı kafileyi, havalimanında İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Boz karşıladı. Boz, başkan Özen'in ile milli takım kafilesindeki teknik ekip ve sporculara çiçek takdim etti.

Karşılama töreninde TSSF Başkan Yardımcısı Atilla Aras, yönetim kurulu üyeleri Hakan Arslan ve Celal Kavas da yer aldı.

Öte yandan sporcuların aileleri de Türk bayrakları ve marşlarla karşıladıkları milli takım kafilesi için, "Suyu yakan Türkler hoş geldiniz" yazılı pankart açtı.

Karşılaşma töreninde açıklamalarda bulunan Cemil Boz, "Milli takımımız bizi gururlandırdı. Bu başarıdan dolayı çok mutluyuz. Kendilerini Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz adına tebrik ediyorum. Böyle bir başarı bekliyorduk. Onlar da bizi mahcup etmediler. Bu başarıların artarak devam etmesini diliyorum." dedi.

TSSF Başkanı Şahin Özen de "Ülkemizi gururlandırdık, bayrağımızı dalgalandırdık ve İstiklal Marşı'mızı çaldırdık. Bunun için çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin sualtı hokeyinde çok başarılı bir ülke olduğunu aktaran Özen, şunları kaydetti:

"2000 yılında başladığımız bu sporu 30-40 yıldır yapan ülkelerle başa baş mücadele etmek bir proje ürünü. 2009'da dünya dördüncüsü, 2013'te beşinci olduk. Bu gençlerimiz 23 yaş altında 2015'te yine dünya şampiyonu olmuştu. 2016'da da büyüklerde dünya ikincisi olduk. Bir ay sonra büyüklerde Avrupa şampiyonası var. Orada da ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz."

Başarılarının devamının geleceğini vurgulayan Özen, "Yaptığımız yatırımların ve çalışmalarımızın karşılığını almaktan dolayı çok mutluyuz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Bundan sonra devletimizden daha çok destek bekliyoruz. Havuzlardan daha fazla faydalanmak istiyoruz. Bu bayrağı gönderde tutmaya devam edeceğimize inancımız tam ve bunu yapacağımızın sözünü veriyoruz. Yeter ki imkanlarımız daha da artırılsın." şeklinde konuştu.

Kırlıoğlu: "Mutlu ve gururluyuz"

Sualtı Hokeyi Milli Takımı Antrenörü Kadir Kırlıoğlu, çok iyi çalıştıklarını belirterek, "Mutlu ve gururluyuz. Çalışmalarımız devam edecek. Önümüzdeki ay Macaristan'da Avrupa Şampiyonası var. İnşallah başarıdan başarıya koşacağız." diye konuştu.

Ay-yıldızlı ekibin 2015'teki dünya şampiyonluğundan dolayı rakiplerinin daha konsantre olduğuna değinen Kırlıoğlu, "Namağlup şampiyon olduk. Tüm maçlar boyunca sadece 3 gol yedik. Bu da rakiplerimizi demoralize etti. Bu branşta yıllarca ön planda olan Fransa ve Yeni Zelanda gibi ülkeleri farklı yendik. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Takım olarak yıllardır çalışıyoruz ve bunun meyvelerini yeni yeni almaya başladık. Bu çalışmanın sonucu önümüzdeki yıllara da yansıyacaktır. Başarılı yıllar bizi bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Takım kaptanı İsmail Sarıkaya ise 2015'te kazandıkları dünya şampiyonluğunu hatırlatarak, "Bu kez daha güzel bir başarı elde ettik ve şampiyonluğa namağlup uzandık. Ülkemiz ve devletimiz bize destek verdikçe elimizden geleni yapacağız. Zor bir branş. Çok emek veriyoruz. Bu sporda çok profesyonel olarak ilerliyoruz. Diğer ülkelerden üstünüz. Önümüzde Macaristan'daki Avrupa Şampiyonası var. Orada da bir derece alacağız. En büyük favori biziz. Dereceyi de alacağımıza inanıyoruz. Şimdiden Türk milletine sözümüz olsun." şeklinde görüş belirtti

Fenerbahçe taraftarı Belgrad'da İzmir Marşı'nı söyledi

keyboard_arrow_up