Balkan Şampiyonası'nda ilk birincilik geldi!

Tarih15 Eylül 2007 , 16:50

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Sarısungur Göleti'nde düzenlenen şampiyonanın açılışında yaptığı konuşmada, belediye olanaklarıyla 6 ayda inşa edilen Sarısungur Göleti'nde uluslararası su sporları şampiyonasını düzenlemenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Dünyanın pek çok yerinde kano sporu yapılırken Ortadoğu'da böyle bir tesis bulunmadığını ifade eden Büyükerşen, Sarısungur Göleti üzerine inşa edilen tesisle Türkiye'nin de uluslararası standartlarda bir tesise kavuştuğunu vurguladı.

Düzenlenen şampiyonanın Eskişehir'in ve Türkiye'nin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını ifade eden Büyükerşen, ''Eskişehir'e yeni bir değer kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Günün birinde olimpiyat oyunları ülkemizde düzenlenirse hiç kuşku yok ki, su sporlarının adresi Eskişehir olacaktır'' dedi.

Avrupa Kano Federasyonu Direktörü ve Bulgaristan Kano Federasyonu Başkanı Victor Kırın da uluslararası pek çok müsabakada görev aldığını, ancak Eskişehir'deki gibi çok kısa sürede bu kadar başarılı bir hazırlık çalışması görmediğini söyledi. Kırın, yakında Portekiz'in Porto kentinde yapılacak toplantıda, Eskişehir'i ve gerçekleştirilen güzel işleri Avrupalı katılımcılara anlatacağını kaydetti.

İki gün sürecek şampiyonanın ilk gününde K-2 1000 metre yarışında Çağrıbey Yıldırım ve Emre Karahan ikilisi ile K4 1000 metre yarışında da Emre Karahan, Melikşah Tank, Canberk Koçar ve Beytullah Sarımehmet dörtlüsü, Türk Milli Takımı'na ilk kez uluslararası bir kano yarışında birincilik kazandırma başarısını gösterdiler.

Şampiyonada Türk Milli takımı ile birlikte 6 ülkeden 100 sporcu yarışıyor. Karşılaşmaların ilk gününde Romanya 7, Sırbistan 3, Türkiye 2 ve Bulgaristan ise 1 birincilik aldı.

YORUM EKLE
Yorumunuzu eklemek için tıklayınız.