6 yıl sonra gelen şampiyonluk!

Tarih20 Temmuz 2008 , 10:22

6 yıl sonra gelen şampiyonluk!

Sırbistan'ın Başkent'i Belgrad'da devam eden Dünya Üniversitelerarası Tekvando Şampiyonası'nda Türk sporcuları tarihi başarılara imza attı. Üniversiteli tekvandocular, yaptıkları maçlarda toplam 1 altın, 5 bronz madalya alarak, Türk takımını dünyanın en iyi takımları arasına sokmayı başardılar.

42 ülkeden 600 sporcunun mücadele ettiği şampiyonanın ilk gününde, 51 kiloda mindere çıkan Sevda Mavi, altın madalya kazanarak Türkiye'ye 6 yıl sonra dünya şampiyonluğunun sevincini yaşattı.

Birinci turda Sırp rakibini 8-1, ikinci turda Yunan rakibini 4-2, yarı finalde Kübalı rakibini altın vuruşla 6-5 yenerek finale çıkan Mavi, finalde karşılaştığı Çinli rakibini 5-1 yenerek altın madalyaya uzandı.

Antrenör Ali Şahin, üniversitelerarası dünya şampiyonu çıkardıkları için gururlu ve sevinçli olduklarını söyledi.

Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, yaptığı açıklamada, şampiyonada önemli ülkelerin sporcuları ile mücadele ettiklerini söyledi.

Türk tekvandosunun her geçen gün ivme kazandığını, İzmir'deki Dünya Gençler Şampiyonası'ndan sonra Üniversiteler Dünya Şampiyonası'nda da kürsüye çıkmalarının bir tesadüf olmadığını belirten Şahin, şunları kaydetti:
''2002 yılından bu yana ilk kez Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası'nda altın madalyaya ulaştık. Türk tekvandosunun çıkışı devam edecek. Pazar günü (bugün) 4 sporcumuz daha mindere çıkacak. Bu sporcularımızdan da derece bekliyoruz. Tekvando, Türk sporunun en önemli ve lokomotif branşlarından birisidir. Göreve geldiğimiz günden bu yana birçok uluslararası organizasyonlarda kürsünün en üstüne çıkma başarısını gösterdik. Özellikle Avrupa ve dünya şampiyonası gibi organizasyonlarda Türk tekvandosunun gücünü gösterdik.''

Şahin, Tekvando Federasyonu'nun elde ettiği başarılarla yetinmeyeceğini belirterek, ''Bizim için en önemli sınavlardan birisi de Pekin Olimpiyatları'dır. Çocuklarımızın gözündeki pırıltı bu dev organize öncesi beni çok umutlandırıyor. Pekin'den de çok büyük başarılara imza atarak döneceğiz'' diye konuştu.

YORUM EKLE
Yorumunuzu eklemek için tıklayınız.
Son Fotograf Galerileri »