Wushu'da büyük başarı

Tarih19 Kasım 2007 , 13:15

 

Atalay, şampiyonada 52 kiloda mutlu sona ulaşan ve Türkiye'ye tarihindeki ilk altın madalyayı kazandıran Hüseyin Dündar, antrenörü Akif İnci, federasyon asbaşkanları Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve Abdurrahman Akyüz ile genel sekreter Mustafa Genç'i makamında kabul etti.

Kabulde konuşan genel müdür Mehmet Atalay, başarıda emeği geçen herkesi tebrik ettiğini ifade ederek, ''Tarihteki ilk altın madalyamız oldu. Wushu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) onayı ile Pekin'de gösteri sporu olarak yer alacak. Olimpiyat sporu olmuş durumda. Çiçeği burnunda bir federasyon. Bir yıllık bir federasyon. Ayrı federasyon olunca, başarıları daha büyük oluyor. Bizim verdiğimiz bütçenin 3 katı sponsor desteği kullanarak faaliyet yaptılar'' diye konuştu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de, 11-17 Kasım tarihleri arasında düzenlenen dünya şampiyonasında altın madalya kazanarak tarihe geçen Hüseyin Dündar ise 88 ülkeden, 1400 sporcunun katıldığı organizasyonda başarılı olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Dündar, şöyle konuştu:
''Şampiyonada hep Asyalı rakiplerle karşılaştım. Çok zorlu maçlar oynadım. Türkiye'ye Avrupa Şampiyonası'nda da ilk altın madalyayı da ben getirmiştim. Yöneticilerim ve antrenörlerim bana hep inandılar. Ben de kendime inandım. Her şey çok güzeldi. Çok mutluyum. İnşallah ilk olimpiyat madalyasını da ben getiririm.''

Wushu Federasyonu Asbaşkanı ve aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Cevdet Erdöl de genç sporcularla gurur duyduklarını belirterek, ''Federasyon başkanı Ebubekir Hocaoğlu'nun katkısı çok büyük'' dedi.

Aynı şampiyonada bayanlar 65 kiloda 3. olarak bronz madalya kazanan Nurhayat Hiçyakmazer, tedavisinin sürmesi nedeniyle kabulde yer alamadı.

-ATALAY'DAN, SÜREYYA AÇIKLAMASI-
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, kabulde, Süreyya Ayhan Kop hakkındaki son gelişmelerle ilgili sorular üzerine ''Üzüntü duydum'' dedi.

Atletizm Federasyonu'nun gelişmeleri tüm yönleriyle izlediğini anlatan Atalay, ''Federasyon gerekli açıklamaları yaptı. Test sonuçlarının gelişiyle ilgili bilgim yok. Varsayımlarla hareket edemem. IAAF ve IOC'nin çalışmaları bizim için referanstır'' diye konuştu.

Mehmet Atalay, Süreyya Ayhan Kop'un daha önce kazandığı ödüllerin geri alınıp alınmayacağı yönündeki bir soruya ise ''Verilecek karar geriye doğru işlemez diye düşünüyorum'' değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE
Yorumunuzu eklemek için tıklayınız.