Madrid hızlı Fener güçlü

18.05.2017Eyüp Yıldız Tüm Yazıları

AJANSSPOR ÖZEL YORUM / EYÜP YILDIZ

Büyük gün geldi çattı, temsilcimiz Fenerbahçe yarın Final Four'un 2. maçında Real Madrid ile karşılaşacak. 3 yıldır final oynayan Fenerbahçe bu sefer kupayı alabilecek mi göreceğiz!

Psikolojik üstünlük bizde!

Fenerbahçe, son yıllarda Real Madrid'e karşı, normal sezon olsun, playoff olsun önemli galibiyetler aldı. Psikolojik üstünlük kesinlikle biz de olacak. Bu soru zaten basın toplantısında Laso'ya soruldu, bu durumun ben kesinlikle Real Madrid üzerinde baskı yaratacağını düşünüyorum.

Salon bizim taraftar biz de!

Radyo programlarımda, sosyal medyada ve sohbetlerde hep gururla söylerim. Takım sporları arasında taraftarın en çok sahaya etki yaptığı branş basketboldur. Basketbolu iyi bilen, ateşli bir taraftar kitlesini arkasına alan bir takım, herkesi mağlup edebilir. Fenerbahçe taraftarları, Sinan Erdem Spor Salonu'nun da üstünlüğü eline almış durumda. Ayrıca maça yapacakları müdahalelerinde iyi olduğunu Ülker Arena'dan biliyoruz. Real Madrid mücadelesinde en büyük kozumuz taraftarlarımız olacak.

Obradovic > Laso!

Yine takım sporları içinde, antrenörün sahaya etkisinin en fazla olduğu branş basketbol diyebiliriz. Bu bağlamda 2 takımın koçunu incelediğimizde Obradovic'in, Laso'ya karşı çok ağır bastığını görüyoruz. Zaten 2 hocanın istatistikleri, başarıları ve son maçlarda ki skorlarda bu düşüncemi doğruluyor. Obradovic, maç içinde işler kötü gitse bile çözüm üretebilen bir koç. Laso'nun ise bu yetenekleri kısıtlı.

Madrid hızlı Fenerbahçe güçlü!

Son olarak 2 takımın oyuncu yapısı ve oyun anlayışına bakmak lazım. Real Madrid, bu noktaya açık alan basketboluyla geldi, 24 saniye süresini çok fazla kullanmıyorlar, bu bağlamda hızlı bir takım olduklarını söyleyebiliriz. Bu hızlı tempoda oynadıkları basketbolu az hata ile icra etmeleri de yine takdir edilmesi gereken özelliklerinden biri durumunda. R.Fernandez, S.Llul, J.Carrol, sete yerleşmeden kaldırıp atmaktan çekinmeyen oyuncular. Ayrıca onlara eşlik edebilecek ayakları çabuk ve atlet uzunlara sahipler. Yani Real Madrid tempo arttıkça tehlikeli olan bir takım. Bu sebeple geriye hızlı koşmak Fenerbahçe için hayati önem taşıyor. 

Real Madrid'in, savunmasına da değinmek gerekirse, agresif bir savunma anlayışına sahip olduklarını söyleyebiliriz. Kısa oyuncular nefes aldırmayacak bir şekilde rakip kısalara baskı yaparken, uzun oyuncular da ayakları çabuk yerden kesilen atlet bir görüntüdeler. Real'in bu baskılı savunmasına adapte olmak, bocalamamak bizim için hayati önem arzediyor.

Açık alan bırakma sete set oyna!

Fenerbahçe'ye geçecek olursak, temsilcimiz bence bu 4 takım arasında en iyi  en güçlü olan ekip durumunda. Playoff maçlarında Panathinaikos'u 3-0 ile geçerken bence buraya da mesaj verdiler, Olympiakos, CSKA ve Real Madrid'e korku saldılar. Oyunu kontrol etmeyi seviyoruz, tempomuz düşük değil ama koş koş basketbolu oynamıyoruz. Dixon ve Bogdanovic'in yaratıcılığı her şeyin başlangıcı oluyor, Bogdanovic'in Pana serisinde yaptıklarını hep beraber izledik. İçerde ise Udoh ve Vesely sayesinde güçlü kalıyoruz. Hücumda hızlı hücumlarla kolay sayılar bulabildiğimiz gibi, Real Madrid'in yapamadığı set hücumlarında da iyiyiz. Zate Real Madrid'e karşı en büyük avantajımızda sete set kaldığımızda ne yaptığımızı çok iyi bilmemiz olacak. 

Euroleague normal sezonunda ve playoff maçlarında Fenerbahçe savunma kalitesini gösterdi. Eğer açık alan vermezsek sete yerleşirsek, Real Madrid'in çemberi görmesi kolay olmayacak. Mutlaka savunmada sete set kalmaya çalışmak oyunumuzun bir parçası olmak zorunda. Sete set hücumda kısalarımız rakip kısalara kolay geçilse bile, çemberi çok iyi savunabilecek, blok tehdidi olan Udoh ve Vesely gibi 2 uzuna sahibiz.

Stratejimiz belli!

Galibiyetin şifresi belli, geriye hızlı koş, tempo yapmalarına izin verme, güçlü olduğumuz sete set oyunu rakibe kabul ettir ve taraftar desteğiyle finale kal.

Temsilcimiz Fenerbahçe'ye tüm kalbimle başarılar dilerim.

AJANSSPOR ÖZEL YORUM / EYÜP YILDIZ

;
;