Beşiktaş bırakmaz

19.05.2017Özgür Sancar Tüm Yazıları

Şampiyonluk yarışı kolay olmayacak; ancak fikstür açısından Beşiktaş'ın avantajlı olduğu bir gerçek. 

Üstelik Başakşehir'in, iki kupa için mücadele eden tek takım olmasına karşın, Fenerbahçe'ye karşı oynadıkları kupa yarı final rövanş maçındaki 120 dakikalık mücadelesi onlar adına önemli bir fiziksel deformasyon yaratacaktır. 

KASIMPAŞA'DA DÜŞÜŞ DAHA OLASI

Trabzonspor maçında yorgunluğu ne ölçüde hissedecekler bunu hep birlikte göreceğiz; ancak Kasımpaşa'nın Beşiktaş'a karşı hem motivasyonel hem de fiziksel seviye olarak üst düzeyde oynayamayacağı kesin. 

Beşiktaş adına bunun bir avantaj olacağını düşünüyorum. 

Gaziantepspor, kümede kalma mücadelesi içindeki rakiplerinin kazanması durumunda Adanaspor'dan sonra lig bitmeden küme düşmesi kesinleşen ikinci takım olacak ki, bu Beşiktaş adına deplasmanda oynayacağı maçı son derece kolay hale getirecek. 

Sonraki hafta Başakşehir için de zor olmayacak. Onlar da İstanbul'da Adanaspor'la oynayacaklar. 

BU HAFTA ÇÖZÜLEBİLİR 

Şampiyonluk yarışının büyük ölçüde bu hafta çözüleceğine inanıyorum. Başakşehir'in Trabzon'da kazanmaktan başka şansı yok. Beraberlikte bile Beşiktaş'ın galibiyeti, siyah beyazlıları 4 puan öne taşıyacaktır ki, kalan 2 haftada Beşiktaş bu avantajını bırakmaz. 

BAŞAKŞEHİR BASKIYI ÇOK DAHA AZ HİSSEDER 

Fakat senaryoyu tersten yazar Beşiktaş'ın Kasımpaşa karşısında puan kaybedeceğini, Başakşehir'in ise Trabzon'da kazanacağını düşünürsek, bu defa kalan iki haftaya takımlar başabaş girecekler; bu defa Başakşehir'in şampiyonluğa daha yakın olduğunu söyleyebilirim. Daha moralli, baskı unsurunu, Beşiktaş'a oranla çok daha az; hatta sıfıra yakın derecede hissedecek olan Başakşehir takımı hem Adanaspor hem de Kayserispor'u rahat geçecektir.  

TECRÜBE VE BASKI UNSURU 

Fakat kişisel olarak birinci senaryonun gerçeğe daha yakın olduğunu düşünüyorum. 

Beşiktaş, taraftarı önünde, Kasımpaşa'yı yener; Trabzon'dan gelecek sonuçtan bağımsız biçimde kalan iki maçına konsantre olur. Başakşehir, puan kaybederse, Beşiktaş zaten maddi bir avantajı cebine koymuş demektir; fakat kaybetmese bile son iki haftaya yönelik moral gücü çok daha yüksek olacaktır. Bu noktada, Babel, oynarsa Atiba, Queresma gibi tecrübeli oyuncuların stresi iyi yönetmeleri ve oyuna ağırlıklarını koymaları belirleyici olacaktır. Beşiktaş'ın rakibine oranla avantajlardan bir tanesi daha tecrübeli oyunculara sahip olmasıdır. Baskıyı azaltmak, saha içerisinde takımı güçlü kılmak büyük ölçüde onların elinde. Beşiktaş stresten kaybedebilir argümanına bu oyuncuların iyi performansı bir cevap olabilir. Özetle gelinen aşamada Beşiktaş'ın şampiyonluğu bırakacağına inanmıyorum. Başakşehir'in şampiyon olması, gerçekleşmesi olası bir seçenek; ne var ki zor olan seçenek. Yani Beşiktaş'ın ligi şampiyon tamamlama olasılığı daha yüksek...  

Haberin Etiketleri
;
;