İsmet Badem; Fenerbahçe avantajı kaptı!

10.06.2017İsmet Badem Tüm Yazıları

AJANSSPOR ÖZEL YORUM / İSMET BADEM

FİNAL SERİSİNDE İLK MAÇ FENERBAHÇE  75-69   BEŞİKTAŞ

Finale kalma maçlarında hesaplarını kısa kesen Fenerbahçe finalde rakibini beklerken, diğer grupta kıyısaya mücadele vardı. En sonunda Beşiktaş adını finale yazdırdı. Bu eşleşme ülkemizde heyecan uyandırdı. Çünkü futbolda Beşiktaş’ın ezeli rakiplerininin önünde, açık ara şampiyon olması, final serisine inanılmaz ilgiyi arttır dı! Çünkü Fenerbahçe çok iyi basketbol oynayarak Avrupa Şampiyonu olması, ardından ligimizde güzel basketbolunu devam ettirmesi final serisinde Beşiktaş’ı kolayca yenerek Şampiyonluğa ulaşacağı düşüncesi basketbol camiasına hakimdi.

Ancak Ufuk Sarıca’nın Beşiktaş’ı Ligi ikinci bitirmesinin yanında, finale giden yolda inanılmaz bütçeli Anadolu Efes’i   geçerek, finalde Obrodovicli Fenerbahçe ile Euroleague mücadelisine “merhaba” dedi! Ligin en ucuz kurulan takımlarından Beşiktaş’ın Sarıca ile final serisine büyük direnç koyacağını umuyoruz. Maç başladığında Ufuk Sarıca’nın hazırladığı sert savunma Fenerbahçe’den beklediğimiz oyunu göremedik ve maç boyunca bir türlü geçmiş günlerdeki “20’yi” aşan asistler, şakır şakır şutlar göremedik! Udoh son çeyreğe kadar sayı bulmakta çok zorlandı. Datome 0/1 ve 0/4 şut yüzdesinden sayı çıkaramadı! Bogdonovic 1/6 ikilik ve 3/8 üçlük yüzdesinde kalıp 13 sayı yakalaması ve sadece Dıxon’nın kritik anlarda attığı şutlarla 16 sayıya ulaşması önemliydi. Vesely 10, Kalinic  9, Sloukas 11 sayı atarken skor olarak 75’de kalması Ufuk Sarıca’nın planının işlediğini gösteriyordu. Kartal savunması, Fenerbahçe iyi savunma karşısında, kötü oynadı hem de skor olarak beklendiği rakamlarda tuttu.    

Beşiktaş Sarıca’nın istediği gibi savunma oyununu sergiledi.. Ancak oyuncular, o kadar kendini sıktıki, hücumda sadece Stimac 20 sayı 11 rbaund, Clark  17 sayı 8 rb, 6/10 ikilik ve 1/3 üçlük, Weems 5 sayı, Roll 6 sayı, Stawberry 8 sayı atarken Kenan bu senenin en iyi oyununu sergileyerek 11 sayı yaptı. Ancak Thompson( ucuz etin yahnisi gibi final serisinin oyuncusu olmadığı selli olan bir performans ile 0 sayı ile bitirdi.” Bu yetmezmiş gibi Erkan’ın 0 sayı atması, Sertaç’ın 2 sayıda kalması skor olarak takım halinde 69’da kalmasına neden oldu. Sertaç neden en kritik anda üçlük sallar! Neden her eline topu alan kimseyi iplemeden rakip potaya yüklenir!

Oyun kurucu pozisyanonda yetersiz kalan Beşiktaş maçın ikinci yarısında bireysel oynarken Stawberry ve Clark ile bir türlü topu bulaştıramadılar! Bütçe farklılığı ve oyuncuların kalibresinin farklılığı!  Fenerbahçe’li oyuncuların birlikte oynamaları  Fenerbahçe galibiyetinde büyük rol oynadı. Dıxon Udoh ve Bogdonovic maçı alacak kadar oynadılar işi bitirdiler.

Maç sonrası Obrodovic: “Beşiktaş’ın inatçı oyununu ve savunmasını aşmakta zorlanıyoruz. İyi oynamadık, Çok daha iyi oynamalıyız. Beşiktaş’a saygı duyuyoruz ” dedi. Ufuk sarıca ise: “Oyun planımız özellikle savunmada iyi tuttu ancak iyi hücum edemedik,  daha iyi organize olmalıyız, kendi sahamıza avantajlı dönmeliyiz” dedi.

AJANSSPOR ÖZEL YORUM / İSMET BADEM

;
;