Video transferler

16.11.2017Özgür Sancar Tüm Yazıları

Türk futbolunun pek çok sorunu var ve bunların her biri başlı başına bir yazı konusu. 

Gerçeği bütünüyle görmek gerekir. 

Yan yollar 

Yabancı futbolcu kuralının değiştirilmesiyle ilgili başlatılan tartışma suni bir gündem maddesinden başka bir şeyi ifade etmiyor. Böyle bir polemikle gerçeği görmek ve çözüm üretmek mümkün değil. Olsa olsa  gerçeğin etrafında dolanıp, yan yollara sapılmasına neden olur. 

Zorunlu olarak yabancı oyuncu sayısı ve niteliğiyle ilgili bir tartışma açacaksak bu transfer meselesiyle doğrudan ilintili olmalı.

Gerçek sorun  

Yabancı oyuncu konusundaki sınır, Türk futbolcusunun yetişmesi ya da gelişmesi konusunda engel değil. Problem ithal edilen oyuncuların transferlerinin nasıl gerçekleştiğidir. Bir: iyi yabancı oyuncu getirebiliyor muyuz? İki: bunları gerçek ederleri üzerinden (mi) transfer ediyoruz. 

Kolay bir iş değil... isabetli bir transfer için aylar, yıllar süren bir izleme sürecine ihtiyacınız var. Emin olarak yaptığınız transferler bile uyum, sakatlık vb. bir çok nedenden ötürü istediğiniz verimi sağlamayabilir. 

Kaldı ki izleme ekipleri oluşturma, bunları iyi organize etme ve üretkenliğini sağlama konusunda kulüplerimizi başarısızlıkta birbiriyle yarışıyor. 

Neden Wyscout

Wyscout programıyla transferler yapılıyor. Kendini her 6 ayda bir yenileme gayreti olan bu futbolcu izleme ve informasyon aktarma programını yadsıyor değilim; aksine son derece önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Fakat problem şu ki, tek başına Wyscout üzerinden transferler yapılıyor. 

Elbette ki bir oyuncunun maç özetlerinin ya da oynadığı karşılaşmaların tamamını izlemek, statta izlemekten başka avantajlar sağlayabilir. Ancak kesin kanaat oluşturmaz. Çünkü hiçbir oyuncunun en kötü performansını göremezsiniz bu tür videolar yayınlayan sitelerde. Hep en iyi olanı bulabilirsiniz. 

Hele özetler tamamen oyuncunun yapabildiklerinin en iyilerinden seçilmiş bir demettir. Wyscout üzerinden yapılan transferler için, temelde geliştirdiğimiz eleştiri bu noktada şekilleniyor. 

İyi niyetli, gerçek profesyoneller  

Görüntüler önemli veriler sağlayabilir; ama bunlar izlenim edinmenizden öteye geçmenize olanak tanımaz. 

Oyuncunun takımınıza fayda sağlayıp, sağlamayacağı; iyi futbolcu olup olmadığı konusunda doğru kararı vermeniz olası değildir. Zaten bir futbolcu hakkında kesin kanaat geliştirmek için en az 5 maçını izlemeniz gerekmektedir. 

Tüm bu nedenlerden ötürü, sürekli biçimde yabancı kuralını tartışmaktansa, transferleri doğru yapabilmenin ve gerçekten iyi oyuncular kazandırmanın koşullarını oluşturmalıyız. 

Bunu yapabilmek zor değil; iyi niyetli ve gerçek profesyonellerle çalışıyorsanız son derece basit. 

Haberin Etiketleri
;
;