Boş alanlar

10.02.2018Özgür Sancar Tüm Yazıları

Konyaspor maçında da görüldü ki Galatasaray, boş alanlar bırakarak oynamaya çalışan takımlar karşısında bol gollü galibiyetler alır. 

Kadro yapısı buna müsait. Belhanda boş alan bulduğunda, baskı görmediği dakikalarda becerisini ortaya koyabiliyor. Gomis bu tür maçlarda savunmanın derinliğine atılan topları çok iyi değerlendiriyor. Kanatlardan hızlı gidebilen Rodrigues, Nagatomo, Mariano ya da Lines gibi oyuncular, çok daha rahat koşu alanı bulabiliyorlar. 

Bu nedenle, özellikle Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın 1 ayı bulacak zorlu maç trafiğinde, Galatasaray'ın nispeten daha kolay olan fikstürü değerlendirip, ilk yarıda olduğu gibi zirve yarışında öne geçme ihtimali yüksek. 

Elbette Başakşehir'in alacağı sonuçlar da bu durumu etkileyecek; fakat 30,3 yaş ortalamasıyla ligin en yaşlı takımlarından bir tanesi olan Başakşehir'in, lehte ciddi hakem hataları olmadığı sürece, düşüş yaşayacağına inanıyorum. 

ÖNEMLİ BİR FIRSAT 

Bu süreçte Galatasaray'ı zorlayabilecek unsur, rakiplerin birinci bölgede baskı yapabilecek fiziksel ve teknik anlayışı göstermeleriyle ilgili olabilir. Şayet Sivasspor'un yaptığı gibi, Galatasaray'ı neredeyse maçın tamamında kendi alanında tutma, en azından topla rahat çıkmasını engelleme stratejisi uygulayabilen rakipler olursa zirve yarışında avantaj yakalamaktan bahsedemeyiz; fakat Fenerbahçe derbisine kadar oynanacak, Antalyaspor, Kasımpaşa, Karabük ya da iç sahadaki Bursaspor maçında veya Konyaspor maçında böyle bir senaryonun işleyeceğini düşünmüyorum. Tüm bu takımlar oyunu maçın tamamında ön bölgeye yıkma becerisini, en azından fiziksel olarak, gösteremeyeceklerdir. 

Dolayısıyla Fatih Terim'in getirdiği hava ve yeni oyun stratejisi önümüzdeki 1 aylık süreçte Galatasaray'ı zirve yarışında beklentinin ötesinde bir biçimde ileri taşıyabilir. 

BİR ÖNCEKİ DÖNEMDE YAPILAN TRANSFERLER 

Diğer yandan Dursun Özbek yönetiminde yapılan transferlerle ilgili "fazla para" iddiası ve yine Özbek yönetimindeki iki buçuk yıllık süreçte kulübün 470 milyon TL zarar etmiş olması Galatasaray gündeminin en önemli konularından olacak. Yeni başkan Mustafa Cengiz açıkladı; Cavanda transferinde ekstradan ödenen 100 bin Euro var. 

De Jong'un transferinde, Sneijder'in babasına 200 bin Euro ödendiği iddia ediliyor. Belhanda'nın Dinamo Kiev ve N'Diaye'nin Osmanlıspor'dan transferleriyle ilgili harcanan paralar da net biçimde açıklanmalı. Bunlar gerçekten çok vahim iddialar. 

İddialar yeni yönetim tarafından araştırılıyor; başkan Mustafa Cengiz, şimdilik, satır aralarında bir takım bulgulara ulaştıklarını söylüyor. Dikkatler Dursun Özbek'in üzerinde. Şubat ayındaki divan kurulu toplantısına katılıp, bir açıklama yapmasını beklemiyorum; fakat Mart ayında bunu yapmak zorunda; çünkü divan kurulu toplantısı, daha da önemlisi, kendisi açısından son derece zor geçecek bir Mali Genel Kurul var. 

Haberin Etiketleri
;
;