Türk basketbolunda bir ilk, zirvede gerginlik

14.02.2018İsmet Badem Tüm Yazıları

Upuzun senelerdir basketbolun peşindeyim. Yorumladım, yazdım,  gazetelerde şekillenmesinde büyük emekler verdim. Ancak ben böyle bir şey görmedim! Affedersiniz “ŞEY” dedim! Şeyden başka nasıl tanımlayacağımı bilemiyorum.  Çünkü İki Coach arasında başlayan gerginlik sonunda  “uzaktan yakından,  taraflı tarafsız herkese sirayet etti.”  Takımların ve maçların önüne geçen bu gerginlik “Türk Basketbolunda bir ilk”

Türkiye’nin iki güzide kulübünün başında bulunan teknik adamların yaptığı hareketler sonunda seyirciyi de geriyor! Ergin Ataman ve Obradovic arasında meydana gelen gerginlik sonunda tribünlerde bir patlamaya neden olabilir diye korkuyorum! İşin garibi gerek kulüpler,  gerekse federasyon nezdinde tabiri caiz ise “RACON kesilerek, beyler oturun yerinize size bu tarz hareketler yakışmıyor.” demeleri gerekli ancak! Galiba kimsenin umurunda değil! Bu nedenle “Çıt yok!”

Türkiye Kupası, basın toplantıları ve maç! Tam bir gerginlik kumkuması! Kameralar Ataman ve Obradovic’i gösterdiği anlarda  yüzlerinden ne kadar gergin oldukları belli oluyor! İkisini de uzun senelerdir tanırım. Oynanan maç Türkiye Kupası. “Nereden çıktı bu maç edası ile oturdukları yerden suratlar bir karış! İnanılmaz asık suratla maç yönetiyorlar! Obradovic sanki daha gergin. O eski atak, alı al, moru mor maç yöneten Obradovic gitmiş, kızgınlığını kendi içinde yaşayan adam haline dönüşmüş!

Maça Efes büyük bir iştahla başladı. İnanılmaz baskılı savunma ve isabetli şutlarla Fenerbahçe potasını adeta bombaladılar! İlk çeyrek 14/26 gibi önemli bir farkla Efes’in lehine geçildi. Adeta maç Fenerbahçe aleyhine son bulur gibi oldu! Anadolu Efes cephesinde, sezon başından beri her maç oyuncuların önlerinden, arkalarından neler sallamadım!  “Türk Basketbolunun efsane takımı Anadolu Efes’te bu oyuncuların ne işi var?” diye sorguladım. İkinci çeyrekte aynı hızla devam eden Efesliler devreyi 36/45 bitirirken, Dunston, Simon, McCollum, ve Doğuş çok iyi oynadılar.  Fenerbahçe’de ise Vesely ve Guduric iyi direndiler.

Soyunma odasında Obradovic bence: “Bu maç sizden çok benim için önemli ve benim için bu maçı alın gelin” dedi diye düşünüyorum.  Üçüncü çeyrek, Wanamaker, Datome, Melli, Guduric, Vesely maça inanılmaz asılmaya başladılar. Anadolu Efes rakibinin baskısı karşısında suskun kalınca, skor olarak yakalandı. Yenilen elenecek ve evine dönecek. Bu nedenle maç çok önemli. 30. dakika bittiğinde tabelada 61/67 Anadolu Efes öndeydi.

Son çeyrek tabiri caiz ise “dananın kuyruğunun kopacağı” anlardı. Her zamanki gibi cengaver Vesely özel bir oyuncu ki, dünyada her takım Coachunun arayıp da bulamayacağı bir oyuncu.  Wanamaker ise oynamak istediği zaman çok tehlikeli bir hal alıyor. Guduric ise kendini ispatlamak için inanılmaz direniyor.  Datome bu sene nokta şutlarına hasret olsa da arada birkaç tane üçlük atsa da pek kendini de, takımı da kesmiyor!  Melli ve Sinan sezon başından beri bir türlü istenen kıvamda değiller! Son dakikaya 78/81 Efes önde girdi. Vesely iki faulü dışarı atarken, “Brown üç saniyede Melli’ye faul yaptı” diyen hakemin pek haklı olduğunu düşünmüyorum!

Neyse kalan 27.9 saniye, 80/81 Efes önde top Efes’te. Simon’a 20 saniye kala faul yapıldı.  Simon ikide iki yaptı. 80/83 Efes önde Obradovic’in molası. Melli 12 sayı, Datome 13 sayı ve Wanamaker’ın 7 sayı.  Üçlük denemeleri girmeyince maçta 80/83 Anadolu Efes galip gelerek Darüşşafaka’nın yarı finalde rakibi oldu.  

Vesely 18 sayı, Guduric 17 sayı, Melih 5 sayı. Geçen sezonun yıldızı Dixon bu sene yokları oynuyor! Sezon başından beri söylüyorum.  Bogdanovic ve Udoh bu sene çok aranıyor.  Sezon başından beri çok galibiyet alındı ancak aslında Fenerbahçe’nin oynadığı basketboldan kimse memnun değil!

Anadolu Efes cephesinde ise Motum 12 sayı, McCollum 15 sayı, Dragic 9 sayı, Doğuş 5 sayı ama savunmada inanılmaz katkı  sağladı.  Sahada hiç çıkmadan oynayan Dunston ise 23 sayı ile MVP oldu. Fenerbahçe Dunston’a hiçbir şekilde çare bulamadı.  

Maç bitti,  pür dikkat iki teknik adamı izlemeye başladım.  Obradovic hakemlerle konuşurken, Ergin Ataman da hakemlerin yanına geldi ancak kimse kimsenin yüzüne bakmadı! İki Coach da kendi yollarına devam etti. Bunu, basketbol adına fitili ateşlenen bir el bombası olarak görüyorum. Yazılı olmayan el sıkma, 100 atma ve basın toplantıları vesaire vesaire kurallar  yerle bir edildi!

Neyse Anadolu Efes için Ergin Ataman geldikten sonra bambaşka bir takım izleyebiliriz demiştim. O günlerden birini bu maçta yaşadık. Maç sonrası Ergin Ataman “Savunma ile kazandık. Gurur savaşı yaptık. Anadolu Efes ile dalga geçilmeyeceğini gösterdik” dedi.  Obradovic “Kötü oynadık, Efes iyi bir takım; iyi oynadılar ve maçı hak ettiler.” dedi.

Haberin Etiketleri
;
;