17 Nisan | Koronavirüs salgınında bugün neler yaşandı?

Koronavirüs sebebiyle ertelenen ve iptal olan spor organizasyonları hangileri? İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyaya yayıldı. Birçok spor organizasyonu ya askıya alındı ya da ertelendi? 17 Nisan hangi spor müsabakaları ertelendi. İşte bütün detaylar...
18 Nisan 2020 21:37- Son Güncelleme - 18 Nisan 2020 21:37
Google news abonelik

Dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulanların sayısı 2 milyona geçerken, virüsten iyileşenlerin sayısı 500 bini geçti. İşte 17 Nisan yaşananlar ve alınan kararlar; 

Fransa'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 753 artarak 17.920'ye yükseldi

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, hastalığa karşı oldukça etkili olduğunu tespit ettikleri ilaç için 23 Nisan'ı beklemeyeceklerini ve "Dornaz alfa" adlı ilacın (zaten var olan bir ilaç) hastaların tedavisinde testlere alınması gerektiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı: "Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak 31 ilde bugün saat 15.00-24.00 arasında polis ve jandarma uygulama yapacak."

İçişleri Bakanlığı: "Yoğun alışveriş yapılan yerler, akaryakıt istasyonları ve duraklarda sosyal mesafe kuralı, maske zorunluluğu denetlenecek."

MEB, İstanbul Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Meslek Lisesinde, ambulans ve sahra hastaneleri için uzaktan kontrollü solunum cihazı üretti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian: "Koronavirüsün Çin'de laboratuvarda üretildiğine yönelik iddialar kabul edilemez."

Kudüslülerin Hakları Ulusal Koalisyonu Müdürü Avde: "İsrail, Kudüs'teki Filistinlilere yeni tip Koronavirüs (Covid-19) testi yapmıyor."

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yedi bölgede ilan edilen olağanüstü hal ilanını bütün ülkeyi kapsayacak şekilde genişlettiklerini duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Akar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunca tamamen yerli ve milli imkanlarla mekanik solunum cihazı üretildiğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: "Çin'in koronavirüsün yönetiminde bizden daha iyi olduğunu söyleyecek kadar saf olmayalım. Bilmediğimiz şeyler oldu."

Mali'deki Avrupa Birliği Eğitim Misyonu'nda (EUTM) görev yapan 100'den fazla İspanyol askerinin, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle geri çekildiği belirtildi.

İran'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 89 artarak 4.958'e yükseldi.

ABD'de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 2.296 artarak 33.286'ya yükseldi.

ABD Başkanı Trump, ülkesinde alınan koronavirüs önlemlerinin 3 aşamalı şekilde gevşetileceğini ancak kararın eyalet valilerinde olduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
 
Toplam Ölü Sayısı: 1.769
Vaka Sayısı: 78.546
Toplam İyileşen Sayısı: 8.631
 
Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Koronavirüs (Covid-19) salgını ardından Antalya’da mahsur kalan Rus vatandaşlarının Moskova'ya tahliye uçuşunun düzenlenmesinde verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na teşekkür etti.
 
İspanya'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 585 artışla 19.715'e çıktı.
 
Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 2 milyon 200 bini aştı.
 
ABD'de yapılan bir araştırma, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2022 yılına kadar dönem dönem sosyal mesafe uygulanması gerekebileceğini ortaya koydu.
 
İngiltere'nin Çinli şirketlere 20 milyon dolar ödeyerek aldığı yeni tip Koronavirüs (Covid-19) test kitleri bozuk çıktı.
 
İngiltere'de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 847 artarak 14.576 oldu.
 
Irak’ta sokağa çıkma yasağı ramazan ayına kadar uzatıldı.