• Diğerleri

"ABD'de herkes için adalet ve eşitlik var mı?"

2 Haziran 2020 22:04- Son Güncelleme - 2 Haziran 2020 22:08
Google news abonelik

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle United'ın ABD'li futbolcusu DeAndre Yedlin, resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

AJANSSPOR - DIŞ HABER

"ABD'de yaşamadığım için mutlu olduğunu söyledi"

ABD'de ırkçı bir polis tarafından öldürülen George Floyd için düzenlenen protestolar hakkında açıklamalarda bulunan Yedlin, "George Floyd'un ölümünden sonra büyükbabam bana mesaj attı ve şu anda ABD'de yaşamadığım için mutlu olduğunu söyledi. Çünkü siyahi genç torununun öldürülebileceğinden korkuyordu. Büyükbabamdan gelen bu mesaj aklımdan çıkmadı. Büyükbabam, 1946 yılında doğdu. Afroamerikan Sivil Haklar Hareketi'ni, ABD tarihindeki en felaket ırkçı anları yaşadı. Şimdi 70 yıl sonra, ailesindeki siyahi torununun hayatının tehlikede olduğunu düşünüyor. Ve bundan korkuyor."

"Bu ülkede herkes için adalet ve eşitlik var mı?"

"Bu ülkede herkes için adalet ve eşitlik var mı?"

Siyahiler olarak istedikleri şeyin eşitlik olduğunu dile getiren DeAndre Yedlin, "Büyükbabam, bu korkuyu torununun gururla milli takım formasını giydiği ülkede yaşıyor. İlkokuldayken bağlılık yemini'ni söylediğimiz zamanları hatırlıyorum. Her Amerikalı kendisine şu soruyu sormalı: 'Bu ülkede herkes için adalet ve eşitlik var mı?' Cevabınız evet ise o zaman sorunun bir parçasısınız demektir. Hiçbir şekilde siyahilerin yaşantısını, beyazların yaşantısından daha önemli olmasını istemiyoruz. Bizim istediğimiz, herkes gibi eşit ve insan olarak görülmek. Kalbim George Floyd ve hayatlarını anlamsız polis vahşeti ile kaybetmiş bütün insanlarla." ifadelerini kullandı.

Ayakkabısız atılan gole inanamayacaksınız