"Vedat Muriç'ten sonra Mert Hakan sıkıntı yarattı"

Son dakika haberi... Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Mert Hakan Yandaş transferi hakkında Galatasaray Mustafa Cengiz'e cevap verdi. Ali Koç, Vedat Muriç transferi üzerinden de örnek verdi. İşte detaylar..
12 Ağustos 2020 18:16- Son Güncelleme - 12 Ağustos 2020 18:29
Google news abonelik

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından açıklamalar yapan Ali Koç, "Galatasaray Türk futbolunun kıblesidir" diyen Mustafa Cengiz'e cevap vererek, "Bu platform kulüpleri ortak ilgilendiren şeylerin konuşulduğu yer. Mert Hakan transferi iki kulübün arasında olan şeyler. Türk futbolunun kıblesi olmak güzel bir şey ama bu kadar kötü giden bir futbolun kıblesi olmak o kadar da güzel değil" ifadesini kullandı.

"Mustafa Cengiz sağlığına kavuşsun ben şampiyon olmuş kadar sevinirim" diyen Ali Koç, "Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Seyircisiz olarak ligi ve Türkiye Kupası'nı bitirdik. Önümüzdeki sezon nasıl açılacak? Seyircili, seyircisiz ya da sınırlı seyirci... Yayıncı kuruluşun ne yapacağı belli değil. Pastanın ne olacağı belli değil. Kulüpler Birliği olarak verdiğimiz karar neticede pasta küçülecek. Can suyu olan stopaj sisteminin yerine ne konacak belli değil. Hal böyleyken en çok dayanışmaya ihtiyacımız olan bu dönemde büyük kulüplerin çekişmelerine üzülüyorum. Benim için Mustafa Cengiz'in sıhhati her şeyden daha önemlidir. O sağlığına kavuşsun ben şampiyon olmuş kadar sevinirim" ifadesini kullandı.

Mert Hakan'ın transfer sürecine de değinen başkan Koç, "Mert Hakan bize kasım ayı gibi önerildi. Biz o zaman şampiyonluğa oynuyorduk. Sivasspor da çekiştiğimiz takımlardan biriydi. Böyle bir durumda bu konu mümkün değildi. Galatasaray'la görüşmüş ve anlaşma yapılmış. Bu anlaşma, iki takım arasındaki maçtan birkaç hafta önce yapılmış gibi görünüyor. Mart döneminde ligler durdu. Emre Belözoğlu ile konuştuk. Şampiyon adayı olmadığımız için görüştük. O da bize, ''Sözüm var, belli şartlarda anlaştık, 10 Haziran'a kadar sözümü tutacağım'' dedi. Nitekim öyle oldu" diye konuştu.

Vedat Muriç transferinden örnek vererek Galatasaray'a göndermede bulunan Koç, "Oraya kadar da sergilediği duruş benim açımdan takdire şayan. Bize geliş şartları daha makul. TRT'de de çalışan bir medya mensubu, 'Mert Hakan'ın mesajları ifşa edilirse ne olur?' diye sordu, ertesi gün mesajlar ifşa edildi. Galatasaray'da, Vedat Muriç'ten sonra çok istenilen bir oyuncuyu kaptırmak sıkıntı yaratmış. Çok agresifleşti. Yarın bir gün bizim ilgilendiğimiz oyuncuyu başka bir takım alabilir. Daha önce böyle şeyler oldu. Ne ilk ne de son. Biz mart ayından sonra temas yaptık. '10 Haziran'a kadar kimseyle görüşemem' dedi. Böyle karakterli bir oyuncuyu transfer ettiğimiz için mutluyuz" açıklamasını yaptı.

Harcama limitlerine ve transfer çalışmalarına da değinen Ali Koç, "Transferler devam edecek. Hem alacağız hem de göndereceğiz. Maaş maliyetlerinde düşüşü devam ettirmek istiyoruz. Manevra alanınız sınırlı olduğu için bazen seçimler yapıyorsunuz. Hocamız ve Emre Belözoğlu çok yoğun çalışıyorlar. 64'ten 18'e inmek mümkün değil. Bunu düzeltmek zorundayız. Böyle yaptığınız zaman. Ben federasyona gidip diyeceğim ki 4 hafta içinde Levent'te binaya taşın, Mercedes'leri bırakın bisikletle işe gidin. Hiçbir farkı yok. Biz parayı boşuna harcayalım demiyoruz. Limitlerle ilgili yapısal sorunlar var.Hesaplama sistemi borca göre düzenlenmiş. Bu düzeltilecek. Bu da oyun oynanırken kuralı değiştirmek. Kurul, talimat ne derse onu uygulamak zorunda. Talimatı değiştirecek yer Türkiye Futbol Federasyonu. İşlerine gelince 21 kulübün imzası olsun. Senin ne işin var? Ciddi bir süreçle kafa kafaya geliyoruz. Biz hazırlıklıyız" dedi.

Jose Sosa'nın transferiyle ilgili soru üzerine Koç, "Bana gelen bir bilgi yok, gelirse bakarız. Cephanemiz sınırlı, iyi kullanmak zorundayız" cevabını verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in "Ben olsam yapılandırma anlaşmasını imzalardım" sözleri hakkında da konuşan Ali Koç, "Mesela bu sezon lig bitti, bir takım 1 puan farkla şampiyon oldu. Diyelim ki incelendi, puan silme cezası aldı. Puanı bir sonraki sezon siliniyor, Bu da yapısal bir hata. Bugün Fenerbahçe'ye yapılan muamele, hiçbir şekilde gerçekçi değil, uygulanabilir değil. Nihat Bey 'yok efendim ben olsam imzalarım' demiş. Kendi şirketlerine imzalıyor. Hazine garantili borçları ben de imzalarım. Sen daha 2010-11 şampiyonunun kim olduğunu söyleyemiyorsun. Bazı kulüpler imzaladı. Fenerbahçe'nin yükü çok daha büyük diğer kulüplere göre. Bugün sana yaptırım uygulamazlar diğerine uygularlar. Yapamıyorsak demek ki bir nedeni var. Haklıysak doğru sistemi kurgulayalım" ifadelerini kullandı.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 4