Almanya'da seyircili maça yeşil ışık

7 Temmuz 2020 18:19- Son Güncelleme - 7 Temmuz 2020 20:00
Google news abonelik

Almanya’nın pandemiyi en hafif atlatan eyaletlerinden biri olan Saksonya eyaleti, Almanya’da önlemleri en erken gevşetmeye başlayan eyalet olurken 18 Temmuz'dan itibaren halka açık küçük toplantılara izin vereceğini açıkladı. 

HÜSEYİN ÖZKÖK - AJANSSPOR HABER

Bu konuda konuşan Eyalet Sağlık Bakanı Petra Köpping, 1 Eylül itibarıyla 1000 kişiden daha kalabalık büyük organizasyonlara da izin verileceğini ve bir üst sınır olmayacağını ancak yine de temas takibi yapılacağını söyledi. Bununla birlikte Eylül ayında yeni sezona girecek olan futbol liglerinde de seyircili maçlar oynanabilecek ve eyaletin kulüpleri Leipzig, Dynamo Dresden ve Chemnitz de tribünlere seyirci alabilecekler.

Statlar dolmayacak ama...

Ancak Alman Bakan yine de kulüplerin DFB, DFL ve diğer paydaşlarla ortaklaşa bir karar almasının gerektiğinin altını çizdi. Amatör sporlarda 18 Temmuz’dan itibaren 1000’den fazla kişinin bulunabileceğini ancak bu kişilerin tezahürattan kaçınmaları gerektiğini belirten Bakan Köpping, profesyonel liglerde henüz dolu statların şimdilik zor olacağını belirtti.

224 kişi hayatını yitirdi

224 kişi hayatını yitirdi

Bundesliga yönetimi de 18 Eylül’de başlayacak olan 2020/21 sezonunun seyircili oynanması için çalışmalar tapıyor. Ancak ilk aşamada statlara belirli sayıda ve sosyal mesafeyi koruyacak şekilde seyirci alınması planlanıyor.

Robert Koch Enstitüsünün verilerine göre pandeminin başlangıcından bu yana Saksonya eyaletinde yalnızca 5459 kişi koronavirüs enfeksiyonu kaptı. 5200 kişi iyileşirken 224 kişi de hayatını kaybetti.

Gole sevinirken dikkat!