"Azmin zaferini kazanacağım"

Temmuz ayında Tayvan'da düzenlenen Dünya İşitme Engelliler Basketbol Şampiyonası'nda 147 sayıyla "En skorer oyuncu" seçilen işitme engelli milli basketbolcu 18 yaşındaki Ecrin Köse, başarılarıyla diğer sporculara örnek oluyor.
27 Aralık 2015 13:16- Son Güncelleme - 27 Aralık 2015 13:16
Google news abonelik
"Azmin zaferini kazanacağım"

Doğumundan yaklaşık 9 ay sonra geçirdiği yüksek ateş nedeniyle orta kulak iltihabına yakalanan ve duyma yetisini kaybeden Köse, uzun yıllar ailesinin desteğiyle aldığı eğitim sonucunda engelini azalttı ve artık duyabilen insanlarla aynı parkede basketbol oynuyor.

Potayla 9 yaşında tanışan genç sporcu Köse, yaptığı açıklamada, geçirdiği hastalık nedeniyle iletişim kaybının ileri derece olduğunu ifade ederek, "Cihazsız duyamıyorum. Sadece yüksek bölümde tok sesleri duyuyorum" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda 1. sınıf öğrencisi olduğunu anlatan Köse, "Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi B Grup'ta mücadele eden TED Ankara Koleji'nde 1 numaralı formayı giyiyorum. Milli takımda ise 10 numaralı formayı gururla taşıyorum" diye konuştu.

Samsun'da 2014 yılında yapılan Dünya Kadınlar 21 Yaş Altı İşitme Engelliler Basketbol Şampiyonası'nda takım olarak üst düzey performans ortaya koyup gümüş madalya kazandıklarını hatırlatan Köse, kendisinin de "En değerli oyuncu" ve "En iyi 5 oyuncu" ödüllerini aldığını dile getirdi.

Köse, Dünya İşitme Engelliler Basketbol Federasyonu tarafından 2-15 Temmuz 2015 tarihleri arasında Tayvan'da organize edilen Dünya Şampiyonası'nda potaya attığı 147 sayıyla "En skorer oyuncu" seçildiğini belirterek, "Tarif edilemez bir mutluluk yaşadım. Orada da takım halinde 6. olduk" ifadesini kullandı.

- "Azmin zaferini kazanacağım"

Türkiye'de çok iyi basketbolcular olduğunu ve en kısa sürede bu ekibin içerisinde yer almak istediğini vurgulayan Köse, şöyle devam etti:

"Galatasaray'da oynayan Işıl Alben'i beğeniyorum. NBA'de Chicago Bulls takımında forma giyen Derrick Martell Rose'u çok beğendiğimi söylemeliyim. Tek hedefim, Avrupa'daki maçlarda Türkiye'yi temsil etmek. Ben bugünlere gelmek için çok çalıştım ve hala çalışmaktayım. Ben inanıyorum ki azmin zaferini kazanacağım."

Yaşadığı talihsiz olaylar sebebiyle duyma ve konuşma konusunda sıkıntılar yaşadığını ama yine de Allah'a şükrettiğini dile getiren milli basketbolcu Köse, "Sağlıklı bir şekilde nefes alabiliyorum. Bizden çok daha kötü durumda olan insanlar var. En zor zamanlarımda bile tevekkül ve tefekkür ediyorum. Çünkü her zaman yanımızda olan tek varlığın Allah olduğunu unutmamak gerekiyor" diye konuştu.

Kendi kalesine ilginç gol