"Ben bir Terim hayranıyım"

7 Mayıs 2020 13:47- Son Güncelleme - 7 Mayıs 2020 14:10
Google news abonelik

2 Kasım 1999 günü Şampiyonlar Ligi'nde bir gol atıldı. O gol sadece bir golden ibaret değildi. Zira dünyada kült oldu o vuruş ve o gol... Ceza sahası dışından röveşata yapmak kimin aklına gelirdi Zlatan Ibrahimovic'ten yıllar önce? Onun geldi, Şampiyonlar Ligi'nde ve hem de Barcelona'ya karşı...                                               

BURHAN CAN TERZİ - RÖPORTAJ

Fiorentina formalı bu İtalyan futbolcunun golü günümüzde sık sık sosyal mecralarda karşımıza çıkar ve ilk saniyeden itibaren o golü tanırız. Ancak Mauro Bressan deyince ilk etapta pek çok kimse hatırlayamayabilir bu ismi. Şampiyonlar Ligi'nde bazılarına göre en güzel, bazılarına göre Zidane'ın Bayern Leverkusen'e attığı golden sonraki en güzel vuruş olan golün sahibi Mauro Bressan'dır.

Fatih Terim ile buluştu...

Milan altyapısından yetişip Serie A'da Foggia, Cagliari, Bari gibi kulüplerde oynayan İtalyan orta sahaya en çok yakışan forma ise Fiorentina forması olmuştur. Bressan, Fiorentina ile ikinci sezonuna başlarken Mor Meneşekler'in başına Türk futbolunun imparatoru Fatih Terim geçmiştir. Terim'in İtalya macerasının detayları hep merak edilir. Bressan ile Floransa sokaklarına kısa sürede adını kazıyan Fatih Terim ve o golü konuştuk.

Mauro Bressan'a öncelikle koranavirüs sürecini sorduk. İtalyan futbol adamı, "Zor günler geçiyoruz. Dışarı çıkmamak ve evde kapalı kalmak can sıkıcı ama çok şanslıyız ki tüm aile üyeleri iyi durumda" dedi.

Tekrarı zor olan bir gol

Sonrasında sözü 1999'da Barcelona ağlarına yolladığı o efsane gole getirdik. Mauro Bressan, "O an futbol kariyerimin en iyi anlarından biriydi. Tekrarı zor olan ve harika hissettiğim bir duyguydu." dedi.

"Size göre Şampiyonlar Ligi'nde atılan en güzel gol o muydu?" sorusunu yönelttiğimiz Bressan, "Kesinlikle en iyi 5 arasındaydı." cevabını verdi.

Milli takım için geç kaldım

İtalya Milli Takımı'nda neden zamanında boy gösteremediğini sorduğumuz eski futbolcu, "Ne yazık ki yüksek seviyelerde oynamak için geç kalmıştım. Bu nedenle milli takımda oynama şansım olmadı" dedi.

 

Fatin Terim sözleri

Tabii ki Fatih Terim ile ilgili de sorular sorduk. Özellikle son dönemde Türk futbolunun en başarılı teknik direktörüyle ilgili Andre Pirlo'nun kitabında yazdıkları sosyal mecralarda sürekli tartışılırken, Bressan'a bunu hatırlattık ve bir İtalyan futbolcu gözüyle Terim'i değerlendirmesini istedik.

Fatih Terim'in eski öğrencisi, "Terim, benim gördüğüm en motive edici koçtu. Söylebilirim ki Terim, çok hazırlıklı ve çok karizmatik bir teknik direktör. Floransa’daki oyuncular ve taraftarlar onu çok sevmişti." diye konuştu.

Ben gitmesine üzülmüştüm

Fatih Terim'in o dönem Fiorentina'dan neden ayrıldığını sorduğumuz eski İtalyan futbolcu, "Sanırım kulüple alakalı problemler vardı. O dönem gitmesine üzülmüştüm, çünkü performans olarak çok iyiydi." cevabını verdi.

Terim, Fiorentina takımını da Avusturya'nın Seefeld kasabasında kampa sokmuştu. Galatasaray ile 1999'da da o bölgeyi tercih eden Terim, son yaz kampını da Seefeld'de yaptırmıştı.

Bressan, bu bölgeden bahsedip "Terim'i hatırlayınca aklıma o kamptaki görüntüsü geliyor." dedi.

En iyi Türk Emre Belözoğlu

Gördüğü en yetenekli futbolcuların Brezilyalı Ronaldo ve Arjantinli Veron olduğunu söyleyen Bressan, "Size göre en iyi Türk futbolcusu kim?" sorusuna, "Emre Belözoğlu" cevabını verdi.

Derbiniz çok ateşli

Son olarak Türk futbolu hakkındaki görüşlerini sorduğumuz Bressan, "Çok ateşli geçen birçok derbisi olan bir lig. Ben bir Terim hayranıyım ve kazandığında onun adına çok mutlu oluyorum. Türk futbolu yıldan yıla büyüyor." dedi.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.