Bilim Kurulu üyesi sokağa çıkma yasağının nedenini açıkladı

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, hafta sonu neden sokağa çıkma yasağı uygulandığını açıkladı.
5 Haziran 2020 10:32- Son Güncelleme - 5 Haziran 2020 10:32
Google news abonelik
Bilim Kurulu üyesi sokağa çıkma yasağının nedenini açıkladı

Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap, Habertürk TV'de yayınlanan Gün Başlıyor programına katıldı.

Serap Belet Douillet ve Selçuk Tepeli'nin sorularını yanıtlayan, Prof. Azap, normalleşme takviminin ardından gelen hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini paylaştı:

"İllerdeki pandemi kurulları ve il sağlık müdürlükleri belli illerde vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehir de var. Ankara’da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var."

"SALGIN İSTANBUL'DA KONTROL ALTINA ALINDI"

"Salgının başlangıcında vakaların büyük bir kısmı İstanbul’daydı. İstanbul çok büyük bir il olduğu için, sayılar Türkiye’yi çok etkiliyordu. Türkiye’ye baktığınızda İstanbul sayılarını görüyordunuz aslında. İstanbul’da salgının kontrol altına alındığını göz önüne alırsak Türkiye’nin geri kalanını görmeye başladık."

"BAZI İLLER İÇİN YENİ BAŞLIYOR OLABİLİR"

"İstanbul’un 1-1.5 ay önce tamamladığı salgın eğrisi bazı illerimiz için yeni başlıyor olabilir. Bunu dikkatlice takip etmek gerekir. Sayın Sağlık Bakanı “İkinci dalgayı beklemiyoruz” dedi. Bu önümüzdeki birkaç aylık dönem için yapılmış bir değerlendirme. Bu birkaç aylık dönemde vaka sayılarında belirgin bir düşüş olmasa dahil artış da beklemiyoruz.

Penaltı kullanırken topa vuramamak!