'Boccenin 2024 Paris Olimpiyatları'na girmesi önceliğimiz'

30 Mayıs 2018 11:29- Son Güncelleme - 30 Mayıs 2018 11:29
Google news abonelik
'Boccenin 2024 Paris Olimpiyatları'na girmesi önceliğimiz'

Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) başkanlığına seçilen Mutlu Türkmen, "Boccenin 2024 Paris Olimpiyatları'na girmesi önceliğimiz." dedi. 

Türkmen, CBI başkanlığına seçilmesi ve boccenin geleceğiyle ilgili projelerini AA muhabirine açıkladı.

İtalyan Romolo Rizzoli'nin yaklaşık 20 yıldır CBI'ın başkanlığını yaptığını, ancak kendi ülke federasyonuyla yaşadığı sıkıntılar nedeniyle başkanlıktan çekildiğini dile getiren Türkmen, özellikle Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin desteğiyle başkanlığa seçildiğini söyledi. 

Başkan olması yönünde bu ülkelerden teklif aldığını vurgulayan Türkmen, "Bu iki kıta delegelerin yarısına hakim durumda bulunuyor. İtalyanlar kökeni kendi ülkelerine dayanan bu branşın genel kuruluna hakim olmak istediler. İtalyan federasyon başkanı, Avrupa Federasyonu genel sekreteri ve İtalyan Olimpiyat Komitesi başkan vekiliyle bir görüşme yaptık. Uzun süren bu görüşme sonrasında bizden istedikleri birkaç talebe olumlu yanıt verdik. Yani bir anlamda anlaşma sağlandı ve başkanlığa seçildim." diye konuştu. 

"Son iki senede federasyon atıl pozisyonda kaldı" 

Mutlu Türkmen, göreve yeni seçilmesine karşın boccenin 2024 Paris Olimpiyatları'na katılabilme konusunda çalışmalara hız verdiklerini belirtti. 

Olimpiyatlarda yer alabilmek adına güçlü bir aday olduklarının altını çizen Türkmen, "Son iki senede federasyon atıl pozisyonda kaldı. Adaylığımızla ilgili çalışmaları revize edeceğiz. Bunu yapabilmek için de kurumsal imajı sil baştan yenilememiz gerekiyor. Bu anlamda özel iletişim tekniklerini kullanmalıyız. web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı yenileyerek dinamik bir yüz oluşturmak istiyoruz. Bu süreçte görev alacak kişileri de aktif hale getirmeliyiz. En kısa sürede yönetimde yapacağımız ikinci toplantıda, alt kurulları kurarak işe başlayacağız." değerlendirmesinde bulundu. 

CBI'ın ana statüsünde 1997 yılından beri hemen hemen hiç ciddi güncelleme yapılmadığını dile getiren Türkmen, "Ana statümüzde yenileme yapmamız lazım. Statüyü, günün koşullarına uygun hale getirmek istiyoruz. Kurumsal yapıyı yenileyebilmek için ana statüde değişiklik gerekiyor. En kısa sürede bunlar için kolları sıvayacağız." ifadelerini kullandı. 

Uzun yıllar çeşitli federasyonların uluslararası alanda yönetim kurulu üyeliğini yaptığına dikkati çeken Mutlu Türkmen, şunları kaydetti: 

"Uluslararası yönetimlerde olmak ve bu şekilde temsil edilmek önemli ama yönetmek başka bir iş. Direksiyonda olmak en önemli konu. Ülkemizi uluslararası düzeyde başarıyla temsil eden Sayın Uğur Erdener dışında uluslararası federasyon başkanlığı yapan yoktu. Bu anlamda ikinci temsili ülkemize getirdiğimiz için ayrıca mutluyuz. İnşallah bu temsilde de başarılı olarak görevimizi layıkıyla yerine getiririz."

Yarım metreden öyle bir gol kaçırdı ki...