Şenol Güneş: Hakem kararları çok uzun tartışılıyor

Son dakika haberleri... A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, TRT Spor'un canlı yayınında gündeme dair değerlendirmeler yaptı. İşte detaylar...
23 Şubat 2021 15:19- Son Güncelleme - 23 Şubat 2021 16:36
Google news abonelik

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, TRT Spor'un canlı yayına konuk oldu. Tecrübeli teknik direktör gündeme dair değerlendirmeler yaptı.

"Dünya Kupası'na katılmak önemli"

Mart ayında oynanacak üç maça dikkat çeken Şenol Güneş, "Eylül, Ekim ve Kasım'da beklediğimizin altında sonuçlar aldık. Şimdi Hollanda ve Norveç ile başlayacağız sonra Letonya var. Mart ayında üç maçımız var. Biz normalde geçen sene rakiplerin analizlerini yapmıştık. Ama geçen sene Mart'ta her şey iptal oldu. Tekrar analizleri yapacağız, değişiklikler oldu. Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'na katılmak çok önemli." dedi.

İmaj vurgusu

Avrupa Şampiyonası'ndan sonra sırada Dünya Kupası olduğunu belirten Güneş, "Avrupa Şampiyonası'na katıldık, sıra Dünya Kupası'nda. Bu organizasyonlar ülkenin imajı açısından çok önemli. 20 yıl olmuş olacak 2002 yılında. Dünya Kupası en önemlisi." ifadelerini kullandı.

"Kulüplere değil mevkilere bakıyoruz"

Milli Takım'a oyuncu seçerken bakılan kriterleri söyleyen Güneş, "Çağlar iyileştikten sonra çok iyi oynuyor. Kadromuzda olup kulüplerinde oynamayan ve oynayan oyuncular var. Rakiplerimizi iyi tanıyıp kadromuzu ona göre oluşturacağız. Bu takım Türkiye'nin sahiplendiği bir takım. Kadroda değişimler de olacak, herkese kapımız açık. Gelecek olan oyuncunun, mevcut oyuncuyu geçmesi gerekiyor. İhtiyaç olması halinde takıma alınıyor. Kaleci olarak Mert var, Uğurcan, Altay, Berke var. Oyuncularımız var. Tercih yaparken kulüplere değil mevkilere bakıyoruz. Nereye ihtiyaç varsa oraya oyuncu seçmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"İyiyken de kötüyken de..."

Ozan Kabak hakkında konuşan Güneş, "Ozan Kabak, Liverpool'a gitti. Yaşı genç bir oyuncu, orada da her şeyi görecek. İyiyken de kötüyken de kendinizi eğittiğinizi düşünmeniz lazım. Bu tüm oyuncularımız için geçerli." dedi.

"Şampiyonlar Ligi vitrine çıkardı"

Avrupa'da oynanan maçların Türk futbolcular için önemine değinen Güneş şunları söyledi: "Cenk Tosun giderken üzülmüştüm. Oynuyordu. Gidip oynayamadığında daha çok üzüldüm. Büyük paraya gitti, sakatlıklar oldu. O şanssızlığı oldu. Türkiye'ye gelmesi onun da motivasyonunu artırır diye düşünüyorum, oynaması önemli. Cenk Tosun'un Şampiyonlar Ligi performansı onu vitrine çıkardı. Sizin Türkiye Ligi'nde oynamız olması sizi ilgilendirir. Ama Avrupa arenalarında oynamak dikkat çekiyor. Büyük kulüplerin dikkatini orası çıkıyor."

"Onlar devam ediyor, biz edemiyoruz"

Avrupa'da yarışmacı olunması gerektiğini söyleyen Güneş, "Galatasaray'ın UEFA Kupası şampiyonluğu, Fenerbahçe'nin Zico dönemi Şampiyonlar Ligi performansı, benim zamanında Şampiyonlar Ligi'nde aldığımız sonuçlar... Bunlar değerli. O gruptaki Lyon, Leipzig ve Porto hâlâ devam ediyorlar ve bütçeleri artı veriyor. Bizimkiler öyle değil." ifadelerini kullandı.

Hakem tartışmaları ve zeminler

Hakem tartışmaları ve zeminler hakkında da yorum yapan Güneş, "Hakem kararları çok uzun tartışılıyor. Maç bitiyor ondan sonra çok tartışılıyor. TFF ve Kulüpler Birliği kendi arasında konuşup çözebilir. Medyada bu kadar konuşmak olmayabilir. Kulüplerimiz ve oyuncularımız buraya göre değil, uluslararası alanlara göre hazırlanmalı. Rakipleriniz iyi olunca, siz de daha iyi oluyorsunuz. Rakipleriniz iyi olmazsa siz Avrupa'ya gittiğinizde sonuç alamazsınız." diyerek sözlerini noktaladı.

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!