Coronavirüs Formula 1'i de vurdu

12 Şubat 2020 18:33- Son Güncelleme - 12 Şubat 2020 18:33
Google news abonelik

Coronovirüs Formula 1'i de vurdu! 17-19 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Çin Grand Prix'inin Coronavirüs sebebiyle ertelendiği duyuruldu.

F1'den yapılan açıklamada,  17-19 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Çin Grand Prix'inin Coronavirüs salgınının bir sonucu olarak ertlendiği belirtildi. 

Red Bull sinyali vermişti

Red Bull'un patronu Christian Horner, F1 yetkililerin yarışı iptal edip etmeme konusunda vereceği karara güvendiğini söylemiş, F1 patronlarının da yarışı ertelemek veya iptal etmek için gerekli özeni göstereceğinden emin olduğunu ifade etmiş ve "Fakat durumu çok yakından takip ediyoruz" demişti.

Çin Süper Ligi ertelenmiştİ

Öte yandan Çin Süper Ligi dahil tüm futbol müsabakalarına, salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla yapılacak faaliyetler kapsamında süresiz ara verilmişti.

Ertelenen diğer organizasyonlar

Bu arada Mart ayında Nanjing'de yapılması planlanan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası 1 yıl, Formula E serisi de 21 Mart'a ertelenmişti.

Corona virüsü nedir?

Corona virüsler, kuşlar ve memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına, inek ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

Corona virüsü nasıl bulaşır?

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde "dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama" şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı, virüsün mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP'e dönüşür.

Corona vürüs belirtileri nedir?

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade