AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Düğün, nişan, kına, kongre, nikah ve kurul yasağı ne zaman sona eriyor?

İlk Yayınlanma : 13 Nis 2021 - 19:20 / Son Güncelleme : 14 Nis 2021 - 01:17

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düğün; nişan, kına, kongre ve kurul gibi topluma açık etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Peki, bu yasaklar ne zaman sona erecek? İşte detaylar...

Düğün, nişan, kına, kongre, nikah ve kurul yasağı ne zaman sona eriyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Kabine Toplantısı akabinde kamuoyunu yeni alınan tedbirlere ilişkin bilgilendirdi. Kovid-19 vakalarının haftalık 48 bin ortalamayı aşması üzerine tabloyu yeniden değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, yeni kısıtlama kararlarını açıkladı.

Ramazan ayının ilk 2 haftasında kısmi kısıtlama uygulaması yürürlüğe girecek. Bunun dışında, nişan; kına, nikah, düğün, kurul ve kongre gibi organizasyonlar da Ramazan Bayramı sonrasına kaldı. Peki, Nişan, kına, nikah gibi topluma açık etkinliklere uygulanan yasak ne zaman sona erecek? 

Düğün, nikah, kına ve nişan yasağı ne zaman sona eriyor?

Kovid-19 tedbirleri bir kez daha yenilendi. En son 2 hafta önce bütün harita kırmızıya boyanmış; hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tekrar yürürlüğe girmişti. Erdoğan, bugün yeni alınan kararları açıkladı. Bu kararlar arasında düğün, nikah, kına, kurul ve kongre gibi topluma açık organizasyonlar da yer alıyor.

"Düğün, nikah, kına ve genel kurul gibi toplantıların tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir." şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı, yasağın ne zaman sona ereceğini de açıkladı.

Düğün, nikah, kına, genel kurul, olağan kurul ve nişan gibi organizasyonlar 15 Mayıs'a kadar; yani Ramazan Bayramı'nın son gününe kadar yasak sayılacak. Bu karar, 14 Nisan Çarşamba gününden itibaren İçişleri Bakanlığı çatısı altında uygulamaya koyulacak.

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan ve törenler hakkında genelge

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Kısmi Kapanma” konulu genelge gönderdi. Bu genelgede ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

''Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yapılabilecek. Bu süreye kadar herhangi bir şekilde nişan, kına, tören, merasim, düğün yapılmasına müsaade edilmeyecek.''