AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe, Alanya maçının tekrarı için TFF'ye başvuracağını duyurdu!

İsa
İlk Yayınlanma : 30 Nis 2021 - 12:57 / Son Güncelleme : 30 Nis 2021 - 17:41

Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe, 0-0 berabere biten Alanyaspor maçının tekrarlanması için TFF'ye başvuracağını duyurdu. İşte detaylar.

Fenerbahçe, Alanya maçının tekrarı için TFF'ye başvuracağını duyurdu!

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe, Alanyaspor maçının tekrarlanması için TFF'ye başvuracağını açıkladı. 

Kulüpten yapılan açıklamada, "Fenerbahçe Futbol A Takımımızın maçlarında, bu sene yaşadığımız ve aleyhimize olan açıklanamaz kararlara, dün gece itibarıyla bir yenisi daha eklenmiştir.

 
Süper Lig'in 38.haftasında, Aytemiz Alanyaspor ile oynadığımız maçın 27.dakikasında, oyuncumuz Enner Valencia’ya ceza sahasında yapılan hareket sonucu maçın orta hakemi Yaşar Kemal Uğurlu penaltı kararı vermiş; hemen ardından VAR uyarısıyla penaltı pozisyonundan önce ofsayt olduğu gerekçesiyle penaltı kararı iptal edilmiştir.

Penaltı kararının iptali, dünya genelinde futbolun kurallarını belirleyen IFAB’ın ilgili maddelerinin açık bir ihlalidir.
 
Söz konusu hatanın hakem değil kural hatası olmasından dolayı maçın tekrarı gerektiği de tartışmasız şekilde ortadadır.
 

Maçın tekrarı için TFF'ye başvuracak

Konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’na gereken başvurular gün içerisinde yapılacaktır.
 
Sezon başından itibaren kritik hatalarla maç sonuçlarımıza yapılan açık etkinin, bu son kararla geri dönülemez bir boyuta taşındığını vurguluyor; tüm camiamızın sabrını zorlayan bu durumun düzeltilmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Habertürk'te yer alan habere göre; sabahtan beri 10’dan fazla Yönetim Kurulu üyesi kulüp binasında bu konu üzerine çalışırken özellikle ilk golde kural hatası yapıldığı ve bu sebeple maçın tekrar edilmesi gerektiği kanaatine varıldı. İtiraz başvurusu için 48 saati bulunan Fenerbahçe tüm hazırlıklarını yapıp yarın akşama kadar başvuruyu gerçekleştirecek.

Süreçte neler yaşanacak?

Bugün maçın gözlemcisi Nedim Göklü’nün raporunda yapılan bu hatadan bahsedip bahsetmemesi de bu süreçte etkili olacak. Nedim Göklü’nün “oyunun başlatılması” konusunda bu hataya yer vermesi halinde Fenerbahçe adına süreç hızlanacak. Bu konudan bahsetmemesi halinde ise Fenerbahçe’nin başvurusu sonucunda TFF Yönetim Kurulu bu bu itirazı inceleyecek. Bu aşamada MHK’dan görüş alacak olan TFF Yönetim Kurulu daha önce Kasımpaşa-Beşiktaş maçında MHK “Yapılan hata hakem hatası. Kural hatası değil” demesine rağmen maçta kural hatası yapıldığına kanaat getirmiş ve maçı tekrar oynatmıştı.

Fenerbahçe Yönetim Kurulu yoğun çalışmalarını sürdürürken, maçın tekrar edilmesinin zaruri olduğunu düşünüyor.

2019'da da Alanya maçının tekrarı için başvuru yapılmıştı

Bilindiği üzere Fenerbahçe, geçen sezon Süper Lig'in 4. haftasında 3-1 kaybettiği Aytemiz Alanyaspor maçında kural hatası yapıldığı gerekçesiyle müsabakanın 45+2. dakikadan itibaren yeniden oynanması için Futbol Federasyonu'na başvurmuştu.