AjanssporAjansspor uygulamasını indir

“Fenerbahçe topa sahip olmamış ama kontrol etmiş”

İlk Yayınlanma : 10 Mar 2021 - 08:26 / Son Güncelleme : 10 Mar 2021 - 08:31

Spor yazarı ve yorumcusu Mehmet Demirkol, Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray ve Beşiktaş ile birlikte şampiyonluk mücadelesi veren Fenerbahçe'yi analiz etti. 3-0 biten Konyaspor maçında teknik direktör Erol Bulut'un yaptığı hamleleri değerlendiren Demirkol, sarı-lacivertlilerin temel eksikleri olduğuna dikkati çekti. Ünlü yorumcu, Pelkas, Gustavo ve Fenerbahçe'nin hücum oyuncularıyla ilgili dikkati çeken yorumlar yaptı. İşte Demirkol'un değerlendirmeleri...

“Fenerbahçe topa sahip olmamış ama kontrol etmiş”

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig’in 29. haftasında Konyaspor’u deplasmanda 3-0 mağlup etti. Socrates Dergi’nin YouTube kanalında Konyaspor-Fenerbahçe maçını analiz eden Mehmet Demirkol, Fenerbahçe hakkında yorumlarda bulundu.

“Fenerbahçe ciddi baskı kurdu”

Fenerbahçe’nin, Konyaspor karşısında baskıyı iyi kurduğunu belirten Mehmet Demirkol, “İlk 15-20 dakikanın istatistikleri inanılmaz. Topa yüzde 50 yüzde 50 sahip oluyorlar. Ama maçın neredeyse tamamı Konyaspor’un birinci bölgesinde oynanıyor. Fenerbahçe ciddi baskı kurdu. Pres bu işte. Bunun sebepleri var tabi, Konyaspor’un eksiklikleri gibi. Özellikle sol bekteki eksiklikleri. Osayi-Samuel’in karşısında ters ayaklı bir stoper kullandılar. Dolayısıyla orada bir sorun oluştu onlar için ama sadece bununla açıklayamayız. Fenerbahçe’nin, daha önce Konya’dan daha fazla eksiği olan takımlara karşı da hiç oynayamadığı oldu. Fenerbahçe tam pres yapabildi” dedi.

“Pelkas, kanatta kendini iyi hissetmiyor”

Ünlü yorumcu, Pelkas’ın kanat oynamaktan rahatsız olduğunu ve merkezde daha etkili olduğunu düşündüğünü söyledi. Demirkol, "Mesut oyundayken Pelkas’ın kanat oynayabileceğini düşünüyordum. Onların pas bağlantıları işi değiştirebilirdi ama Pelkas, belli ki kanatta kendisini iyi hissetmiyor. O koridoru kullanmayı sevmiyor. Merkezde daha kısa bir koridoru kullanıp, orada hem prese yardımcı oluyor, hem de oyunun kurulumuna daha çok kendisini verebiliyor. Yani kanattayken üç puan, merkeze geldiği zaman dokuz puan oluyor” diye konuştu.

“Herkes işinin yüzde 20’sini Gustavo’ya veriyor”

Luiz Gustavo’nun, sarı-lacivertliler için neden vazgeçilmez olduğunu anlatan Demirkol, “Valencia kendi yarı sahasına kadar takip etti çoğu zaman, Thiam da dahil oldu. Bu iki oyuncuyu dahil ettiğin zaman, Sosa’nın üzerindeki ekstra yük azalıyor. Sosa kendi işini yaptı. Gustavo neden vazgeçilmez? Çünkü herkes işinin yüzde 20’sini Gustavo’ya veriyor. Gustavo onu yaptığı için vazgeçilmez oluyor. Halbuki herkes kendi işini yapsa Gustavo vazgeçilmez olmaz” diye konuştu.

“Mert Hakan’a ‘önce sakin ol’ denmiş”

Konyaspor karşılaşmasında, Mert Hakan’ın az pas hatası yapmasının ve iyi futbol oynamasının sebeplerini açıklayan Demirkol, “Mert Hakan’a denmiş ki, acele etme, sakin ol. Çünkü Mert Hakan’da neydi sorun, top ayağına gelir gelmez ayakları birbirine giriyordu. Ona denmiş ki, ağır ol tamam, çabuk olma. Ama sakin ol önce. Sonra yavaş yavaş hızlanırsın. O yüzden pas hatası çok düşüktü” görüşünü paylaştı.

Fenerbahçe'nin topa sahip olma oranı

Fenerbahçe’nin topa sahip olma oranları üzerinden değerlendirmelerde bulunan Mehmet Demirkol, “Fenerbahçe’nin skoru aldığı bölüm, topa sahip olmadığı bölüm değil. Kavramları birbirinden ayırmak lazım. Topa sahip olmak bir şeyi anlatır. Ama asıl bilmemiz gereken şey, oyunu kim kontrol ediyor? Yani, top sendeyken de kontrol edebilirsin, top rakipteyken de. İlk 30 dakikaya bakıyorsun, topa sahip olma yüzdeleri 50-50. Fakat; Fenerbahçe birinci bölgesinde yüzde 16. Demek ki, Fenerbahçe topa sahip olmamış, ama kontrol etmiş” diye konuştu.

“Erol Bulut’un en büyük eksikliği…”

Demirkol, Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut’un en başarılı olduğu maçın Konyaspor karşılaşması olduğunu belirtirken, buna rağmen genç teknik adamın en büyük eksikliğinin oyuncu değişikliklerinde olduğunu söyledi.

Demirkol, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Şu ana kadar Erol Bulut’un en başarılı bölümü olabilir. Övdüğümüz maçları da oldu ama bu gerçekten derli toplu oldu. Erol Bulut, oradaki matematik dengeyi iyi tuttu pres açısından. Ancak orada Hadziahmedovic’in girişi, Diomande’nın çıkışı, orta sahada ayağında top yapabilen oyuncu sayısını bir artırınca, buna hemen bir tepki vermek lazım. Ben, orada hemen bir İrfan değişikliği beklerdim. Fenerbahçe oyuncu değişikliklerini şöyle yapıyor; bir oyuncuyla oyunu değiştirmeye çalışmıyor, onun yerine hoca bekliyor ve üç oyuncu birden değiştiriyor. Belki de bir adamın değiştirebileceği bir şey iken, buradan dört tane parça çıkarıp hepsini birden koyunca iş birbirine giriyor. Halbuki orada Luiz Gustavo’ya ihtiyaç yok ki. Sosa çok yoruldu diye herhalde. Ama Sosa yorulmadan önce İrfan’ı almış olsaydın, Sosa bu kadar yorulmazdı. Bence Erol Bulut’un en büyük eksikliği bu. Tek oyuncuyla düzeltebileceği şeyleri, bekleyip üç-dört oyuncuyla yapmaya çalışıyor.”

“Fenerbahçe sırtı dönük oynayamıyor”

Demirkol, sarı-lacivertlilerin asıl probleminin, hücumcularının kaleye sırtı dönük oynayamaması olduğunu belirtti. Fenerbahçe’deki bütün hücum oyuncularının, kaleye yüzü dönük şekilde başarılı olduğunu ifade eden Demirkol, “Fenerbahçe’nin problemi şu; bu kadar iyi orta saha ve hücuma rağmen aynayı kuramaması. Ayna nedir? Sen baskı yerken, ya da çıkman gerekirken, önlü-arkalı paslaşacak oyuncuya ihtiyaç var. Fenerbahçe’de bunu yapabilen bir santrfor yok. Thiam yapamıyor, kırıyor topu. Samatta’ya inanamıyorum zaten. İrfan’ın pasında kaçırdığı gol… İnanılır gibi bir şey değil. Vurmaması gereken tek yere vurdu. Keza o da yapamıyor. Osayi-Samuel’in de çok yaptığını söyleyemeyiz. Bunu yapabilen bir tek Valencia var. Fenerbahçe’nin elindeki hücumcuların tamamı, yüzü kaleye dönükken topla buluşabilecek oyuncular. Ancak o zaman işe yarıyorlar. Sırtı dönük olmuyor. Bana kalırsa, Konya maçındaki oyun, baskıyla bu dezavantajı ortadan kaldırdı” diyerek sözlerini noktaladı.