AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray tarih verdi: 2023'te başlıyor, 2030'da bitiyor

İlk Yayınlanma : 01 Nis 2021 - 00:33 / Son Güncelleme : 01 Nis 2021 - 12:42

Galatasaray Yönetimi 2020 faaliyet raporunu kulüp üyeleriyle paylaştı. Açıklamada Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmanın detaylarına da yer verildi. Galatasaray'ın net borcu ne kadar? Sarı-kırmızılıların borç alacak farkı ne? Ayrıntılar haberimizde...

Galatasaray tarih verdi: 2023'te başlıyor, 2030'da bitiyor

Burhan Can TERZİ - AJANSSPOR

Galatasaray Yönetimi 2020 yılı mali raporunu üyelerin huzuruna sundu. Raporda sarı kırmızılıların Bankalar Birliği ile yaptığı anlaşmanın sebepleri şu ifadelerle paylaşıldı:

"Kulübümüz’ün yıllardan beri gelen ciddi mali borçluluğu artık sürdürülemez bir hale gelmiş olduğundan, Kulübümüz borçlu olduğu Ziraat Bankası, Denizbank ve Aktifbank’tan oluşan bankalar konsorsiyumu ile 2019 yılında bir yapılandırma sözleşmesi imzalamıştır. 

"Faizlere öteleme sağlandı"

Ancak 2020 yılının Mart ayında ülkemize de sirayet eden COVID-19 pandemisi sebebiyle, mücbir sebepler dolayısıyla tüm spor kulüpleri gibi Kulübümüz de gelir kayıpları dolayısıyla nakit akışında ciddi sıkıntılar yaşamıştır. Kulübümüz, bankalar konsorsiyumu ile görüşerek ilk etapta faiz ödemeleri konusunda öteleme yapılmasını sağlamıştır.  

"Pandemi ciddi etki yarattı"

Daha sonrasında, tüm spor sektörünü ciddi şekilde etkileyen pandemi sebebiyle, ülkemizin 4 büyük kulübü, bankalar konsorsiyumu ile görüşmelerini sürdürmüş ve 19 Mart 2021 tarihinde bankalar konsorsiyumu ile Finansal Yeniden Yapılandırma anlaşmasını imzalamıştır”

İlk anapara 2023'te

Rapora eklenen sunumda Bankalar Birliği anlaşmasının detayları ise şu şekilde açıklandı: "Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması tahtında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve DenizBank A.Ş.’den oluşan konsorsiyum ile Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalanmıştır. Yapılan sözleşme uyarınca ilk anapara ödemesi 31 Ağustos 2023, son anapara ödemesi ise 31 Mayıs 2030 tarihinde yapılacaktır. 

Anlaşmanın getirdiği yenilikler

Bu sözleşme uyarınca, şirketimizin tüm finansal borçları Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu anlaşma ile daha önceki yapılandırmadaki 5 yıl vade 9 yıla uzatılmış, Kulübümüze ilave nakit girişi sağlanmış, yaklaşık 2 yıl faiz ödemesiz dönem alınmış ve anapara ödemesiz dönem uzatılmıştır. 

 

Mali disiplin vurgusu

Bu anlaşma spor kulüplerini pandemiden kaynaklı yaşadıkları gelir kayıpları ile ilgili bir nebze olsun rahatlatsa da, spor kulüplerinin mali açıdan disiplin sağlaması gerekliliğini de birlikte getirmektedir. 

"Hesapsız harcamaların sonucu"

Geçmiş dönemlerde mali disiplinden uzak, hesapsızca yapılan harcamalar dolayısıyla ciddi borçlanmalar altına girmiş ve nakit akışları sürdürülemez ölçüde bozulmuş olan spor kulüplerinin aynı sarmala tekrar girmemeleri için gerekli önlemlerin alınması ve mali disiplinin her zamankinden daha sıkı şekilde takip edilmesi sözleşmenin ana unsurlarını oluşturmaktadır."

Net borç 1.9 milyar

Öte yandan mali raporda Galatasaray'ın net borçu 1 milyar 970 milyon lira olarak açıklanırken, derneğin borç-alacak farkının 1 milyar 368 milyon 814 bin 709 lira olduğu görüldü. Sportif A.Ş. ile birlikte net borç alacak farkı ise 2 milyar 128 milyon 560 bin 786 lira.