Güneş: Yabancı sayısı umurumda değil!

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, yabancı oyuncu sayısının gelecek yıl 8'e düşme kararı nedeniyle yapılan eleştirilere sert çıktı. Güneş, "Yabancı sayısı umurumda değil. Benim kadrom zaten beni 5 sene taşır. Olaya ekonomik olarak bakıyorum" dedi. Peki, Türk futbolunda yapılacak değişiklikler konusunda Şenol Güneş neler söyledi? İşte yanıtı...
21 Ocak 2021 09:26- Son Güncelleme - 21 Ocak 2021 09:34
Google news abonelik

AJANSSPOR-HABER

A Milli Takım teknik direktörü Şenol Güneş Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Youtube kanalında "Son Deplasman Kara Sevda" programına katıldı. Programda 20 Ocak 1989 Malatya deplasmanına giderken Samsunspor kafilesinin geçirdiği trafik kazası yaşamını yitirenler anıldı. Güneş, programda Türk futbolunun gündemi, yabancı kuralı için de konuştu.

Hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Şenol Güneş, “Çok elem verici bir olay. Üzüntü ve acı verici bir olaydı. Bu ağır geçirilen travmadır. Ölenlerin hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olayı tekrar tekrar hatırlıyoruz. O gün olağanüstü bir olay ülke ve şehir üzerinde etki bırakan bir olaydı. Samsun üretilebilen ve yarıştırabilen bir şehirdir. Başarı ve başarısızlığı görmüş bir kent olarak yeniden bir vizyon çiziliyor" dedi.

Güneş, futbol takımının o şehrin simgesi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Futbol takımı sadece futbol takımı değildir, o şehrin simgesi ve değeridir. Ben 53 senedir futbolun içindeyim çok şeyler gördüm. Türkiye’nin iyi bir Trabzonspor’a Trabzonspor’un da birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Bu Samsunspor için de geçerli. Bugün bir acıyı paylaşıyoruz, ölenlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum, yeni acılar görmeyelim. İnşallah bir A Milli Takım maçını da Samsun’da yaparız.”

Türk futbolunda yapılacak değişiklikler

Türk futbolunda bazı değişikliklerin planlandığını belirten Güneş, “Ben Milli Takım antrenörü olunca bazı şeyleri söyleyince tartışma ortamına giriyorum" dedi. Yabancı sayısının 14'ten 16'ya çıkması hakkında konuşan A Milli Takım Teknik Direktörü, "Yabancı serbest olsa hiç umurumda değil. Ben şimdi bazı şeyleri söyleyince kulüpçülük olarak tartışma ortamına giriyorum. Kulüp yapıları, altyapılar, yabancı oyuncu konusu, üretim, yarışma, rezerv lig birçok konu var. Kulüplerin yapısı ile federasyon ilişkileri ağında sıkıntı var" dedi.

"Kadrom beni 5 sene taşır"

Güneş, şu andaki Milli Takım'da bulunan oyuncularla 5 yıl sıkıntı geçirmeyeceğini belirterek şöyle konuştu: 

"Yabancı oyuncunun sadece sayısını konuşuyoruz. Bir 11, bir 14, bir 16 bu çok dalgalanma oluyor. Burada en doğru şey; ekonomik olarak ve üretim olarak ne olması gerektiğini herkesin ortaya koyması. Bu konuda epey hazırlık yaptık. Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Bunu demagoji yapıp kullananlar var. Şu anda yabancı sayısı serbest olsa bile hiç umurumda değil. Benim kadrom zaten beni 5 sene taşır. Yeni oyuncuların üretilmesi gerekli."

A Milli Takım Teknik Direktörü, şu anda ekonomik olarak kulüplerin mecburiyetten bazı genç oyuncuları oynattıklarını söyledi. Güneş konuşmasına şöyle devam etti:

"Ben yabancı almayın demiyorum ki... Ekonomik olarak bakıyorum, kulüplerimizin hepsi borçta. Hem ekonomisini hem ekonomik teknik yapısını düzeltecek hem de teknik yapısını oluşturacak ama onları da düşünecek bir yapı. Para veren başkanlar var. Ben istiyorum ki kulüplerde onların bile vermesine gerek kalmasın. Parayı ver, kulüp borçlansın, başkanın da parası gitsin. UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ve UEFA Avrupa Ligi’ne girseniz de başarı gelmeyecek, Başarı alsanız da o para geri gelmeyecek.. Harcanan para geri gelmiyor, rakamlar yükseliyor. Çok konu var da bunu biraz açında yanlış anlaşılıyor."

'Ben zaten futbol hayatımın sonuna geldim'

Güneş, alınacak yabancı futbolcuların ekonomik dönüşünün olması gerektiğini söyledi. Beşiktaşlı Atiba örneğini veren Güneş şöyle konuştu: "Ben zaten futbol hayatımın sonuna geldim. İhtiyacınız varsa yabancı da alacaksınız ama size ekonomik olarak geri dönmeli. Aldığınız yabancı sizi batırmamalı. Bayern Münih artı 350 milyon Euro bütçe ile gidiyor, biz eksi bütçe ile gidiyoruz. Bayern Münih ile yarışacağız diyoruz onlarla nasıl yarışacaksınız. Hem üreteceğiz hem de seçeceğiz. Atiba’nın değeri 1 milyon Euro’nun altındadır. En iyi oyuncusu Beşiktaş’ın kaç senedir o. Ben bunları söylediğim zaman dolaylı yoldan dolaşıp kavga ortamına sürüklüyorlar."

Şenol Güneş, Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olmanın yolunun Anadolu'dan geçtiğini söyledi. Güneş, "Tavanda ülke futbolunu iyi sunmak ülke futbolunun pazarı ile doğru orantılıdır. Samsun’dan Bursa’dan Adana’dan çıkacak oyuncularımızı Milli Takım vasıtasıyla Avrupa’ya sunalım” dedi.

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!