AjanssporAjansspor uygulamasını indir

'İngiliz oyunu'na karşı koyamadık, final kuzu kuzu gitti!

İlk Yayınlanma : 13 May 2021 - 14:26 / Son Güncelleme : 13 May 2021 - 16:31

UEFA, Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul'dan Portekiz'in Porto şehrine aldı. Peki UEFA, Şampiyonlar Ligi finalini Türkiye'den neden aldı? İngilizlerin milli takımı için menfaati bulunuyor. İşte tüm detaylar...

'İngiliz oyunu'na karşı koyamadık, final kuzu kuzu gitti!

Erdal CÖMERT - AJANSSPOR

UEFA, 29 Mayıs'ta Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finalini Portekiz'e aldı. İki İngiliz kulübü Manchester City ve Chelesa, kupa için Porto'nun Dragon Stadı'nda oynayacak. Günlerdir beklenen resmi açıklama bugün geldi. Bu karar beklense de Türkiye'ye 2023 Şampiyonlar Ligi finalinin verileceği beklentisinin resmileşmemesi büyük hayal kırıklığı yarattı.

Ceferin muğlak konuştu

Daha önce çıkan haberlerde UEFA'nın bu finali Portekiz'e alma karşılığında Türkiye'ye bir Süper Kupa finali ve 2023 Şampiyonlar Ligi finalini vereceği belirtiliyordu. Ancak UEFA Başkanı Aleksander Ceferin yaptığı açıklamada, organizasyonların verileceğini beyan etse de kesin bir tarih kullanmadı.

Pandemiyi kullandılar

Peki Şampiyonlar Ligi finali ikinci kez bizden neden alındı? Perde arkasından neler yaşandı? Şampiyonlar Ligi finaline iki İngilik takımı kalmasından 36 saat sonra İngiltere Hükemeti, Türkiye'yi, seyahat sınıflandırmasında kırmızı kategoriye aldı. Bu finalin bizden alınmasında döşenen ilk kaldırım taşı oldu.

Milli takımları için oyun yaptılar

İngilizler'in bu halmesinin arkasında milli takımlarının menfaati var:

  • 1- İngiliz Hükümeti, City ve Chelsea'de yer alan ve milli olma ihimalleri bulunan futbolculara Türkiye'den dönüşte muafiyet izin vermedi. Bu da bir çok milli oyuncunun Avrupa Futbol Şampiyonası'na geç katılmasına, hatta kaçırmasına neden olacaktı.
  • 2- Türkiye'de resmi vaka sayıları 60'lere çıkarken İngiltere, bizi kırmızı listeye almadı. Ancak 25'binlerin altına düşünce söz konusu kırmızı listeye alındık. Bu da niyetin başka olduğunu açıkça ortaya koyan en çarpıcı örnekti.
  • 3- Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasının engellenmesinde İngiliz Hükümeti de büyük katkı sağladı. Buradan elde ettiği gücü Şampiyonlar Ligi finalinin yerinin değiştirilmesinde kullandı. Yani UEFA'ya bir nevi diyet ödetti.
  • 4- Geçen Cuma günü Türkiye'yi kırmızı listeye alan İngilizler, açıkçası UEFA'ya bir nevi şantaj yaptı ve istediğini de aldı. Buna karşın tüm isteklerini de alamadılar. Çünkü amaçları finali Londra'da Wembley'de oynatmaktı. Ancak UEFA "O kadar da uzun boylu değil" diyebildi. UEFA bunu da kabul etseydi bundan sonra aynı ülkeden iki takımın karşılaşacağı tüm finallerde benzer talebe boyun eğecekti.

Nihat Özdemir şimdi ne diyecek?

UEFA, İngilizler'in istediği büyük ölçüde karşılarken Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) 2023 Şampiyonlar Ligi finali ile 2 yıl içindeki bir Süper Kupa finali vaadinde bulundu. Fakat UEFA Başkanı Ceferin'in tarihleri net şekilde deklere etmemesi büyük kuşku ve güvensizlik yarattı. "City ve Chelsea kuzu kuzu gelip oynayacak" diyen TFF Başkanı Nihat Özdemir'in alınan bu karar ve Ceferin'in muğlak açıklaması üzerine ne diyeceği merak konusu şimdi.

Şampiyonlar Ligi finali geçen sene de pandemi gerekçesiyle bizden alınıp Portekiz'e verilmişti.