AjanssporAjansspor uygulamasını indir

JP Morgan 2,6 milyar Euro’dan olmuş!

İlk Yayınlanma : 23 Nis 2021 - 21:30 / Son Güncelleme : 23 Nis 2021 - 21:34

Avrupa Süper Ligi’ne 3.5 milyar Euro yatırmaya hazırlanan Amerikan bankacılık devi JP Morgan, bu paranın karşılığını 6.1 milyar Euro olarak alacaktı. Ancak projenin iptaliyle evdeki hesap çarşıya uymadı.

JP Morgan 2,6 milyar Euro’dan olmuş!

Hüseyin Özkök – AJANSSPOR

Avrupa Süper Lig projesinde yatırımcı olarak yer aldığını ve 3,5 milyar Euro finansman sağlayacağını açıklayan Amerikan bankacılık devi JP Morgan'ın, projenin 2 gün içinde ortadan kalkmasıyla 2,6 milyar Euro’luk bir kardan olduğu ortaya çıktı.

 

Her yıl 264 milyon Euro alacaklardı

Banka ile Süper Lig oluşumu arasındaki sözleşme detaylarını ele geçiren Alman der Spiegel dergisi, organizasyona 3,5 milyar Euro başlangıç kredisi verecek olan bankanın, her yıl faiziyle 264 milyon geri ödenmek koşuluyla 23 yıl sonunda 6,1 milyar Euro geri alacağını yazdı.

Banka sözcüsü: Ders çıkaracağız

Projenin çöküşü sonrası konuşan bir JP Morgan sözcüsü, "Bu işin geniş futbol kitleleri tarafından nasıl karşılanacağını ve gelecekte onları nasıl etkileyeceğini açıkça yanlış değerlendirdik. Bundan gerekli dersi çıkaracağız" açıklamasını yaptı.

Avrupa'nın 12 dev kulübü tarafından tasarlanan Süper Lig projesi UEFA ve FIFA'nın yanı sıra futbol dünyasındaki hemen her kesimden gelen tepkiler sonucu rafa kaldırılmıştı.