'Kahraman' hakem o anları anlattı: "Diline baktım..."

Almanya Ligi hakemlerinden Marco Fritz, Mainz'ın golcüsü Taiwo Awoniyi'nin ölümden döndüğü anları ve yaptığı müdahaleyi anlattı. Hakemin, ilk yardım eğitimi almış olması dikkatlerden kaçmadı.
16 Haziran 2020 12:03- Son Güncelleme - 16 Haziran 2020 12:18
Google news abonelik
'Kahraman' hakem o anları anlattı: "Diline baktım..."

EMRAH KARALİNÇ - AJANSSPOR

Almanya Ligi'nde Mainz ile Augsburg arasında oynanan maçta Taiwo Awoniyi ölümden dönmüştü. Yerde bir süre hareketsiz yatan golcü futbolcuya, sağlık ekiplerinden önce 42 yaşındaki maçın hakemi Marco Fritz müdahale etti. Futbolcunun dilinin boğazına kaçmasını engelleyen ve Almanya'da birçok taraftar tarafından 'kahraman' ilan edilen Fritz, o anları anlattı.

Fritz: "Yapmam gerekeni yaptı"

Fritz dramatik saniyelerle ilgili olarak, "Oyuncunun yerde hareketsiz yattığını gördüm ve elbette hemen ona doğru koştum. Parmağımla dilinin doğru pozisyonda olup olmadığını kontrol ettim ve ayarladım. Sonrasında zaten sağlık ekipleri geldi. Yapmam gerekeni yaptım" diye konuştu.

Daha önce ilk yardım eğitimi aldı

Banka memuru olduğu bilinen Fritz'in birkaç yıl önce ilk yardım eğitimi aldığı da ortaya çıktı. Fritz'in yaptığı müdahale takdir topladı. Futbolcu ise Mainz'daki bir hastanede geceyi geçirmişti.

Taiwo Awoniyi o anlar için ne dedi?

Golcü futbolcu o anlarla ilgili olarak, "Hatırlayabildiğim tek şey kafamla topa nasıl vurduğum. Her şeyi hatırlayabilmem biraz zaman aldı. Ama şimdi daha iyi hissediyorum" demişti.

Ne olmuştu?

Mainz 05 ile Augsburg arasındaki maçın 17. dakikasında 22 yaşındaki golcü Taiwo Awoniyi, Felix Uduokhai ile hava topu mücadelesinde çarpıştı. Rakibinin omzuna çenesini çarpan futbolcu, daha sonra kontrolsüz bir şekilde yere düştü ve kafası da yere çarptı. Kısa bir süre futbolcu haraketsiz olarak yerde yattı ve doktorlar hemen saha içine girip futbolcuyu tedavi etmeye çalıştı.

Ergin Ataman, Beaubois'yı avlarken görüntülendi