Kulüpler bir testten kurtuldu!

12 Haziran 2020 15:37- Son Güncelleme - 12 Haziran 2020 15:42
Google news abonelik

ERDAL CÖMERT - AJANSSPOR ÖZEL

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), koronavirüs testlerinde gevşeyemeye gitti.

TFF, 'Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nde kulüplere iki test yaptırılmasını salık vermişti. Bunlar da PCR testi ve Antikor testiydi.

Ancak TFF,  'Covid1-9 Salgını Nedeniyle Ara Verilen Süper Lig, TFF 1. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası Müsabakalarına İlişkin Talimat'ta yaptığı değişiklikte Antikor testine yer vermedi.

Talimatın 4. maddesinde "Kulüpler tüm futbolcularına, teknik ve destek ekiplerine, maç operasyonu içerisinde çalışacak tüm görevlilerine, her müsabakadan 2 gün önce (MG -2) Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ile Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olan laboratuvarlarda Covid-19 PCR testi yaptırılması zorunludur" ifadesini koyarken, Antikor testini koymadı.

Antikorun amacı başka

TFF Sağlık Kurulu Üyesi Mete Düren, "Antikorun eklenmesi zaten bizim talebimizdi daha önce. Ancak PCR yeterli dendiği için talimatta yer almadı. Antikorlar daha çok takip için yapılıyor. Toplumdaki bağışıklığın görülmesi için yapılan testler. Haftalık virüs taramasını içiren PCR devam edecek" dedi.

Düren, yeni sezon öncesi testler konusunda yeni bir değerlendirme yapılabileceğini de belirterek, 8 haftalık ligin bu anlamda yol gösterici olacağını kaydetti.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Bu gol nasıl kaçar