AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Lokanta paket servisleri kaçla kaç arası yapılıyor? Değişiklik yapıldı mı?

İlk Yayınlanma : 13 Nis 2021 - 19:30 / Son Güncelleme : 14 Nis 2021 - 01:15

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, lokanta; kafe ve restoran türevi işletmelerdeki gel al ve paket servislerin kaçla kaç arasında yapılacağını duyurdu. İşte detaylar...

Lokanta paket servisleri kaçla kaç arası yapılıyor? Değişiklik yapıldı mı?

Beştepe'deki Kabine Toplantısı sona erdi. Haftalardır hararetli biçimde tartışılan tam kapanma tedbirlerine yönelik ilk yanıt Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca geldi. Ramazan ayının ilk 2 haftasında kısmi kapanma tedbirlerinin uygulanacağını söyleyen Erdoğan; kafe, restoran ve lokanta gibi işletmelerin faaliyetlerini nasıl sürdüreceklerinden de bahsetti.

Mart ayının başında alınan kademeli normalleşme kararları doğrultusunda, kafe, restoran ve lokanta gibi işletmeler tekrar müşterilerin kullanımına açılmıştı. 2 hafta önce vaka sayılarının artışa geçmesi sonucunda bu tarz işletmelerin yüzde 50 müşteri yoğunluğu ile çalışabileceği beyan edilmişti. Bugün, tekrar güncellemeye gidildi. Peki, paket servisi ve gel al hizmetinde değişiklik yapıldı mı?

Paket servis saatleri kaça kadar devam ediyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paket servislerine ilişkin şu şekilde konuştu, "Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir."

Paket servis saatlerinde değişiklik yapıldı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paket servislerinin saatlerine ilişkin net bir açıklamada bulunmadı. Önceki saat takviminin uygulanması planlanıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından paket servisi ile ilgili yapılan duyuruda, "Lokanta, restoran, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları; hafta sonları 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis şeklinde, hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis şeklinde, hafta içi 20.00-24.00 saatleri arasında ise telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi şeklinde hizmet sunabilecek." ifadelerine yer verilmişti. İkinci bir beyanda bulunulmadığı takdirde bu saat aralığında paket servisi hizmeti devam edecek.

Kafe, çay bahçesi ve spor salonları Ramazan'da açık mı?

Erdoğan yaptığı açıklamada ''Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir'' ifadelerini kullandı.

"2 hafta kısmi kapanma sürecine geçiyoruz..."

"Son dönemde bilhassa büyük şehirlerde artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri sıkılaştırmaya yöneltti. Bu gidişata seyirci kalamazdık. Geçtiğimiz kabine toplantımızda çoğu Ramazan ayıyla başlayacak bir dizi tedbiri paylaşmıştık. Bugün, süreci yeniden değerlendirdik. Amacımız ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma sürecine geçiyoruz. Amacımız 2 haftada vefat ve vakada düşüş yaşanmasıdır. Şayet 2 haftada beklediğimiz iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamalar kaçınılmaz hale gelecektir."

"Tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz..."

"Herkesi hareket etmeye, hak ve hakkaniyet çizgisinden ayrılmamaya davet ediyoruz. Türkiye, salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğü gibi alınan tedbirlerde en başarılı ülkeler arasında özellikle yer alıyor. Avrupa başta olmak üzere hala yaygın şekilde süren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının gerisinde kalmamak için hamlede bulunmalıyız. Aşılamada 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sırada yer alıyoruz. Bu rakamı artırmak için tüm kapıları zorluyoruz. Ancak vaka ve vefat sayılarımızın artış gösterdiği durumlarda ister istemez tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz."

İçişleri Bakanlığı lokantalar hakkında genelge

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Kısmi Kapanma” konulu genelge gönderdi. Bu genelgede ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

''16 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’e kadar yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yerler) işyerlerinin iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyecek.

Bu süre içerisinde yeme-içme yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis, Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.
Aynı şekilde online yemek sipariş firmaları hafta içi ve hafta sonlarında saat 10.00’dan sahur vaktine kadar evlere/adrese paket servis şeklinde satış yapabilecek.''