AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ramazan ayının ilk iki haftası için kısmi kapanma geldi

İlk Yayınlanma : 13 Nis 2021 - 18:05 / Son Güncelleme : 14 Nis 2021 - 09:02

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde Kabine Toplantısı düzenlendi. Peki, tam kapanma ilan edildi mi? Kabine Toplantısı'nda hangi kararlar alındı?

Ramazan ayının ilk iki haftası için kısmi kapanma geldi

Beştepe’deki Kabine Toplantısı sona erdi. Bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen toplantıda, merakla beklenen kısıtlama kararlarına ilişkin ilk açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 bağlamında alınan kısıtlamaların detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Peki, alınan tedbirlerde ne gibi değişiklikler meydana geldi? Kısıtlamalar hafifletildi mi, ağırlaştırıldı mı? Tam kapanma olacak mı? Güncel risk haritası yayınlandı mı? İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başlıkları...

"Genç istihdamını zorunlu kılıyoruz."

"Gençlerimizin eğitim kurumlarında aldığı altyapının dışında kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Özel sektöre yönelen gençlerimize verdiğimiz desteği artırıyoruz. Başlattığımız bir proje ile özel sektörde istihdam edilecek her kişi için 100 bin lira kredi imkanı getirdik. Genç istihdamını zorunlu kılıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu yıl 8 bin 121 kişiyi istihdam edecektir. Şehit yakınları ve gazilerin istihdamını 45 binin üzerine çıkardık."

"Tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz..."

"Herkesi hareket etmeye, hak ve hakkaniyet çizgisinden ayrılmamaya davet ediyoruz. Türkiye, salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğü gibi alınan tedbirlerde en başarılı ülkeler arasında özellikle yer alıyor. Avrupa başta olmak üzere hala yaygın şekilde süren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının gerisinde kalmamak için hamlede bulunmalıyız. Aşılamada 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sırada yer alıyoruz. Bu rakamı artırmak için tüm kapıları zorluyoruz. Ancak vaka ve vefat sayılarımızın artış gösterdiği durumlarda ister istemez tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz."

"2 hafta kısmi kapanma sürecine geçiyoruz..."

"Son dönemde bilhassa büyük şehirlerde artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri sıkılaştırmaya yöneltti. Bu gidişata seyirci kalamazdık. Geçtiğimiz kabine toplantımızda çoğu Ramazan ayıyla başlayacak bir dizi tedbiri paylaşmıştık. Bugün, süreci yeniden değerlendirdik. Amacımız ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma sürecine geçiyoruz. Amacımız 2 haftada vefat ve vakada düşüş yaşanmasıdır. Şayet 2 haftada beklediğimiz iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamalar kaçınılmaz hale gelecektir."

"Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma kısıtlama sınırları akşam 19:00 ve sabah 05:00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde, zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecektir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma kısıtlamasını yeniden getiriyoruz.

  • Kamuda saat 16.00 bitecek şekilde dönüşümlü esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. 
  • Hamileler ve kronik hastalıkları olanlar ve 10 yaş altı çocuğu bulunan personel idari izinli sayılacaktır.
  • Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir. 
  • Eğitimde sınav sürecinde olan 8 ve 12. sınıflar ve okul öncesi eğitim kurumları uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. 
  • Yeme içme hizmeti veren işletmeler, kafe, restoran gibi işletmeler faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.
  • Lokanta ve benzeri işletmeler ise Ramazan boyunca paket ve gel al hizmetini sürdürecektir.
  • Düğün, nikah, kına ve genel kurul gibi toplantıların tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir. 
  • Oteller sadece kendi müşterileri ile sınırlandırılmış şekilde hizmet verecektir.

Uygulama yarın akşam itibariyle başlayacaktır. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hepinize sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla."