AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Rasim Öztekin hayatını kaybetti!

İlk Yayınlanma : 08 Mar 2021 - 21:54 / Son Güncelleme : 08 Mar 2021 - 23:00

Son dakika haberleri… Galatasaraylılığıyla da bilinen usta oyuncu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp krizi sonrası tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Peki Rasim Öztekin kimdir? Rasim Öztekin’in rahatsızlığı neydi? İşte detaylar…

Rasim Öztekin hayatını kaybetti!

AJANSSPOR-HABER

62 yaşındaki usta sanatçı Rasim Öztekin hayatını kaybetti. Galatasaraylılığıyla da bilinen ünlü tiyatrocu, geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçirmiş, ardından hastaneye kaldırılıp tedavi sürecine başlanmıştı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, kulüp üyeliğinde 25 yılını doldurarak Divan Kurulu Üyeliğine hak kazanması dolayısıyla oyuncu Rasim Öztekin'e divan kurulu beratı takdim etmişti. 

Rasim Öztekin kimdir?

1959 yılında İstanbul'da doğan Rasim Öztekin, Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nu bitirdi.

Sahne yaşamında ilk deneyimlerini, 1977 yılında Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro'da amatör çalışmalarla edindi. 1980 yılının Kasım ayında Ferhan Şensoy'un Orta Oyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı. 1980-1992 yılları arasında Şahları da Vururlar, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı, İçinden Tramvay Geçen Şarkı, İstanbul'u Satıyorum, başta olmak üzere Orta Oyuncular Tiyatrosu'nun tüm oyunlarında rol aldı.

1992 -1995 yılları arasında televizyonlarda sırasıyla "Müzikomedi" (Nükhet Duru ve Demet Akbağ'la birlikte), "Mega Show" (Hülya Avşar-İbrahim Tatlıses-Demet Akbağ'la birlikte) şov programları yaptı. 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı "2071' de Türkiye" adlı müzikali sahneye koyup oynadı. 1995'te Orta Oyuncular Tiyatrosu ile Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri, Çok Tuhaf Soruşturma ve Fişne Bahçesi gibi birçok prodüksiyonda yer aldı. Bir Günlük Aşk Hikayesi, 72. Koğuş, Arabesk, Tersine Dünya, Passion Du Turca, Pardon ve Şans Kapıyı Çalınca isimli filmlerde oynadı. Köşedönücü, Biraz Düş, Biraz Gülüş, Eğrisiyle Doğrusuyla, Bir Yaz Gecesi Eğlencesi, Boş gezen ve Kalfası, Başka İstanbul Yok ve Yeni Hayat isimli televizyon yapımlarında rol aldı.

Köşe yazarlığı da yaptı

Tiyatronun yanı sıra, sinema ve dizi filmlerde de rol alan Rasim Öztekin, TRT'ye program metin yazarlığı ve bir dönem (1998-2002 yılları arasında) Akşam gazetesinde ve 2004 yılında Star gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

2005’te yine Gani Müjde'nin yazdığı Mehmet Ergen'in sahnelediği "Yıldızların Altında" müzikalinde, Beyazıt Öztürk ve Candan Erçetin'le başrolü paylaştı. 2009'un ocak ayında "Boş gezen ve Kalfası" adlı oyununu oynarken kalbi hastalandı. Kalbine pil takıldı.

2012 yılında başlayan ve Birol Güven'in yönetmenliğinde çekilen "Seksenler" dizisinde Fehmi karakterini canlandırmaya başladı. Dizide Şoray Uzun, İlker Ayrık, Berat Yenilmez, Begüm Öner, Suzan Kardeş, Özlem Türkad, Serhat Kılıç, Yasemin Çonka, Vural Çelik, Ceyhun Fersoy, Necmi Yapıcı, ile birlikte rol aldı.

2014 yılında Müfit Can Saçıntı'nın yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Birol Güven'in kaleme aldığı "Mandıra Filozofu" adlı filmde rol aldı.

Kavuğu 2016'da aldı

12 Mayıs 2016 tarihinde İsmail Dümbüllü'nün kavuğu, Beyoğlu'ndaki Ses Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle Ferhan Şensoy'dan Rasim Öztekin'e devredildi.

Galatasaray'dan paylaşım

Beşiktaş'tan paylaşım

Trabzonspor'dan paylaşım