AjanssporAjansspor uygulamasını indir

ŞAMPİYONLAR LİGİ HAYAL OLDU!

İlk Yayınlanma : 19 Mar 2021 - 10:29 / Son Güncelleme : 19 Mar 2021 - 17:30

UEFA Avrupa Ligi'nde Slavia Prag'ın Rangers'ı elemesiyle Türkiye, ülke puanı sıralamasında 18. sıraya geriledi ve düşününü sürdürdü. Bir sonraki sezon şampiyonumuz Şampiyonlar Ligi için 4 ön eleme oynayacak. Detaylar haberimizde...

ŞAMPİYONLAR LİGİ HAYAL OLDU!

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Ülke puanı sıralamasında en yakın rakibimiz Çekya'nın temsilcisi Slavia Prag, İskoç takımı Rangers'ı yendi. Böylelikle Çekya, Türkiye'yi geçti ve ülkemiz 1 basamak daha geriledi.

UEFA Avrupa Ligi'nde dün akşam oynanan maçlar daha önce Avrupa'dan elenen Türkiye için adeta “kara” bir akşam yaşattı. 

Çekler ve Hırvatlar yaktı

Bu sezon sıralamasında şu anda 17 ve 18. basamakta yer alan Çekya ve Hırvatistan'ın iki takımının rakiplerini yenerek eleyip turu geçmeleri Türkiye'nin aleyhine oldu. 

Hangi sıradan başlayacağız?

Alınan sonuçlar sonrası UEFA ülkeler sıralamasında içinde bulunduğumuz sezonu 13. sırada tamamlaması kesin olan (2022/23 sezonunu ilgilendiriyor) Türkiye'nin, 2017/18 sezonundan silinecek 9.700 puanı sonrasında 2021/22 sezonuna Hırvatistan ve Çekya'nın Türkiye üzerine çıkacak olmaları nedeniyle, 18. sıradan başlaması kesinleşti.

Avrupa'ya giden takım sayısı da azalabilir

Türk takımları eğer gelecek sezon 15. sıranın altında kalırsa 2023/24 sezonundan itibaren Avrupa'ya 5 yerine 4 takım gönderebilecek. Şampiyonlar Ligi'ne ise artık tek takımla katılabileceğiz. Süper Lig şampiyonu, sıralamada 16 veya 17'de kalındığında Devler Ligi'ne 2. Ön Eleme Turu, 18'den yukarı çıkılamadığında ise 1. Ön Eleme Turu'ndan itibaren katılma hakkı elde edecek.

Ziraat Türkiye Kupası galibi yeni kupaya gidebilir

Avrupa Ligi de takımlarımız için artık hayal olacak. Geçtiğimiz sezonu 11. sırada tamamlayan Türkiye'nin kupa şampiyonu Avrupa Ligi'ne önümüzdeki sezon Play-Off turundan itibaren katılırken bu sezonu 13. sırada tamamlamamız nedeniyle 2022/23 sezonunda kupa galibi takım Avrupa Ligi'ne 3. Ön Eleme Turu'ndan dahil olacak. Gelecek sezon 16. sıradan yuları çıkamamamız halindeyse, Ziraat Türkiye Kupası galibi artık UEFA'nın önümüzdeki sezon organize etmeye başlayacağı UEFA Konferans Ligi'ne gidebilecek.

UEFA'nın 2021/2024 sezonlarını kapsayan yeni 3 sezonluk planlamasına göre Avrupa Ligi'ne lig yolundan yalnızca ilk 5 ülkenin takımları gidebiliyor. Bu da ligi bu sezon 3 ve 4. sırada tamamlayacak takımlarımızın doğrudan UEFA Konferans Ligi'ne gitmeleri anlamına geliyor. Lig üçüncüsü 3. Ön Eleme Turu lig dördüncüsü ise 2. Ön Eleme Turu'ndan itibaren Konferans Ligi'ne dahil olacaklar. Bu yıla bakıldığında eğer Beşiktaş hem kupayı alır hem de ligde ilk iki içinde yer alırsa, kupa kontenjanını lig üçüncüsü kullanırken 4 ve 5 Konferans Ligi'nin yolunu tutacak.

Gelecek sezona büyük görev düşüyor

2021-2022 sezonunda Avrupa'da bizi temsil edecek başta Şampiyonlar Ligi temsilcimiz olmak üzere, 5 takımımıza tarihi bir sorumluluk düşüyor. Takımlarımız çok iyi sonuçlar alırsa, sıralamada yukarı tırmanma ihtimalimiz hâlâ daha mevcut. Bugün itibarıyla bakıldığında Çekya, Hırvatistan, İsviçre ve Kıbrıs Rum Kesimi, Sırbıstan ve Belçika'yı geçerek 12. sıraya çıkma ihtimali bulunuyor. Elbette biz çok iyi bir performans sergilerken, söz konusu ülkelerin de kötü bir sezon geçirmesini bekleyeceğiz.