• Diğerleri

Sergen Yalçın açıkladı: "Gökhan ve Caner'i..."

23 Mayıs 2020 11:21- Son Güncelleme - 23 Mayıs 2020 11:38
Google news abonelik

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın; Gökhan Gönül ve Caner Erkin'in geleceği, Loris Karius'un ayrılışı, Ahmet Nur Çebi, Ersin ve Utku'nun durumları ile ilgili Hürriyet'e açıklamalarda bulundu. 

"Artık normal hayata dönmenin zamanı geldi"

Koronavirüsle mücadelede elde edilen başarı sayesinde normalleşme sürecinin başladığını vurgulayan Yalçın, “Ülke olarak hepimiz çok zor günler yaşadık. Artık normal hayata dönmenin zamanı geldi. Bunu da kademeli olarak gerçekleştireceğiz. Beşiktaş camiası olarak, başkanımız Ahmet Nur Çebi, yönetim kurulu ve taraftarlarla tek yürek olup, siyah beyazlı bayrağı zirveye taşımak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

"Beşiktaş takımının nasıl oynaması gerektiğini anlatıyorum"

Açıklamalarının devamında futbol gündemindeki konuları değerlendiren Yalçın’ın görüşleri şöyle:

Beşiktaş'ta göreve geldiğimden bu yana tüm oyunculara Beşiktaş takımının nasıl oynaması gerektiğini anlatıyorum ve bu şekilde oynatmaya çalışıyorum. Ben sistem oyuncusu seviyorum. Sistemime uymayanlarla işim olmaz. Benim için futbolcuların isimleri değil, performansı önemli. Bizi izleyenler, 90 dakika sonunda kazansak da kaybetsek de ‘İşte Beşiktaş bu’ demeli.

"Herkesin beğenerek izleyeceği bir futbol oynatmak istiyorum"

"Herkesin beğenerek izleyeceği bir futbol oynatmak istiyorum"

Biz, Beşiktaş karakterine uygun bir kadro oluşturacağız ile sözlerine devam eden Yalçın, "Beşiktaş taraftarı maçımıza geldiğinde sıkılmamalı, esneyip uyumamalı. Benim amacım tüm futbolseverlere İngiltere, Almanya ya da İspanya ligleri yerine Beşiktaş maçlarını izlettirmek. Sadece Beşiktaşlılar’ın değil herkesin beğenerek izleyeceği bir futbol oynatmak istiyorum. Daha önce çalıştırdığım takımlara oynattığım futbolla, bu dediklerimi yapabileceğimi kanıtladım" şeklinde konuştu. 

"Yıldız oyuncu düşmanı falan değilim"

Yalçın, "Herkesin de bildiği üzere ben, futbolculuk yaşamımda büyük başarılar kazandım; Beşiktaş Teknik Direktörü olarak da bunları yaşamak istiyorum. Göreve geldiğim günden bu yana sadece Beşiktaş’a odaklandım. Hiçbir sosyal yaşantım yok, günümün neredeyse tamamı evde veya kulüp tesislerinde çalışmakla geçiyor. Ben, bazılarının iddia ettiği gibi yıldız oyuncu düşmanı falan değilim. Takıma katkısı varsa, antrenmanlarda istediklerimi yapıyorsa ve maçlarda iyi oynuyorsa alkışlarım. Her zaman söylediğim gibi ben futbolcunun sahada ne yaptığına bakarım. Türkiye’ye bugüne kadar yüzlerce yabancı futbolcu ve teknik direktör geldi; içlerinde gerçekten kaliteli olanların sayısı çok az. Birçoğu hiçbir şey yapmadan milyonlar Euro alıp gitti" açıklamasını yaptı. 

"Başkanımız çok ağır bir sorumluluk yüklendi"

Başkan Ahmet Nur Çebi'nin, "bu süreçte elini değil, bütün vücudunu taşın altına soktuğunu" belirten Yalçın, "Koronavirüs sürecinde insanlık olarak çok önemli dersler çıkardığımıza inanıyorum. Bir kere kimse vazgeçilmez değil. Birçok arkadaşımız, yakınımız bu hastalığa yakalandı, kimi vefat etti. Artık daha duyarlı, seviyeli ve doğru bir hayat sürmemiz gerekiyor. İnsanları kandırmamalıyız. Başkanımız Ahmet Nur Çebi, bu süreçte elini değil, bütün vücudunu taşın altına soktu. Çok ağır bir sorumluluk yüklendi" ifadelerini kullandı. 

"Ben, Utku ve Ersin’e inanıyorum"

"Ben, Utku ve Ersin’e inanıyorum"

Takımdan ayrılan Loris Karius'a da değinen Yalçın, "Kaleci Karius gitti, ağlayacak halimiz yok. Kaleci konusunda bir tereddüt ya da endişe taşımıyorum. Genç kalecilerimiz Utku ve Ersin’i kazanmalıyız. Bunun için de onlara şans vermemiz gerekiyor. 

Ben, Utku ve Ersin’e inanıyorum. Futbolcu dediğin arzulu ve istekli olacak. Maalesef Karius’ta bu isteği göremedik. Parayı bahane edip gitti" dedi. 

"Gökhan ve Caner'i kaybetmek istemem"

Takımdaki geleceği belirsiz olan Gökhan ve Caner hakkında da konuşan Yalçın sözlerine şöyle devam etti:

"Önümüzdeki sezonun kadrosuyla ilgili net bir planlama yapmadık. Hangi oyuncular gidecek, hangileri kalacak henüz belli değil. Sözleşmeleri sezon sonu bitecek Gökhan Gönül ve Caner Erkin’in durumlarının ne olacağı çok soruluyor. İkisi de istikrarlı ve başarılı. Bu oyuncuları kaybetmek istemem ama her şey sezon sonu netleşir."

"Beşiktaş ruhunu geri getireceğiz"

Son olarak "İki yıl önce yıllık maaş bütçesi 100 milyon Euro olan bir Beşiktaş vardı" diyen Yalçın, "Şimdi ise bütçemiz 35 milyon Euro. Ama bu bizim için bahane olmamalı. Beşiktaş, katıldığı her organizasyonda hedefini en yüksekte tutacak. Rakiplerimizle aramızdaki farkı daha sıkı çalışarak kapatmaya çalışacağız ve Beşiktaş ruhunu geri getireceğiz. İnsanlar neler yaşadığımızı bilmiyor. Kimi görsem “Hocam transfer var mı?” diyor. Elinde imkanın varsa istediğin transferi yaparsın. Ben sadece sonuçlarla ilgilenmek yerine, iyi futbol için de mücadele ederim ama günümüzün şartları çok farklı. Artık futbolda başarılı sayılmanız için vizyon, iyi oyun kurgusu, imaj ve iletişim yeterli olmuyor. Herkes tabelaya bakıyor. Kulüp yöneticileri bizi anlıyor ama taraftarlar ve sponsorlar sadece saha sonuçlarıyla ilgileniyor.

Bugüne dek her koşulda yanımızda olan taraftarımızın desteğiyle Beşiktaş’a güzel günler yaşatacağımıza yürekten inanıyorum" ile sözlerini tamamladı. 

Newcastle - Southampton (3-1) - Maç Özeti - Premier League 2018/19