Sitokin fırtınası nedir?

Son dakika haberleri... Koronavirüs hastalarının arasında solunum problemi yaşayanlarda görülen 'sitokin' salınımı sebebiyle 'Sitokin fırtınası nedir?' aramaları internette yapılmakta. Peki sitokin fırtınası nedir, koronavirüs ile ilişkisi ne? İşte detaylar...
30 Kasım 2020 15:12- Son Güncelleme - 30 Kasım 2020 15:15
Google news abonelik

Solunum problemi yaşayan koronavirüs hastalarında görülen "sitokin fırtınası" yıkıcı hasarların artışına ve ölüme neden oluyor. Vatandaşlar ise sitokin fırtınasının ne demek olduğunu merak ediyor. Peki Sitokin nedir, Sitokin fırtınası nedir? Detayları haberimizde...

Sitokin nedir?

Sitokinler birçok hücre tipi tarafından salgılanan, hücreler arasında moleküler haberciler görevi küçük proteinlerdir. Bu proteinler vücudun hastalık ve enfeksiyona tepkisini düzenlemek ve serbest bırakıldığında bağışıklık sistemini işini yapması için sinyal verirler.

Anormal hücrelerin ölmesine ve normal hücrelerin daha uzun yaşamasına yardımcı olabilecek sinyaller göndererek anti-kanser aktivitesini artırmaya da yardımcı olurlar.

Sitokin fırtınası nedir?

Solunum yolu problemi yaşayan koronavirüs hastalarında aniden ve çok yüksek miktarlarda sitokin salınımının gözlemlendiği duruma "sitokin fırtınası" deniyor.

Koronavirüs sürecinde yaşanan nefes darlığı ve ateş gibi durumları niteleyen sitokin fırtınası, bir nevi bağışıklık sisteminin ana bağlayıcıları üzerinde yer alan olumsuz hareketi olarak nitelenmektedir.

Tedaviye rağmen düşmeyen ateş, akciğer hasarının artışı ve laboratuvar değerlerinde bozukluk durumunda "sitokin fırtınası" tanısı konuluyor. (En Son Haber)