Şok iddia! Hayatını mı kaybetti?

Kuzey Kore Lideri Kim Jong'un sağlık durumu nasıl? Hayatını mı kaybetti? Eğer ölürse onun yerine kim geçecek? İşte detaylar...
21 Nisan 2020 10:40- Son Güncelleme - 21 Nisan 2020 10:42
Google news abonelik

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un sağlık durumuna dair çeşitli iddialar ortaya atıldı. 15 Nisan’da dedesinin doğum günü töreninde yer almaması da şüpheleri kuvvetlendirdi.

Güney Kore’de Kuzey Kore’deki gelişmelere dair haberler yapan Daily NK sitesi, Kim Jong Un’un 12 Nisan’da kalbinden bir operasyon geçirdiğini yazdı. Bunun nedeninin çok sigara içme, obezite ve çok çalışma olduğu, kendisinin şu anda Hyangsan County’deki evinde dinlendiği kaydedildi.

Ancak Daily NK’nın bu iddiası resmi kaynaklar tarafından doğrulanmış değil.

Bloomberg’in haberine Kim Jong Un’un sağlık durumu iyi değil. ABD’li yetkililer Kuzey Kore liderinin hayatını kaybedip kaybetmediğini, hatta eğer kaybettiyse yerine kimin geçebileceğini araştırıyor.

Kim en son 11 Nisan’da görülmüş, 15 Nisan’da ülkenin en önemli günlerinden birinde -ülkenin kurucusu dedesinin doğum günü- boy göstermemişti.

Kim Jong Un’un babası Kim Jong II, 2008’de Kuzey Kore’nin 60. yıl törenlerine katılmamış ve sağlık durumunun kötü olduğu iddia edilmişti. Sonrasında o dönem kalp krizi ortaya çıkmış ve gittikçe kötüleşen sağlık durumunun ardından 2011’de hayatını kaybetmişti.

AJANSSPOR

Augsburg - Wolfsburg (1-2) - Maç Özeti - Bundesliga 2019/20