AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Sokağa çıkma yasağı hangi saatler aralığında geçerli olacak?

İlk Yayınlanma : 13 Nis 2021 - 18:56 / Son Güncelleme : 13 Nis 2021 - 19:01

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı akabinde sokağa çıkma kısıtlamasının detaylarını kamuoyu ile paylaştı. İşte detaylar...

Sokağa çıkma yasağı hangi saatler aralığında geçerli olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenen Kabine Toplantısı akabinde birtakım değerlendirmelerde bulundu. Haftalardır süregelen tam kapanma tartışmalarına netlik kazandıran Erdoğan, Ramazan ayı boyunca 2 hafta süreyle kısmi kapanma olacağını cümlelerine ekledi. Peki, kısmi kapanma nedir ve detayları neler? Hangi saatler aralığında sokağa çıkılabilecek? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı sürüyor mu? İşte, sokağa çıkma yasağına dair merak edilen her şey...

Erdoğan ne dedi? 

"Herkesi hareket etmeye, hak ve hakkaniyet çizgisinden ayrılmamaya davet ediyoruz. Türkiye, salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğü gibi alınan tedbirlerde en başarılı ülkeler arasında özellikle yer alıyor. Avrupa başta olmak üzere hala yaygın şekilde süren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının gerisinde kalmamak için hamlede bulunmalıyız. Aşılamada 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sırada yer alıyoruz. Bu rakamı artırmak için tüm kapıları zorluyoruz. Ancak vaka ve vefat sayılarımızın artış gösterdiği durumlarda ister istemez tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz."

 

Ramazan ayının ilk 2 haftası...

"Son dönemde bilhassa büyük şehirlerde artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri sıkılaştırmaya yöneltti. Bu gidişata seyirci kalamazdık. Geçtiğimiz kabine toplantımızda çoğu Ramazan ayıyla başlayacak bir dizi tedbiri paylaşmıştık. Bugün, süreci yeniden değerlendirdik. Amacımız ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma sürecine geçiyoruz. Amacımız 2 haftada vefat ve vakada düşüş yaşanmasıdır. Şayet 2 haftada beklediğimiz iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamalar kaçınılmaz hale gelecektir."

Sokağa çıkma saatleri değiştirildi! Hangi saatlerde sokağa çıkılabilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü açıklamalarından sonra sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinin değiştirildiğini belirtti. Önceki takvimde 21:00 - 05:00 aralığında sokağa çıkma yasağı uygulamaya giriyordu. Yeni değişiklik hakkında konuşan Erdoğan, ""Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma kısıtlama sınırları akşam 19:00 ve sabah 05:00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde, zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecektir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma kısıtlamasını yeniden getiriyoruz." şeklinde konuştu.